۲۱ تیر ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۰۹
کد خبر: 82595620
۰ نفر
فناوري هاي مالي و رفع چالش هاي پيش رو- عليرضا دليري*

فين‌تك يا فناوري‌هاي مالي معادل Financial technology يا FinTech صنعتي در فضاي اقتصادي است و به كمپاني‌هايي اشاره دارد كه با كاربرد تكنولوژي تلاش مي‌كنند خدمات مالي را كارآمدتر كنند.

شركت‌هاي فعال در زمينه فناوري‌هاي مالي عموما استارتاپ‌هايي هستند كه تلاش مي‌كنند خودشان را در سيستم‌هاي مالي جا بيندازند و شركت‌هاي سنتي را به چالش بكشند. امروزه فين‌تك‌ها از اهميت بالايي در نظام مالي كشورها برخوردار هستند. رشد و گسترش فين‌تك‌ها در سال‌هاي اخير به اندازه‌اي بوده است كه توجه فعالان بازارهاي پولي و مالي و مشتريان آنها را در تمام كشورها به خود جلب كرده‌اند. سابقه فين‌تك‌ها به حدود يك دهه مي‌رسد اما رشد آنها بيشتر در چند سال‌ اخير رخ داده است. شكل‌گيري فين‌تك‌ها در زيرمجموعه بانك‌ها يا موسسات مالي با روح فين‌تك در تضاد است. زيرا فين‌تك‌ها رقيب شيوه‌هاي سنتي مالي هستند و نمي‌توانند زيرمجموعه آنها باشند. فين‌تك ها مي توانند هزينه‌ها را كاهش داده و در عين حال كيفيت ارائه سرويس‌هاي مالي را افزايش مي‌دهند.
در ايران، در سال‌هاي اخير به حوزه ي فين تك توجه خاصي شده است. حوزه مالي در كشور ما سال هاست بنا به شرايط و ضوابط، محيط بسته و محدودي را تجربه كرده است و همين امر تقاضاي زيادي براي خدمات نوآورانه و فناورانه مالي در بين فعالان حوزه كسب و كار به وجود آورده كه در استقبال از استارتاپ‌هاي فين تك نيز مشهود بوده است.
فين‌تك مي‌تواند تكميل كننده خدمات بانك‌ها و مؤسسات مالي باشد و نه جايگزين يا رقيبي براي آنها. بدين شكل كه براي پاسخ دهي به نيازهاي خرد بازار و براي دسترسي به تمام گوشه‌هاي بازار و پوشش دهي تمام نيازها، به موسسات چابك‌تر با خدمات متنوع تري نظير استارتاپ‌هاي فين تكي وجود دارد. هريك از اين استارتاپ‌ها با تعريف گروه خاصي از مشتريان، با ارئه راه حلي نهايي و سفارشي شده، بخشي از نيازهايي را كه بانك‌ها و موسسات فعلي قادر به پاسخگويي به آنها نيستند، پوشش مي‌دهند.
مطابق تعاملات صورت گرفته معاونت علمي و فناوري با بانك مركزي ان شاءالله در آينده‌اي نزديك شاهد رشد بيش از پيش اين حوزه با برداشتن سدهاي قانوني و تدوين صلاحيت هاي فعاليت فناوري هاي مالي توسط دستگاه هاي ذيربط خواهيم بود.
به رغم مشكلات بسياري كه پيش روي اين فناوري هاي مالي قرار گرفته است، معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به دنبال آن است كه بتواند در اين زمينه مشكل گشايي نموده و با توجه به رسالت خود كه حمايت از حوزه هاي نوآورانه است به توسعه اين بخش هم كمك نمايد.
به نظر مي رسد به دليل اينكه فناوري هاي مالي در حوزه هاي ميان بخشي از جمله بازار سرمايه، بيمه، بانكداري فعاليت مي كنند، نياز است كه تعاملي مشترك در دبيرخانه، كارگروه يا دفتري مشترك ميان نهادهاي مذكور در جهت تدوين صلاحيت هاي فعاليت و مشكل گشايي تشكيل گردد و بر اين اساس پيگيري چالش ها، رفع موانع قانوني، تدوين و تصويب دستورالعمل ها انجام شود.
اميد است كه در آينده‌اي نزديك شاهد رشد بيش از پيش از حوزه باشيم.

*معاون توسعه مديريت و جذب سرمايه معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري