۲۲ تیر ۱۳۹۶، ۱۲:۴۲
کد خبر: 82597147
T T
۰ نفر
لاریجانی:رئیس جمهوری واقعیت ها را به مردم بگوید/دولت كوچك نشود امكان افزایش بودجه عمرانی وجود ندارد

قم - ایرنا - رئیس مجلس شورای اسلامی با تاكید بر این كه رئیس جمهوری باید واقعیت ها را به مردم بگوید تصریح كرد: سنگینی بودجه جاری، كشور را با مشكل مواجه كرده است و باید این موضوع به صراحت با مردم در میان گذاشته شود تا آنان به دولت كمك كرده و درك درستی از شرایط و مشكل های كلان موجود داشته باشند.

به گزارش ایرنا، علی لاریجانی روز پنجشنبه در نشست مدیران ستادی و استانی سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور در سالن همایش های مركز فقهی ائمه اطهار(ع) قم افزود: 90درصد بودجه جاری و 10 درصد عمرانی است كه این موضوع موجب شده تا در كشور شاهد جهش عمده در بحث عمرانی كشور نباشیم.
وی ادامه داد: سهم10 درصدی بودجه عمرانی از كل بودجه كشور در سال گذشته نیز واقعی نبوده و درقالب اوراق مشاركت واگذار شده است و به دلیل این كه امسال توان بازپرداخت آن را نداشته ، برای پرداخت اوراق مشاركت سال گذشته دوباره اوراق مشاركت واگذار شده كه نشان از این است كه این بودجه وارد عرصه تولید نشده است.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سیاست كشور گسترش بخش های دولتی نیست و این درحالی است كه با وجود گذشت چندین سال از ابلاغ رهبر معظم انقلاب مبنی بر كوچك و چابك سازی دولت چنین حركتی تاكنون انجام نشده است. تا دولت كوچك نشود امكان افزایش بودجه عمرانی وجود ندارد.
وی با بیان این كه كشور با مشكلات پیچیده ای مواجه است، گفت: متوازن نبودن تركیب نیروی انسانی، متعادل نبودن بودجه كشور و نیزغیر چابك بودن دولت از جمله مشكل های مهم كشور است كه باید سیاست گذرای لازم برای حل این موضوع صورت بگیرد.
لاریجانی با تاكید بر این كه تركیب نیروی انسانی در كشور متوازن نیست ادامه داد: باید در قبال یك مهندس، 50 تا 60 تكنیسین وجود داشته باشد كه امروز این موضوع بالعكس بوده به طوری كه به طور تقریبی به ازای هر 30 تا 40 مهندس تنها یك تكنیسین وجود دارد كه این امر نشان از اشكال جدی در حوزه آموزشی و مهارت آموزی در كشور است.
وی با تاكید بر این كه باید رویكرد كشور به سمت مهارت آموزش و آموزش های فنی و حرفه ای پیش برود افزود: به جای این كه رویكرد كشور به سمت آموزش های فنی و حرفه كه نیاز بازار و ایجاد اشتغال و تولید در كشور است ، باشد به سمت آموزش های كلاسیك و دانشگاهی پیش رفته كه این آموزش ها هم از كیفیت لازم برخوردار نیست.
وی با بیان این كه دولت توان مالی برای افزایش بودجه فنی و حرفه ای ندارد تاكید كرد: با توجه به این كه سیاست كشور گسترش دولت نیست باید سیاست فنی و حرفه ای حركت به سمت خصوصی سازی باشد تا بار دولت كم شده و منابع مالی در جهت حمایت از خصوصی سازی انجام شود.
وی حمایت مجلس در سطح كلان كشور از آموزش های فنی و حرفه ای را مورد تاكید قرار دارد و گفت: مجلس شورای اسلامی این آمادگی را دارد تا در تدوین قوانین حمایت های لازم را انجام دهد.
لاریجانی به روزرسانی آموزش های فنی و حرفه ای را مورد تاكید قرار داد و گفت: در برخی فناوری ها نیاز به آموزش ها و ابزار جدید در كشور هستیم كه باید فنی و حرفه ای به روز رسانی آموزش ها را مورد توجه جدی قرار داده كه به دلیل اهمیت این موضوع امكان استفاده از صندوق توسعه ملی برای به روز رسانی تجهیزات آموزشی فنی و حرفه ای وجود دارد.
وی با بیان این كه سازمان فنی و حرفه باید مركز سیاست گذار و متولی مهارت آموزی در كشور شود گفت: این سازمان باید با تعامل با دانشگاه ها به عنوان مركز سیاست گذاری و متولی امر از ظرفیت های دیگر بخش ها استفاده كند.
وی گفت: مهارت آموزی با توجه به شرایط كنونی كشور نیازمند تغییر اصولی است كه مجلس شورای اسلامی آمادگی بستر سازی برای تحقق این امر را دارد. باید آموزش هایی كه نیازمند تجهیزات و دستگاه های سنگین است كه بخش خصوصی توان تامین آن را ندارد توسط فنی و حرفه ای آموزش داده شده و آموزش سایر رشته ها به بخش خصوصی واگذار شود.
در این نشست مسئولان ستادی و استانی و كانون انجمن صنفی آموزشگاه های آزاد سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور و نیز مدال آوران مسابقات جهانی و منتخبین مسابقه مهارت آموزی كشور در مسابقات مهارت آموزی ابوظبی حضور داشتند.
7404/ 6133/ خبرنگار: محمد زمانی راد **انتشار- جعفرمسلمی
۰ نفر