71 هزار تن گندم مازاد بر مصرف كشاورزان سيستان و بلوچستان خريداري شد

زاهدان - ايرنا - رئيس سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان گفت: 71 هزار و 300 تن گندم مازاد بر مصرف كشاورزان استان از نيمه دوم اسفند پارسال تا كنون خريداري و به سيلوها حمل شده است.

رضا نجفي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: بيش از 69 هزار تن از اين گندم خريداري شده از نوع آردي و بيش از 2 هزار و 300 تن نيز بذري است.
وي افزود: بيشترين گندم خريداري شده در اين مدت مربوط به شهرستان ايرانشهر با بيش از 24 هزار تن بوده است.
وي گفت: عمده گندم زير كشت سيستان و بلوچستان از نوع هامون، كراس بوراني، سيستان و s7811 است.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان اظهار داشت: برداشت گندم از سطح 76 هزار و 650 هكتار از مزارع استان از اسفند سال گذشته آغاز شده است و تا پايان شهريور ادامه دارد.
نجفي پيش بيني كرد امسال 100 هزار تن گندم مازاد بر نياز كشاورزان سيستان و بلوچستان خريداري و به سيلوها حمل شود.
وي افزود: 24 مركز خريد تضميني گندم در سيستان و بلوچستان فعال است كه گندم مازاد بر مصرف كشاورزان را به قيمت هر كيلو 13 هزار ريال خريداري مي كنند.
وي از پرداخت 17 ميليارد ريال يارانه سرگوم علوفه اي در سيستان و بلوچستان خبر داد و گفت: جهاد كشاورزي امسال بيش از 300 تن بذر سرگوم علوفه اي وارد كرده و به قيمت كيلويي 35 هزار ريال به بهره برداران عرضه مي كند.
به گزارش ايرنا هم اينك در بيش از 200 هزار هكتار از زمين هاي كشاورزي سيستان و بلوچستان محصولات زراعي و در 80 هزار هكتار از باغ هاي استان انواع ميوه هاي گرمسيري، نيمه گرمسيري و سردسيري توليد مي شود.
توليد محصولات كشاورزي در سيستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمين هاي برخي مناطق اين استان مانند نيكشهر، سرباز، ايرانشهر، كنارك و چابهار در هر سال توان توليد 2 بار محصول را دارند.
سيستان و بلوچستان با 2 ميليون و 775 هزار و 14 نفر جمعيت و 187 هزار و 502 كيلومتر مربع وسعت پهناورترين استان كشور شناخته مي شود.
3042**6081 خبرنگار: محدثه حيدري گرجي **انتشاردهنده: حيدر سراياني