مدیركل تعاون استان: بیكاری دانش آموختگان یزدی چهار دهم درصدكمتر از میانگین كشوری است

یزد – ایرنا – مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی یزد گفت: متوسط نرخ بیكاری دانش آموختگان دانشگاهی در سال 1395 در كشور 18.5 درصد و در این استان 18.1 درصد بوده است.

به گزارش ایرنا ، محمدحسین ریاحی روز دوشنبه در نشست گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با بیان اینكه این آمار نشان می دهد افراد تحصیل كرده در این استان، كمتر مشكل بیكاری دارند گفت: نرخ بیكاری استان در سال گذشته 12.8 بود در حالی كه در این بخش برخلاف بیكاری فارغ التحصیلان در مقایسه با متوسط كشور ،آمار بیكاری استان چهار دهم بالاتر است.
وی در تشریح طرح كارورزی اظهار كرد: طرح كارورزی نشات گرفته از معضلات اشتغال جامعه و از موثرترین راهكارهای افزایش اشتغال پذیری و توسعه اشتغال توام با مهارت آموزی برای دانش آموختگان دانشگاهی است.
وی با بیان اینكه بودجه این طرح از سوی هیات دولت و در بودجه سال 96 دیده شده است ، افزود: بحث كارورزی كه در ستاد اقتصاد مقاومتی برای اشتغال جوانان مصوب شده در دو حوزه مورد توجه است یكی كسانی كه مدارك دانشگاهی ندارند و افزایش مهارت برایشان مهم است و دیگری فارغ التحصیلان دانشگاهی كه دنبال كار هستند.
مدیركل تعاون ، كار و رفاه اجتماعی استان یزد، افزایش اشتغال در بخش خدمات ، افزایش سهم اشتغال زنان، غیر رسمی و فارغ التحصیلان دانشگاهی و رشد اشتغال حوزه خدمات را فرصت عنوان كرد و گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته بعد از خروج از ركود حداقل سه زمان برای بهبود وضعیت اشتغال نیاز است.
ریاحی افزود: این طرح كه با عنوان ' برنامه اشتغال فراگیر در سال 96 ' تعریف شده در واقع فرصتی برای كارفرمایان است تا مهارت ها را به كارورز آموزش داده و ضمن جذب نیروی دلخواه از 2 سال بخشودگی بیمه برخودار شود.
وی درباره اهداف طرح هم اظهار كرد: افزایش و مهارت اشتغال پذیری جوانان، تسهیل در جذب و بكارگیری جوانان در بنگاه های اقتصادی، كمك به كاهش هزینه های نیروی كار در بنگاه ها و هدایت هدفمند منابع هدفمندسازی یارانه ها در جهت توسعه اشتغال جوانان از اهداف این طرح است.
** سهمیه 4320 نفری كارورزی برای استان یزد
مدیر كارآفرینی و اشتغال تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان یزد نیز در توضیح بیشتر این طرح گفت: در طرح كارورزی كه اشتغالزایی و مهارت آموزی فارغ التحصیلان را در بردارد كارفرمایان می توانند با جذب این فارغ التحصیلان به عنوان كارورز، علاوه بر بكارگیری افراد آماده به كار از تسهیلات این طرح دولتی برخوردار شود.
فریبا آیت اللهی با بیان اینكه این طرح در سال 94 منجر به اشتغال 70 درصد كارورزان شده است افزود: برای امسال ظرفیت 150 هزار نفر در كشور و چهار هزار و 320 نفر برای استان یزد مشخص شده است.
وی با بیان اینكه دوره كارورزی از چهار تا 6 ماه است افزود: پس از پایان یافتن دوره كارورزی، چنانچه كارفرما و كارورز تمایل به ادامه همكاری با یكدیگر داشته باشند، كارفرما با اعلام این موضوع و بكارگیری كارورز به عنوان نیروی كاری خود، تا 2 سال از پرداخت حق بیمه سهم كارفرمایی كارورز جذب شده، معاف خواهد بود.
مدیر كارآفرینی و اشتغال اداره كل تعاون استان درباره هزینه های پرداختی اضافه كرد: از سوی دیگر در مدت كارورزی، از پرداخت حق الزحمه به كارورز معاف هستند چرا كه پرداختی مربوطه از سوی دولت به كارورز با مدرك كاردانی به میزان 270 هزار تومان، كارشناسی به میزان 310 هزار تومان و كارشناسی ارشد و دكتری 350 هزار تومان انجام می شود.
این مسئول افزود: این در حالی است كه اگر واحد پذیرنده از عملكرد كارورز راضی باشد می‌تواند بنا به اختیار به عنوان حق الزحمه، مبلغی را به كارورز پرداخت كند.
آیت اللهی با بیان اینكه نیمی از این تعداد در قالب این طرح، جذب بازار كار شوند ، تصریح كرد: دانش آموخته دانشگاهی برای بهره برداری از طرح كارورزی باید حداكثر دارای 25 سال برای مقطع كاردانی، 28 سال برای كارشناسی و دارای حداكثر 33 سال برای مقاطع تحصیلی كارشناسی ارشد و دكتری باشد.
وی ادامه داد: دوره 2ساله خدمت نظام وظیفه به حداكثر سن مذكور اضافه خواهد شد و دانش آموخته دانشگاهی كه در دو سال گذشته از ثبت نام در سامانه كارورزی، به مدت 3 ماه یا بیشتر سوابق بیمه‌ای اعم از تامین اجتماعی یا خدمات كشوری دارد، از شمول این طرح خارج است.
مدیر كارآفرینی اداره كل تعاون استان آدرس مربوط به سامانه ثبت نام را https://karvarzi.mcls.gov.ir عنوان و یادآور شد: دوره كارورزی به عنوان سابقه كارورز در نظر گرفته نمی شود.
وی در عین حال گفت: واحد پذیرنده به منظور پذیرش كارورز باید دارای مجوز فعالیت از دستگاه اجرایی و نیز مجوز آموزش كارورزی از سازمان آموزش فنی و حرفه ای یا اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان باشد.
به گفته این مسئول ، به ازای هر 3 نفر شاغل بیمه شده، تنها مجاز به پذیرش یك نفر كارورز است و چنانچه واحد پذیرنده تنها دارای یك یا دو نفر شاغل بیمه شده باشد، نیز مجاز به پذیرش یك كارورز است.
استان یزد 17 هزار دانش آموخته آماده به كار دارد و تاكنون 2هزار و 800 نفر در سامانه كارورزی ثبت نام كرده‌اند.
1968/ 6197 خبرنگار: محمودرضا رحمانی ** انتشار: فلاح
@irnayazdd