۲۲ تیر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۳
کد خبر 82596824
۰ نفر
برداشت بيش از 100 هزار تن گندم در اردبيل

اردبيل - ايرنا - مدير جهاد كشاورزي اردبيل از پيش بيني برداشت بيش از 100 هزار تن گندم در اين شهرستان خبر داد.

بهروز آقازاده روز پنجشنبه به ايرنا افزود: در سال گذشته 18 هزار و 500 هكتار از اراضي مستعد اين شهرستان به زير كشت گندم آبي و 15 هزار و 800 هكتار زير كشت گندم ديم رفته و پيش بيني مي كنيم بيش از 100 هزار تن گندم مازاد بر نياز به مراكز خريد تحويل داده شود.
وي اظهار كرد: با وجود كاهش بارندگي در فصل بهار نسبت به سال گذشته به دليل استفاده كشاورزان از بذور اصلاح شده و مرغوب و مقاوم به تنش هاي خشكي و كم آبي و همچنين آموزش مستمر و مداوم كارشناسان ترويج در سطح روستاها در خصوص بالا بردن سطح اطلاعات عمومي كشاورزان در مورد مبارزه با علف هاي هرز و رعايت تاريخ كاشت مناسب و اصول صحيح برداشت با حداقل ريزش ميزان توليد بالاتري نسبت به سال گذشته خواهيم داشت.
او در زمينه وضعيت ناوگان برداشت گندم افزود: تعداد كمباين هايي كه امسال در برداشت مشاركت دارند به تعداد 45 دستگاه مي رسد كه تمام اين دستگاهها داراي كارت معاينه فني هستند و رانندگان آنها آموزش هاي لازم را در خصوص برداشت اصولي با حداقل ريزش ديده اند.
وي تشريح كرد: مهندسان ناظر برداشت گندم بصورت مستمر و مداوم بر عمليات برداشت نظارت مي كنند و اجازه فعاليت به كمباين هاي از رده خارج و بدون معاينه فني را نمي دهند.
توليد گندم استان اردبيل در سال زراعي 95 حدود 730 هزار تن بود كه پيش بيني مي شود تا پايان برنامه ششم توسعه اين ميزان به 902 هزار تن برسد.
خبرنگار: گيتي طالبي ** انتشار دهنده: سيفعلي موسي زاده
6018/6016