پیشنهاد گشایش دومین گذرگاه مرزی بین استان میسان عراق با ایران

العماره - ایرنا - رئیس شورای استان میسان عراق در دیدار با سفیر ایران در عراق، خواستار گشایش دومین گذرگاه مرزی زمینی بین استان میسان و با ایران شد.

به گزارش ایرنا در این دیدار كه روز پنجشنبه در شهر العماره عراق مركز استان میسان انجام شد رئیس شورای استان میسان، خواستار گشودن دومین مرز زمینی با ایران و نیز توسعه همكاری دانشگاهی و سرمایه گذاری ایرانی ها در این استان شد و سفیر ایران در بغداد نیز آمادگی ایران را برای همكاری های همه جانبه با استان میسان عراق اعلام كرد.
'منذر الشوای' با اشاره به وجود یك گذرگاه مرزی زمینی با استان خوزستان در استان میسان(شیب- چذابه)، پیشنهاد كرد كه دومین گذرگاه مرزی میسان با جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همكاری ها و ارتباطات میان این استان و ایران گشوده شود.
وی سرمایه گذاری شركت های ایرانی در بخش های كشاورزی و راه سازی را مطرح كرد و خواستار ساخت جاده در این استان شد و در عین حال همكاری های دانشگاه های استان میسان با دانشگاه های ایران را مورد تاكید قرار داد.
در این دیدار رئیس و اعضای شورای استان و مقام های محلی خواستار گسترش همكاری ها در همه حوزه با جمهوری اسلامی ایران به ویژه در بخش سرمایه گذاری شدند.
ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق نیز در این دیدار اطمینان داد كه سفارت ایران وظیفه خود می داند برای گسترش روابط همه جانبه با عراق و از جمله استان میسان تلاش كند.
وی با اشاره به تاكید جمهوری اسلامی ایران بر همكاری با همه بافت های اجتماعی و استان های عراق، وحدت میان شیعه و سنی و كرد و عرب و تركمن و مسیحی را برای پیشبرد اهداف عراق ضروری دانست و گفت: ایران حامی و پشتیبان دولت عراق است و در عین حال همكاری با استان میسان را به عنوان یك استان هم مرز با ایران مهم قلمداد می كند.
مسجدی، در عین حال برای ورود سرمایه گذاران و شركت های ایرانی برای كار در استان میسان ، از طرف عراقی خواست درها را بر روی شركت ها و سرمایه گذاران ایرانی باز و مسیر همكاری ها را همواركنند.
براساس این گزارش ، 2 طرف پس از جلسه 2 ساعته خود در یك نشست خبری شركت كردند و نتایج مذاكرات خود را سودمند توصیف كردند.
رئیس شورای استان میسان در جمع خبرنگاران با تقدیر از جمهوری اسلامی ایران به خاطر حمایت از ملت و دولت عراق در جنگ علیه تروریسم، خواستار گسترش همكاری های استان میسان با جمهوری اسلامی ایران از جمله گشودن دومین گذرگاه مرزی شد.
سفیر ایران در عراق نیز در جمع خبرنگاران ، با تبریك پیروزی های اخیر به دولت و ملت عراق و به ویژه اهالی استان میسان كه نقش مهمی در جنگ ضد داعش داشته اند، تاكید كرد:ایران همچنان در كنار ملت و دولت عراق در مبارزه با ترویسم خواهد ایستاد و در دوران سازندگی و بازسازی نیز حمایت خود را ادامه خواهد داد.
وی افزود: در جلسه امروز حول همكاری ها بحث های خوبی كردیم و امیدواریم بتوانیم راه های گسترش همكاری ها را میان ایران و استان میسان همواره كنیم.
به گزارش ایرنا روابط اقتصادی و تجاری 2 استان مرزی خوزستان و میسان عراق در سال 1385 همزمان با بازگشایی مرز چذابه ایران و شیب عراق شكل گرفت و در این مدت تاكنون چندین بار استانداران خوزستان و میسان برای توسعه روابط مذاكره كردند كه منجر به انعقاد تفاهمنامه هایی در زمینه های مختلف اقتصادی، آموزشی ، فرهنگی ، بهداشتی و درمانی، ورزشی و ... شده است.
مركز استان میسان شهر 'ˈالعماره' است كه از نقطه صفر مرزی ایران و عراق حدود 70 كیلومتر فاصله دارد.
خوزستان دارای 2 گذرگاه مرزی مشترك شامل چذابه و شلمچه، با كشور عراق است كه علاوه بر مبادله كالا ، روزانه هزاران زائر ایرانی و عراقی از طریق این 2 مرز به زیارت عتبات عالیات در عراق و یا اماكن مقدسه در ایران سفر می كنند. این 2 مرز در هنگام اربعین حسینی شاهد تردد صدها هزار زائر ایرانی برای شركت در آیین اربعین حسینی در عراق است.
خاورم*4*1770* 6037
انتشار دهنده: عبدالحمید راجی