شمخانی: همه پرسی اقلیم كردستان عراق موجب انزوا و فشار بر كردهای این كشور می شود

تهران - ایرنا - دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به زمزمه هایی مبنی بر برگزاری همه پرسی در اقلیم كردستان عراق گفت: اگر چه ممكن است ظاهر این موضوع جذاب باشد اما در حقیقت موجب انزوا و فشار بر كردهای عراق و تضعیف كردستان و در نهایت كل كشور عراق خواهد شد.

به گزارش ایرنا از دبیر خانه شورای عالی امنیت ملی، كسرت رسول معاون اول دبیر كل اتحادیه میهنی اقلیم كردستان و ملابختیار رییس دفتر سیاسی این اتحادیه در راس هیاتی بلندپایه عصر امروز -دوشنبه- با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون آخرین وضعیت تحولات اقلیم كردستان عراق و منطقه گفت وگو كردند.
شمخانی در این دیدار پیروزی بر داعش و آزادسازی موصل را نوید دهنده آینده بهتر برای عراق یكپارچه و غلبه بر فتنه های خارجی برای ایجاد انشقاق در این كشور دانست.
وی افزود: عراق امن، باثبات و متحد، تامین كننده امنیت پایدار، ثبات و پیشرفت این كشور بوده و مجموعه كشورهای دوست و خیرخواه عراق بایستی پشتیبان این رویكرد باشند.
شمخانی با اشاره به زمزمه هایی مبنی بر برگزاری همه پرسی در اقلیم كردستان عراق گفت: اگر چه ممكن است ظاهر این موضوع جذاب باشد اما در حقیقت موجب انزوا و فشار بر كردهای عراق و تضعیف كردستان و در نهایت كل كشور عراق خواهد شد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطر نشان كرد: پیگیری موضوع برگزاری همه پرسی برای جدایی و ایجاد انشقاق در ملت عراق به لحاظ حاشیه ای بودن و عدم پاسخگویی به هیچ یك از اولویت ها و نیازهای واقعی مردم با تدبیر و سیاست مسوولان عراق همخوانی ندارد.
وی با بیان این كه خواست برخی كشورهای منطقه و فرامنطقه ای، تضعیف عراق و كشورهای بزرگ در غرب آسیاست، تصریح كرد: با هوشیاری و در نظر داشتن منافع ملی و منافع جهان اسلام نباید اجازه داد این طرح های استعماری و وارداتی همچون خاورمیانه بزرگ محقق شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آن چه كه جمهوری اسلامی ایران برای مردم، احزاب و گروه ها در شمال عراق آرزو دارد امنیت، توسعه اقتصادی و رفاه است كه تحقق آن مانعی مهم در مسیر فعالیت و رشد گروه های تروریستی است.

** ایران از شكل گیری فاجعه امنیتی در اقلیم كردستان جلوگیری كرد
عبدالله رسول علی معاون اول دبیركل اتحادیه میهنی و هیات همراه نیز در این ملاقات ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت تحولات اقلیم كردستان عراق و منطقه با اشاره به این كه جمهوری اسلامی ایران همواره پشتیبان مردم كرد عراق بوده است، تاكید كرد: پیوند میان ایران و كردستان عراق تمدنی و تاریخی است و اقلیم كردستان به دوستی با جمهوری اسلامی ایران افتخار می كند.
رسول علی با اشاره به پشتیبانی تعیین كننده ایران از امنیت اقلیم و مردم كردستان در زمان حمله گروه تروریستی داعش به این منطقه اظهار داشت: در حالی كه تروریست های تكفیری به دروازه های اربیل نزدیك شده بودند تنها كشوری كه در كنار مردم كردستان ضمن مقابله جدی با داعش از شكل گیری فاجعه امنیتی در اقلیم كردستان جلوگیری كرد، جمهوری اسلامی ایران بود.
سیام**1751
تنظیم: خسرو محمدی*ناشر:امیركاردان راد