برنامه مشترك آموزش و تجربه فناوری نانو ایران و چین

پكن- ایرنا- مراسم افتتاحیه 'برنامه آموزش و تجربه فناوری نانو ایران و چین' در شهر 'گوانجو' مركز استان 'گواندونگ' چین برگزار شد.

به گزارش ایرنا در این مراسم كه اولین لابراتوار آموزش نانو كه از طرف شركت مشترك ایرانی - چینی تجهیز شده افتتاح شد، جمع زیادی از سركنسول های مقیم گوانجو، مسئولان نهادهای فناوری استان گواندونگ و نمایندگان شركت های چینی حضور داشتند.
'شیرغلامی' سركنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانجو در این مراسم به همكاری میان ایران و چین در حوزه فناوری پرداخت و جایگاه برجسته ایران در فناوری نانو را تشریح كرد.
'سعید سركار' دبیر ستاد توسعه فناوری نانو كشورمان هم در این نشست با اشاره به جایگاه پنجم ایران در عرصه فناوری نانو، به فعالیت بیش از 150 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی نانو با دارا بودن بیش از 2 هزار و 600 عضو هیات علمی در كشور اشاره كرد.
او گفت: در این مراكز 34 هزار و 500 متخصص و محقق شامل چهار هزار و 100 تن در سطح دكترا و 18 هزار و 800 نفر هم در سطح كارشناسی ارشد تربیت شده اند.
به گفته وی همچنین در سال 2016 بیش از هشت هزار و 531 مقاله ایرانی در سطح ISI در حوزه نانو منتشر شده است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو همچنین با اشاره به فعالیت بیش از 260 شركت نانو فعال در عرصه تجارت و صادرات، به همكاری جدی ستاد فناوری نانو و وزارت آموزش و پرورش در حوزه آموزش و آشنایی معلمین و دانش آموزان با این فناوری اشاره نمود.
سركار تاكید كرد بیش از 245 موسسه در حال آموزش معلمان و دانش آموزان كشور هستند و تاكنون بیش از 600 هزار نفر از دانش آموزان كشورمان با این فناوری آشنا شده اند.
سركار گفت: همچنین در تمام 31 استان كشور، نمایشگاه نانو دایر شده و هشت دوره المپیاد دانش آموزی نیز به اجراء درآمده است. او افزود: در همین راستا تاكنون 78 لابراتوار دانش آموزی آموزش نانو تاسیس شده و در نظر است در چهار سال آینده ، 400 لابراتوار دیگر نیز ساخته و تجهیز شود.
به گفته وی شركت های متعددی در كشور در حوزه های انرژی، بهداشت، آب و محیط زیست، ساخت و ساز، نانو مواد، ماشین آلات و تجهیزات و نساجی به تولید محصولات نانو می پردازند و 361 محصول نانو به 21 كشور صادر می گردد.
در جریان سفر هیات نانو ایران به استان گواندونگ، به همت سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران در گوانجو، دو نشست میان 10 شركت ایرانی تولیدكننده محصولات نانو و شركت های چینی در شهرهای گوانجو و شنزن برگزار و تفاهمات اولیه برای فروش محصولات نانوی ایرانی به طرف های چینی به عمل آمد.
آساق**231**1904** انتشار دهنده: مریم شفیعی

سرخط اخبار جهان