مقاوم سازی 56 درصد مسكن روستایی استان زنجان نیازمند همكاری بانكهای عامل

زنجان - ایرنا - بر اساس آمار ارائه شده 44 درصد واحدهای مسكونی روستایی استان زنجان مقاوم سازی شده اند و شتاب بخشی به مقاوم سازی مابقی واحدهای مسكونی روستایی نیازمند همكاری بیشتر بانكهای عامل است.

به گزارش ایرنا، توسعه روستاها و مقاوم سازی مسكن روستایی همواره یكی از مهمترین دغدغه های دولتمردان و برنامه ریزان روستایی بوده و در این راستا طرح های متنوعی در قالب برنامه های توسعه اجرا شده كه بهسازی و نوسازی مسكن روستایی یكی از مهمترین این طرح ها در كشور است.
به گفته كارشناسان، این طرح با هدف تامین مسكن مناسب، مقاوم و با دوام روستایی شكل گرفته و با نوسازی سالانه حداقل 200 هزار واحد مسكن روستایی به یكی از تاثیرگذارترین برنامه های معاصر توسعه روستایی در كشور تبدیل شده و در واقع می توان گفت، روند تغییرات در كالبد و سیمای روستاها را بیش از گذشته شتاب داده است.
طبق اعلام مدیركل مسكن روستایی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی كشور، 60 درصد واحدهای مسكونی روستایی كشور معادل سه میلیون و 200 هزار واحد، غیرمقاوم هستند و مابقی یعنی 40 درصد واحدها، مقاوم سازی شده است.
حمیدرضا سهرابی می افزاید: تا افق 1405 باید حدود 75 درصد واحدهای روستایی كشور مقاوم سازی شوند و تحقق این مهم به عوامل متعددی بستگی دارد.
وی، چالش پیش روی توسعه در امر مقاوم و بهسازی واحدهای روستایی را همكاری بانك های عامل ذكر می كند و می گوید: حمایت، مشاركت مسئولان استانی، شورای بانك های عامل و فرمانداران در روند تسهیل پرداخت تسهیلات نقش تعیین كننده ای دارند و این طرح از جمله طرح های موفق در كشور است.
بر اساس سرشماری سال 95، جمعیت استان زنجان در نقاط شهری 711 هزارو 177 و در نقاط روستایی 346 هزار و 284 نفر شمارش شده است كه با نگاهی به شمار جمعیت مناطق روستایی توجه به امر مقاوم سازی روستایی امری مهم و ضروری به نظر می رسد.
رحیم53 ساله ساكن یكی از روستاهای خدابنده در ارتباط با مقاوم سازی و بهسازی واحدهای روستایی منطقه خود می گوید: تسهیلات پرداختی كفاف اجرای چنین طرحی را نمی دهد، چرا كه قیمت تمام شده زمین (ملك) بالاتر از تسهیلات ارائه شده در این بخش است.
وی اظهار می كند: از طرفی بانكهای عامل برای همین میزان تسهیلات پرداختی نیز مانع تراشی می كنند و به عبارتی دیگر دوندگی زیادی دارد و شرایط سختی در این خصوص لحاظ شده است.
این روستایی خاطرنشان می كند: نظام فنی روستایی نیز سختگیری های بیش از حدی در صدور نقشه ساختمان اعمال می كنند و موضوع دیگری كه وجود دارد این است كه از تسهیلات ارائه شده نیز مبلغی برای هزینه های جانبی صرف و تمامی عوامل موجب می شود روستایی رغبتی برای مقاوم و بهسازی واحد خود نداشته باشد.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان زنجان با اشاره به اینكه یكی از عمده ترین وظایف این بنیاد بهسازی و نوسازی واحدهای مسكونی است می گوید: هدف از اجرای این طرح احداث مسكن مقاوم و بادوام روستایی، حفظ هویت معماری بومی مسكن روستایی، تامین مسكن متناسب با نیاز روستایی از جنبه تقویت زیباشناسی سیمای روستایی است.
سجاد صنعتی منفرد می افزاید: احداث مسكن مقاوم و بادوام و سرپناه امن برای روستاییان اهمیت ویژه ای داشته و در این میان شعار 'پیشگیری بهتر از درمان 'سرلوحه این بنیاد قرار دارد، چرا كه تحقق آن می تواند از بروز آسیب های ناشی از وقوع حوادث طبیعی و غیرطبیعی جلوگیری كند.
وی بیان می كند: بر این اساس رویكردهای جدیدی در بحث مسكن روستایی با توجه به سیاست های تدوین شده پیگیری می شود و در این میان بحث تقویت اقتصاد معیشت، بهینه سازی مصرف انرژی و از بعد زیبایی شناسانه موضوع نماسازی و استفاده از مصالح بومی در ساخت مسكن روستایی مورد توجه قرار گرفته است.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه می دهد: تسهیلات اعطایی در بحث مقاوم و بهسازی واحدهای روستایی توسط هیات دولت مصوب و ابلاغ شده و آخرین مصوبه نیز به سال گذشته باز می گردد و در این ارتباط نقش آفرینی بانك های عامل در شتاب بخشی پرداختی ها بسیار اثر گذار است.
وی یادآوری می كند: این در حالی است كه بانك های عامل ملزم به همكاری با بنیاد مسكن در ارائه تسهیلات و اجرای دستورالعمل های ابلاغی از سوی بانك مركزی ایران در ارتباط با مصوبه هیات دولت، هستند.
صنعتی منفرد خاطرنشان می كند: در مصوبه هیات دولت در امر مقاوم و بهسازی واحدهای روستایی تسهیلات اعطایی از مبلغ 15 به 18 و سپس به 20 میلیون تومان افزایش یافته است.
وی ابراز می كند: تسهیلات 18 میلیون تومانی برای ساخت وساز واحدهای مسكونی روستایی در زمین بكر و در یك منطقه توسعه روستایی و مبلغ 20 میلیون تومان نیز برای نوسازی و بهسازی واحدهای مسكونی ناكارآمد و بافت های فرسوده در نظر گرفته شده است.
این مسئول ادامه می دهد: سود این تسهیلات پنج درصد بوده و در مدت 12 ساله پرداخت می شود و موضوعی كه وجود دارد این است كه دولت مابه التفاوت نرخ پنج درصد را با سود روز به صورت یارانه به بانك ها پرداخت می كند.

