۲۲ تیر ۱۳۹۶،‏ ۹:۰۹
کد خبر: 82596885
۰ نفر
احداث 197 هزار هكتار شبكه آبیاری و زهكشی در دولت یازدهم

تهران- ایرنا- از ابتدای دولت یازدهم تا پایان اردیبهشت ماه امسال، بیش از 197 هزار هكتار شبكه آبیاری و زهكشی اصلی و فرعی در سراسر كشور احداث شده است.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد، از ابتدای دولت یازدهم تا پایان اردیبهشت ماه امسال 177 هزار و 900 هكتار شبكه آبیاری و زهكشی اصلی و 19 هزار و 129 هكتار شبكه آبیاری و زهكشی فرعی احداث شده است.
احداث شبكه های آبیاری و زهكشی به منظور تكمیل چرخه استفاده از آب در بخش كشاورزی و ایجاد تولید پایدار در دستور كار قرار گرفته است.
با توجه به اینكه هر 2 هكتار شبكه آبیاری و زهكشی یك نفر اشتغال مستقیم و 0.5 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد می كند، ساخت 177 هزار و 900 هكتار شبكه آبیاری و زهكشی اصلی و 19 هزار و 129 هكتار شبكه آبیاری و زهكشی حدود 150 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد كرده است.
گزارش های وزارت نیرو حاكیست، با توجه به حاصلخیز بودن اراضی خوزستان و ایلام، ‌طرح احداث 550 هزار هكتار شبكه در دولت یازدهم با هدف حداكثر انطباق بر اراضی سنتی موجود و در قالب بهبود روش آبیاری و كاهش مصرف فعلی آب آغاز شده است.
همچنین در راستای اعمال نظام حسابداری آب و كنترل برداشت از منابع آب سطحی برای مصارف كشاورزی بخصوص در شبكه های آبیاری و زهكشی، 886 نقطه تحویل آب به ابزارهای اندازه گیری حجمی تجهیز شده اند كه این تعداد بیش از 9 برابر عملكرد دولت نهم و دهم (92 نقطه) است.
حمید چیت چیان وزیر نیرو هفته گذشته درباره احداث شبكه های آبیاری و زهكشی گفت: احداث این شبكه ها هم به توسعه كشاورزی و هم موجب استفاده بهینه از آب می شود تا آب با تلفات و هدر رفت كمتر به دست كشاورزان برسد.
شبكه آبیاری و زهكشی 2، 3 ، 4 و 5 دشت ارایض شوش در شمال خوزستان روز دوشنبه گذشته (19 تیرماه) با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید. این پروژه های آبیاری و زهكشی در محدوده غرب رودخانه كرخه و 43 كیلومتری غرب شهر الوان (عبدالخان) در زمین های موسوم به دشت ارایض اجرا شده اند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**9189** خبرنگار: اسماعیل داودی انتشاردهنده:توانا