وزیرارتباطات از كسانی كه بدنبال بستن شبكه های اجتماعی هستند انتقاد كرد

تهران-ایرنا- وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از كسانی كه همچنان دنبال بستن شبكه های پیام رسان و اجتماعی هستند گفت:همراهی مردم با شركت های تولید كننده محتوا و دولت فرصت های این بخش را افزایش و تهدید ها را كاهش خواهد داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا محمود واعظی روز شنبه در مراسم افتتاح پروژه های یك شركت دانش بنیان داخلی بر زیرساخت های شبكه ملی اطلاعات در محل این شركت افزود: دنبال ایجاد فضای مجازی پاك هستیم و دست یافتن به آن نیازمند همراهی و همكاری تك تك فعالان این بخش و مردم جامعه است.
عضو شورای عالی فضای مجازی با انتقاد ازكسانی كه زیرساخت های ارتباطی را تنها در واگذاری تلفن به مكانی می بینند، گفت: این عده هنوز نمی دانند كه رویكرد ارتباطی تغییر كرده و دیگر واگذاری، خط تلفن مطرح نیست.
واعظی افزود: نگاه مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تنها واگذاری تلفن نیست بلكه به دنبال تولید محتوای فاخر ایرانی وتولید برنامه های نرم افزاری به زبان فارسی برای مردم در این شبكه ها هستیم تا مردم دیگر به سمت استفاده از شبكه های خارجی نروند.
عضو هیات دولت به عملكرد یكی از شركت های تولید كننده برنامه نرم افزاری اشاره كرد كه تاكنون موفق به تولید بیش از 120 هزار اپلیكیشن شده و حدود 23 هزار گروه دررابطه با اپلیكشین نویسی فعالیت می كنند وگفت:اكنون تولید محتوا جایگاه خود را یافته است.
واعظی خاطرنشان ساخت: اعتقاد داریم یك محقق باید بتواند با كمترین هزینه نیازهای علمی خود را دریافت دارد.
عضو كابینه دولت یازدهم به سرمایه گذاری های صورت گرفته در این بخش در چهارسال اخیر اشاره كرد و گفت:سرمایه گذاری ها با این هدف صورت گرفته كه همه از مزایایی آن بهره مند شوند و هم مردم سود ببرند .
وی افزود: فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشران توسعه و توانمند ساز سایر بخش ها باشد كه هم اشتغال ارزان ایجاد می كند و هم كاهش مشكلات مردم را به دنبال دارد.
واعظی با ابرازتاسف مجدد از اینكه برخی كه هیچ اطلاعات تخصصی ونه تجربه ای در این زمینه ندارند، اظهار نظر می كنند افزود: برخی رسانه ها هم كه هستند كه هركس منفی بافی كند آن را تیتر می كنند و كارشان این است و كاری به چیز دیگر ندارند.
عضوشورای عالی فضای مجازی گفت:چنین افرادی اگر سری به شركت های بخش خصوصی بزنند خواهند دید كارهای بزرگی كه انجام شده همه بربستر زیرساخت های داخلی بوده است.عضو هیات دولت بیان كرد: دولت باید ابتداء برروی زیرساخت ها و توسعه آنها سرمایه گذاری كرده و موانع را برطرف كند و بستررا برای رشد بخش خصوصی فراهم كند.
واعظی با بیان اینكه بخش خصوصی كه نمی تواند برای به دست آوردن هرچیزی با دستگاه های مختلف رایزنی كند گفت: ما باید به عنوان دولت برویم و راه را برای بخش خصوصی هموار كنیم تا این بخش بتواند كارخود راانجام دهد.
** با افكار بسته ای مواجه هستیم كه تنها به دنبال بستن همه چیز هستند
وی به صحبت های برخی كه همواره تاكید بربستن همه چیز دارند اشاره كرد و ادامه داد: آیا با بستن كار درست می شود؟ اگر یك كارآفرین و سرمایه گذار اطمینان نداشته باشد می تواند سرمایه گذاری كند.
واعظی گفت: اكنون با افكار بسته ای مواجه هستیم كه تنها به دنبال بستن همه چیزهستند.
عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: آنچه كه دردولت عمل می شود براساس فرمایشی است كه مقام معظم رهبری بارها و بارها داشته اند و ایشان نگاهشان به حوزه فضای مجازی نگاه فرصت و تهدید است.
واعظی افزود: مقام معظم رهبری اعتقادی به بستن همه چیز در این فضا ندارند بلكه اعتقادشان بر این است كه بایدفرصت ها گسترش داده شود و برای كاهش و به صفر رساندن تهدید ها مرتب آگاه باشیم و برنامه ریزی كنیم و این برنامه ای است كه دولت دارد دنبال می كند و ماهم این راه را دنبال می كنیم.
عضوهیات دولت به شعار امسال كه تولید و اشتغال است اشاره كرد و اذعان داشت: برخی فكر می كنند اشتغال تنها در جاهایی است كه كارخانه ها فعالیت می كنند درحالی كه ما اعتقاد داریم بخش تولید محتوا هم اشتغال زا است.
واعظی با بیان اینكه تولید محتوا و تولید اپلیكیشن اقتدار داخلی را افزایش می دهد و گفت: همواره در این مسیرگام برخواهیم داشت به رغم همه فشارهایی كه برما وارد می شود.