*** سه هزار و 200 واحد روستایی سهم استان زنجان در مقاوم و بهسازی واحدهای روستایی
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه می دهد: مسئولان استان در ارتباط با توسعه روستاها رویكرد و نگاه ویژه ای دارند و امیدواریم این مهم نیز مدنظر بانك های عامل این استان در تسهیل پرداختی ها مورد توجه قرار گیرد.
وی بیان می كند: سهمیه اختصاص یافته به این استان طی سال جاری برای مقاوم و بهسازی واحدهای روستایی 3 هزار و 200واحد اعلام شده است كه از این تعداد 2 هزارو 300 فقره آن با تسهیلات 18 میلیونی و 900 فقره دیگر نیز 20 میلیون تومانی تعیین شده است.
وی اظهار می كند: از مجموع 92 هزارو 969 واحد مسكونی روستایی این استان 51 هزار 929 واحد غیرمقاوم بوده كه فقط 44 هزار و 964 واحد مقاوم سازی شده است.
این مسئول می افزاید: به عبارتی دیگر 44 درصد واحدهای روستایی این استان استان مقاوم سازی شده و مابقی آنها نیازمند مشاركت و پیشقدم شدن روستاییان است.
صنعتی منفرد ابراز می كند: نظام فنی روستایی نیز بر چگونگی روند احداث واحدهای روستایی نظارت می كند و تسهیلات اعطایی نیز برای مقاوم و بهسازی واحدهای روستایی هزینه می شود.
وی خاطرنشان می كند: همه ساله برای تكمیل واحدهای روستایی و ساخت و ساز سرویس های بهداشتی و غیره نیز مبلغی به عنوان قرض الحسنه پرداخت می شود و این موضوع نیز نیازمند همراهی بانك های عامل است.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه می دهد: در بحث پرداخت تسهیلات مقاوم و بهسازی واحدهای روستایی هفت بانك عامل در این استان همكار اجرای این طرح هستند و بر این اساس سهمیه هر یك از این بانك های عامل در سطح استانهای كشور و حتی برش شهرستانی نیز مشخص شده است.

