۲۶ تیر ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۴۷
کد خبر: 82600912
۰ نفر
دولت و نگاه واقع بینانه به مساله اعتیاد

تهران- ایرنا- راهبرد متفاوت دولت یازدهم در زمینه برخورد با معضل اعتیاد و فرد معتاد موجب ایجاد یك نگاه واقع بینانه به این معضل اجتماعی شد. نیجه چنین راهبردی كاهش 35 درصدی نرخ رشد اعتیاد در كمتر از چهار سال اخیر است موضوعی كه وزیر تعاون ، كار و رفاه اجتماعی بتازگی اعلام كرد.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، اعتیاد به خصوص اعتیاد به مواد مخدر صنعتی در سال های اخیر با حجم بسیار گسترده ای در حال افزایش بوده و به یكی از مهمترین آسیب های اجتماعی در كشور تبدیل شده است.
مهار بحران اعتیاد در دهه های گذشته آنچنان سخت بود كه افزون بر خسارت های مادی و معنوی، موجب هزینه های فراوانی در زمینه های امنیت روانی و اجتماعی به جامعه تحمیل كرد.
پیروزی تفكر اعتدال در انتخابات یازدهمین دروه ریاست جمهوری و تغییر نگرش نسبت به برخی از مسایل جامعه، موجب شكل گیری نگاهی واقع بینانه به مسایل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی شد.
اعتیاد به عنوان مشكلی فراگیر در جامعه از این تغییرات به دور نماند. به گواه برخی از مسوولان دولت تدبیر و امید، این دولت در چهار سال گذشته با اعمال سیاست های خاص توانسته نرخ رشد اعتیاد را 35 درصد كاهش دهد.

** نگاه واقع بینانه دولت به آمار اعتیاد
یكی از مهمترین تصمیمات اساسی دولت تدبیر و امید برای مبارزه با مواد مخدر، نگاه واقع بینانه به آمار آسیب های اجتماعی بود. در گذشته به ویژه دولت نهم و دهم آمار واقعی اعتیاد جامعه به مردم ارائه نشد بلكه آمار غیر واقعی با هدف نشان دادن القای كاهش این معضل در جامعه انتشار یافت.
در دولت های نهم و دهم برخلاف روند رو به رشد اعتیاد در جامعه، آمار اعلام شده حكایت از كاهش چشمگیر پدیده اعتیاد داشت تا جایی كه دولت وقت در سال 1386 اعلام كرد كه كمتر از 2 میلیون نفر معتاد در جامعه وجود دارد.
اما برخلاف این رویه، شیوه برخورد با آمار اعتیاد در دولت یازدهم رویه ای متفاوت تر از گذشته داشت؛ در این دوره زمانی آمارها نسبت به دولت های قبلی واقعی تر به نظر می رسیدند.
یكی دیگر از راهبردهای دولت راهبرد امنیت روانی جامعه به عنوان روشی برای برخورد با معتادان بود. در این راهبرد دیگر از روش های انتظامی و برخورد قهری خبری نبود.
دولت تدبیر و امید برای تغییر شیوه برخورد با معتادان روش جایگزینی برای حبس زنان معتاد پیشنهاد كرد.

** مشاركت سمن های اجتماعی
برخورد با آسیب های آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد توسط یك نهاد یا قوه در كشور انجام نخواهد شد بلكه این آسیب را باید با دید ملی مورد توجه قرار گیرد.
یكی از مهمترین روش هایی كه دولت یازدهم برای برخورد با گسترش اعتیاد در جامعه در دستور كار قرار داد، توجه به نقش سمن های اجتماعی در آگاهی دادن به مردم بود.
دولت با اعتقاد به اینكه معضل اعتیاد یك معضل ملی و همه اقشار جامعه باید برای حل آن مشاركت داشته باشند، تلاش كرد تا سازمان های مردم نهاد را در مبارزه با گسترش این پدیده شوم سهیم كند.
«علی ربیعی» وزیر كار، تعاون و رفاه اجتماعی در این زمینه در كانال تلگرامی خود نوشت: متاسفانه چند سمن كه می خواستند حول محور اعتیاد كار كنند از دولت گذشته معطل مانده بودند كه به آنها مجوز دادیم.
« این اقدام دولت موجب شد رشد اعتیاد كاهشی 35 درصدی داشته باشد و این كاهش در نتیجه شیوه برخورد دولت با افراد درگیر این آسیب اجتماعی بود.»

**مراكز نگهداری معتادان و ایجاد اشتغال
در دولت تدبیر و امید شیوه برخورد با معتادان خیابانی نیز تغییر كرد و وزارت كار به عنوان مجری این طرح انتخاب شد. این وزارتخانه با گسترش مراكز نگهداری معتادان خیابانی، آنان را به كمپ های اجباری ترك اعتیاد فرستاد.البته در این مراكز نیز شیوه برخورد و راهكار متفاوت تر از گذشته بود.
در مراكز نگهداری معتادان از پزشك، تیم روانشناس و كارشناس ارتباط با خانواده برای دوره های درمانی استفاده شد. درپاره ای از مواقع نیز دوره درمانی كامل یك فرد از 30 روز تا شش ماه به طول انجامبد.
تغییر در شیوه درمان یكی دیگر از نوآوری های دولت تدبیر و امید است. كارشناسان مراكز ترك اعتیاد با علم به اینكه متادون درمانی روش مناسبی نیست، تدابیری اتخاذ كردند كه نه تنها به ترك اعتیاد در بیشتر معتادان انجامید بلكه به ایجاد شغل نیز منتهی شد.
همچنین در این زمینه دولت تدبیر و امید اعتباری بالغ بر 60میلیارد تومان برای درمان معتادان در نظر گرفت. مراكز نگهداری و سالم سازی معتادان نیز نسبت به دوره های پیشین در این دولت رشدی 52 درصد داشته است.
سردار «علی مویدی» قائم مقام دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر فروردین ماه امسال اعلام كرد: در حالی كه چهار سال پیش ظرفیت نگهداری و ساماندهی 400 تا 500 نفر معتاد متجاهر را داشتیم اما با حمایت ستاد، توجه استاندار و اعضای شورای هماهنگی استان امروز می‌توانیم 10 هزار معتاد متجاهر را ساماندهی كنیم.

** بیمه سلامت برای گورخواب ها
گزارش رسانه ای از گورخواب های «نصیر آباد» شهرستان شهریار موجی از نگرانی در میان مردم ایجاد كرد. دولت پس از این گزارش با همكاری نیروی انتظامی ابتدا آنان را به مراكز نگهداری و ترك اعتیاد فرستاد و در ادامه اقدام به صدور بیمه سلامت برای آنان كرد.
در این زمینه «احمد ریاضیات» مدیركل بیمه‌گری و درآمد سازمان بیمه سلامت ایران دی ماه سال گذشته و پس از انتشار گزارش گورخواب ها گفت: هر كدام از این افراد كه دارای شماره ملی و كارت شناسایی هستند می‌توانند با مراجعه به وب سایت سازمان بیمه سلامت ایران و یا دفاتر پیشخوان دولت نسبت به ثبت نام اقدام كنند كه هزینه‌ای هم ندارد و دفترچه بیمه سلامت به صورت رایگان و به مدت یك سال در اختیارشان قرار می‌گیرد.

**پژوهشم**2052** خبرنگار: غفار میرزایی
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.