۲۴ تیر ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۲۴
کد خبر: 82598781
۰ نفر
مریم میرزاخانی نابغه ریاضی جهان درگذشت

تهران-ایرنا- پرفسور مریم میرزاخانی نابغه ریاضی جهان و برنده مدال فیلدز و استاد ریاضی دانشگاه استانفورد آمریكا درگذشت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، فیروز نادری از مدیران ارشد سازمان فضایی آمریكا(ناسا) در پست اینستاگرامی خود خبر از درگذشت مریم میرزاخانی نابغه ریاضی ایرانی داد و نوشت: نوری كه خاموش شد، قلبم شكست، خیلی زود رفت.
مریم میرزاخانی، ریاضیدان نابغه ایرانی و استاد دانشگاه استانفورد متولد 13 اردیبهشت 1356در شهر تهران است.
وی در سال‌های 1373و 1374در زمان تحصیل در دبیرستان با كسب مدال طلای المپیاد ریاضی كشوری به المپیاد جهانی ریاضیات در هنگ كنگ و كانادا اعزام شد كه در المپیاد 1995 كانادا علاوه بر كسب مدال طلا، حائز بالاترین امتیاز در بین دانش آموزان جهان شد. وی پس از اتمام تحصیلات متوسطه در دبیرستان فرزانگان تهران، تحصیلات كارشناسی خود را در رشته ریاضی در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برد.
میرزاخانی پس از پایان دوره كارشناسی برای ادامه تحصیل به دانشگاه هاروارد آمریكا رفت. وی در سال 1999میلادی زمانی كه در دانشگاه 'پرینستون' به تحقیق و تدریس اشتغال داشت موفق شد راه‌حلی برای یك مشكل ریاضی پیدا كند.
ریاضیدانان مدت‌های طولانی بود كه به دنبال یافتن راه عملی برای محاسبه حجم رمزهای جایگزین فرم‌های هندسی هذلولی بودند و در این میان مریم میرزاخانی جوان در دانشگاه 'پرینستون' نشان داد كه با استفاده از ریاضیات شاید بتوان بهترین راه را به سوی دست یافتن به راه‌حلی روشن در اختیار داشت.
وی در سال 2014 به خاطر كار بر «دینامیك و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ ای آنها» برنده مدال فیلدز شد كه بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است.
میرزا خانی به دلیل بیماری سرطان در یكی از بیمارستان های آمریكا بستری بود.
سیام**9121 **1336تنظیم كننده: سمیه لاری**انتشار: مهرنوش خانزائی