***برخوردهای سلیقه ای بانكهای عامل در پرداخت تسهیلات
وی اضافه می كند: طبق دستور العمل اعلام شده از سوی بانك مركزی به بانك های عامل مبنی بر الزام پرداخت تسهیلات، لیكن مشكلاتی در این زمینه وجود دارد و متاسفانه برخوردهای سلیقه ای در اعطای تسهیلات به متقاضیان و افرادی كه بنیاد مسكن معرفی می كند، وجود دارد.
صنعتی منفرد ابراز تاكید می كند: مقام عالی این استان نیز طی جلسه ای تاكید ویژه ای بر شتاب بخشی پرداخت تسهیلات مقاوم و بهسازی واحدهای روستایی داشته اند و بانك های عامل نیز قول مساعد دادند كه در این راه گام های بیشتری بردارند.
وی اضافه می كند: بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان مشكلات بوجود آمده در پرداخت تسهیلات مقاوم سازی و بهسازی واحدهای روستایی را از قبل احصا كرده است.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه می دهد: یكی از كارهای مهم این بنیاد در نهادینه كردن مقاوم سازی واحدهای روستایی ترویج خانه به خانه در مناطق روستایی هدف بوده كه كارشناسان با اعزام به روستاها اهمیت و مزایای این طرح را به مردم بازگو می كنند.
وی بیان می كند: انجام این كار به رغبت روستاییان در اجرای طرح منجر شده و در واقع اجرای این طرح در راستای اقتصاد مقاومتی است.
این مسئول خاطر نشان می كند: طبق افق جامع طرح روستایی تا سال 1405 باید تمامی واحدهای غیر مقاوم روستایی این استان مقاوم سازی شوند، این در حالی است كه با اختصاص سهمیه به این استان تحقق این افق دور از ذهن و به عبارتی دشوار است.
وی یادآوری می كند: از سوی دیگر 10 درصد جمعیت روستایی این استان به نسبت كشوری بیشتر است و توجه ویژه به موضوع مقاوم سازی و بهسازی واحدهای روستایی بیش از گذشته ضروری است.
این مسئول خاطرنشان می كند: پیش بینی می شود با رایزنی های انجام گرفته سال آینده سهمیه بیشتری به این استان اختصاص یابد و تسهیلات لازم نیز به طور كامل جذب شود.

**** انعقاد بیش از چهار هزار فقره واحد مسكونی در دولت یازدهم
صنعتی منفرد می گوید: طی دولت تدبیر و امید چهار هزارو 942 فقره انعقاد قرارداد برای ساخت مسكن مقاوم روستایی این استان انجام شده است.
وی ابراز می كند:با توجه به بررسی های انجام شده در تعدادی از روستاهای این استان مقاوم و بهسازی واحدهای مسكونی روستایی با عقب ماندگی هایی مواجه بود و این مهم به دلیل استقبال نكردن روستاییان از اجرای طرح بوده است.
این مسئول ادامه می دهد: برای رفع این مشكل نیز تدابیری اتخاد شد تا این اختلاف آمار در روستاهای استان را كاهش داد تا به نرم متعادل تری برسند.
مدیركل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان زنجان ادامه می دهد: با توجه به محدویت فصل كاری باید برای ساخت و سازهای واحدهای روستایی در این استان سهمیه اختصاص یافته در سال جاری، منجر به عقد قرارداد شود.
.
صنعتی منفرد خاطرنشان می كند: بنیاد مسكن انقلاب اسلامی این استان تلاش دارد با همكاری بانكهای عامل انعقاد قرار داد واحدهای مسكونی روستایی روند بهتری داشته باشد.
7320/6085
گزارش: اعظم شامی *** انتشار دهنده: رویا رفیعی