موريتاني مناطق هم مرز با الجزاير را منطقه نظامي اعلام كرد

الجزيره-ايرنا- وزارت دفاع موريتاني امروز جمعه مرزهاي شمالي اين كشور با الجزاير را منطقه نظامي اعلام كرد و از شهروندان خود خواست به اين منطقه نزديك نشوند.

به گزارش ايرنا و به نقل از خبرگزاري رسمي موريتاني (وأم) وزارت دفاع موريتاني در بيانيه اي با اعلام اين مطلب افزود: اين اقدام پس از گسترش دامنه حركت و فعاليت قاچاقچيان انجام مي شود زيرا تشخيص غير نظاميان از كساني كه در شبكه هاي قاچاق دست دارند، دشوار است.
بر اساس اين بيانيه، هر كس كه وارد منطقه مرزي شود يا بخواهد از آنجا عبور كند، خود را در معرض خطر شليك گلوله بدون هشدار قبلي قرار مي دهد و به همين دليل مردم براي نجات جان خود نبايد وارد اين منطقه شوند.
مقام هاي نواكشوت ،منطقه نظامي ممنوعه را مربع بين منطقه«الشكات» در شمال شرقي ، «عين بن تلي» درشمال غربي، «ظهر تيشيت»، در جنوب غربي و«لمرية» در جنوب اعلام كرده اند و بدين ترتيب كل نوار مرزي موريتاني با الجزاير منطقه نظامي اعلام شده است.
موريتاني كشوري در شمال غربي آفريقا به پايتختي «نواكشوت» است و بندر «نواذيبو» نيز دومين شهر مهم كشور است.
مساحت موريتاني حدود يك ميليون و 30 هزار كيلومتر مربع است كه 90 درصد آن را بيابان پوشانده ‌است.
جمعيت اين كشور دو ميليون و 700 هزار نفر متشكل از عرب ها، آمازيغي ها و سياهپوست هاست.
موريتاني در غرب مرزهاي خود با اقيانوس اطلس ، در شمال با صحراي غربي، در شمال شرقي با الجزاير، در شرق با مالي و در جنوب با سنگال هم‌مرز است.
مساله قاچقاق به ويژه قاچاق انسان و مهاجران غير قانوني اين روزها به معضلي جدي براي كشورهاي آفريقايي و اروپايي تبديل شده است.
وزير امور خارجه الجزاير هفته پيش مهاجران را عامل تهديد امنيت ملي اين كشور دانست.
خاورم **2041**انتشاردهنده:‌عزيز موسوي

سرخط اخبار جهان