عضوشورای عالی فضای مجازی ادامه داد: طبق برنامه ریزی هایی كه انجام شد قرار است اواخر تیرماه و یا اوایل مردادماه فاز سوم شبكه ملی اطلاعات رونمایی شود و انجام خواهد شد.
واعظی گفت: هركاری كه در رابطه با شبكه ملی اطلاعات انجام داده ایم برخی آن را نمی بینند و می پرسند چی شده است.
وی افزود:اینار كار را از شركت های فعال بخش خصوصی آغاز كرده ایم و مقرر است خود این بخش كارهایی كه در فاز سوم شبكه ملی اطلاعات قرار است انجام دهد را اطلاع رسانی كنند.
عضوكابینه دولت یازدهم عنوان كرد: زمانی موضوع شبكه ملی اطلاعات زیرساخت ها بود و ما برای بیش از دو سال همه امكانات و توانایی را مصروف گسترش شبكه انتقال در سراسر كشور و افزایش دسترسی ها كردیم.
واعظی گفت: سال گذشته و در هفته دولت اعلام شد زیرساخت ها آماده شده است و از آن زمان تاكنون به دنبال ایجاد بخش محتوا و اپلیكیشن بوده ایم كه تنها وظیفه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به تنهایی نیست بلكه همه باید كمك كنند.
عضوشورای عالی فضای مجازی جامعیت فضای مجازی یك كشور را به گونه ای كه مردم كشور دیگر نیازی به مراجعه به دیگر كشورها نداشته باشند را وظیفه یك نهاد ندانست و افزود: وظیفه وزارت ارتباطات در این زمینه اقتصادی كردن همه فعالیت ها است.
واعظی گفت: نمی توان با دستور بخش خصوصی را وادار به تولید محتوا كرد بلكه باید به گونه ای عمل شود و مقررات گذاشته شود كه برای بخش خصوصی صرفه اقتصادی داشته باشد تا محتوای تولیدی را الكترونیكی كند.
عضو هیات دولت افزود: اكنون در كشور هفتگی یك نوآوری و خلاقیت و كسب و كارجدید عرضه می شود و این نشانه اقتصادی شدن است.
وی از سرایت چنین فعالیت هایی به شهرها و روستاها ابراز خوشحالی كرد و گفت: بخش خصوصی از این فضا سازی هایی كه برخی چهارساله كه می كنند و از این به بعد هم خواهند كرد ترسی به خود راه ندهند.
واعظی ادامه داد: آنچه كه مهم است این است كه حریم خصوصی رعایت شود زیرا حریم افراد برای دولت و نظام مهم است و باید حفظ شود.
به گفته وی، امنیت باید در شبكه بالا رود و این مختص ایران نیست و هكرها از قبل بوده اما باید امنیت توسط شركت های داخلی افزایش یابد.
واعظی به فعالان شبكه های اجتماعی توصیه كرد: محتواهایی كه صحیح نیستند و درشان فرهنگ ایرانی و مخالف اعتقادات دینی ما هست را خود پالایش كنند.
عضوشورای عالی فضای مجازی بیان كرد: در زمینه فرصت و تهدید بودن فضای مجازی فرصت ها باید به سرعت افزایش یابد و تهدید ها توسط خود فعالان رصد شود.
واعظی گفت : ما به دنبال یك فضای مجازی پاك در كشور هستیم و نباید اجازه دهیم محتوای خلاف به خانوداه ها برسد.
وزیرارتباطات به تفكری كه معتقد است همه چیز با بستن درست می شود اشاره كرد و گفت: تجربه نشان داده با بستن همه چیز نمی توان شغل ایجاد كرد ضمن آنكه نوآوری ها پدید نخواهد آمد علاوه برآن مسدود كردن مردم را به سمت استفاده از فیلترشكن ها هدایت خواهد كرد.
واعظی با بیان اینكه ما با تفكر بست مخالف هستیم گفت : آنچه كه ما با آن موافق هستیم یكی هرچه می توانیم در راستای سالم سازی و پاك سازی انجام دهیم و دیگر فرهنگ سازی است.
وزیرارتباطات گفت: وقتی فرهنگ سازی از جانب ما و صدا وسیما صورت گیرد در رابطه با پدیده نو فضای مجازی مردم استفاده صحیح خواهند كرد.
واعظی گفت: همكاری مردم با شركت های ارایه كننده محتوا و دولت كمك خواهد كرد فرصت های فضای مجازی افزایش یافته و تهدیدها كاهش یابد.
عضوهیات دولت برحمایت از بخش خصوصی تاكید كرد و گفت: وظیفه دولت حمایت از شركت های فعال بخش خصوصی است و دردولت اعتقادداریم باید بخش خصوصی حمایت شود تا اقتصاد شكوفا شود.
واعظی با بیان اینكه حمایت از بخش خصوصی اقتصاد را اقتصادی خواهد كرد گفت: در دولت دوازدهم نگاه حمایتی از بخش خصوصی بیشتر خواهد بود و وزرا تنها وزیر بخش خود نخواهند بود و همه بخش ها را حمایت خواهد كرد.
اقتصام**2078** خبرنگار: محمد مهدی بهرامی **انتشار:مرضیه فاتحی