اشنویه پایتخت گیلاس كشور به لحاظ كیفیت محصول است

مهاباد- ایرنا- دومین جشنواره گیلاس اشنویه با حضور كشاورزان و اقشار مختلف مردم و مسئولان در این شهرستان برگزار شد و رئیس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی در این جشنواره گفت: اشنویه به لحاظ كیفیت پایتخت گیلاس كشور است و 293 هكتار باغ گیلاس در این شهرستان وجود دارد.

به گزارش ایرنا اسمعیل كریم زاده روز شنبه افزود: ارقام گیلاس اشنویه شامل گیلاس زرد، سفید، موزی تكدانه، خوشه ای مخمری و معمولی است.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون هفت هزار تن از انواع مختلف گیلاس در استان تولید می شود، ادامه داد: گیلاس از مهمترین محصولات باغی استان است و امسال پیش بینی می شود تا در اشنویه حدود یكهزار و 221 تن گیلاس تولید شود.
فرماندار اشنویه نیز گفت: برداشت گیلاس قرمز به عنوان محصول اصلی كشاورزی این شهرستان در اواخر خرداد و تیر هر سال آغاز می شود و علاوه بر یك ظرفیت اقتصادی، جذابیتی برای گردشگران در این شهرستان به شمار می رود.
اسعد خضری اضافه كرد: همه ساله گردشگران بسیاری برای گردش و خرید این محصول به اشنویه سفر می كنند و این یاقوت های قرمز را به عنوان سوغاتی این منطقه با خود به همراه می برند.
به گفته فرماندار اشنویه، محصول گیلاس این شهرستان علاوه بر مصرف در داخل استان به استان های دیگر نیز ارسال می شود.
خضری با اشاره به اینكه برداشت گیلاس حدود 45 روز به طول می انجامد، اظهار كرد: این محصول نافع برای هفت هزار نفر به صورت مستقیم و سه هزار نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی كرده است.
وی همچنین به تلاش های دولت برای تحقق شعار سال اشاره كرد و گفت: واحد فرآوری محصولات باغی با موافقت اولیه دفتر مناطق محروم معاون اول رئیس جمهوری در این شهرستان ساخته می شود تا فرآوری محصول گیلاس و سیب این شهرستان به رونق اقتصادی منطقه منجر شود.
خضری بیان كرد: محصول گیلاس دارای ارقام گوناگون تكدانه سیاه و صورتی، خوشه ای، زرد دانشكده، سفید و قرمز ارومیه و ارقام محلی زودرس و سایر ارقام بوده و در این میان ارقام خوشه ای و تكدانه سیاه بیشترین میزان سطح كشت را به خود اختصاص داده است.
خضری گفت: شفافیت رنگ و طعم و عطر مطبوع موجب شده است تا این محصول مشتریان زیادی در داخل و خارج كشور پیدا كند.
فرماندار اشنویه با تاكید بر اینكه مجموع سطح زیر كشت باغ های گیلاس اشنویه، 293 هكتار است، ادامه داد: 148 هكتار از این میزان بارور است و به طور متوسط از هر هكتار حدود هشت تن محصول گیلاس برداشت می شود.
وی همچنین با اشاره به لزوم فعالیت تعاونی باغداران در اشنویه گفت: در 2 سال گذشته تعاونی باغداران راكد شده بود ولی اكنون با 261 عضو در حال ساماندهی است.
خضری اضافه كرد: واحد فرآوری محصولات باغی با پنج خط تولید نیز برای تامین تسهیلات به صندوق كارآفرینی نیز معرفی شده اند.
فرماندار اشنویه همچنین در خصوص فعالیت های عمرانی و بخش سلامت شهرستان گفت: اكنون آرزوهای 50 ساله مردم اشنویه به بار نشسته و بیمارستان 100 تختخوابی اشنویه در حال ساخت است و در سال 97 به بهره برداری می رسد.
خضری افزود: سامانه فاضلاب شهری در اشنویه كلید خورده و به زودی مراحل اجرایی آن سرعت بیشتری خواهد گرفت.
وی افزود: بهسازی جاده های ارومیه – اشنویه، اشنویه - نقده و روكش جاده های ارتباطی از دیگر اقدامات دولت تدبیر و امید است و با این اقدامات شاهد تعاملات بیشتر با مركز استان خواهیم بود.
برپایی غرفه های صنایع دستی و مواد غذایی از جمله پخت آش دوغ محلی و نان محلی و اجرای موسیقی و بازی های محلی در محل جشنواره برای پذیرایی از میهمانان از دیگر بخش های جشنواره گیلاس اشنویه بود.
به گزارش ایرنا، از فواید و خواص درمانی گیلاس می توان به خواص درمانی برای بیماری های قلبی و رماتیسم و دردهای مفصلی به دلیل سرشار بودن گیلاس از آنتی اكسیدان و به دلیل داشتن فلاونوئیدها اشاره كرد.
گیلاس موجب دفع سم از بدن می شود و در تقویت قلب، روده و معده و قوای فكری نقش مهمی دارد؛ ویتامین c این میوه چشمگیر است و به تصفیه خون و تسكین اعصاب منجر می شود.
گیلاس از جمله درختان مناطق معتدل و سرد به شمار می رود و مقاوم به سرماست؛ درخت گیلاس در مقایسه با سایر درختان میوه های هسته دار، به سرما مقاوم است و زودتر به مرحله برداشت می رسد، عمر اقتصادی یك درخت گیلاس در نمونه های مختلف متغیر بوده اما به طور متوسط 20 تا 30 سال ذكر شده است.
شهرستان مرزی اشنویه در جنوب آذربایجان غربی واقع است و بیش از 70 هزار نفر جمعیت دارد.
مهمترین اخبار ایرنای كشور، آذربایجان غربی و جنوب استان را به صورت لحظه به لحظه از كانال خبری تلگرام این رسانه به آدرسirnamahabad@ دریافت كنید.
3093** انتشار دهنده: پیمان پاكزاد