مديركل بحران خراسان شمالي: زلزله 3 ريشتري قاضي خسارتي ندارد

بجنورد-ايرنا- مديركل دفتر مديريت بحران استانداري خراسان شمالي با اشاره به وقوع زلزله 3 ريشتري صبح امروز گفت: زلزله 3 ريشتري امروز شهر قاضي در مانه و سملقان خسارتي ندارد.

حسين عظيمي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينكه تاكنون در خصوص خسارت هيچ گزارشي نشده است اظهار كرد: معمولا زلزله هايي كمتر از چهار ريشتر به خصوص در فصل تابستان هيچگونه خسارتي مالي و جاني ندارد.
به گزارش ايرنا و به نقل از موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران اين زلزله ساعت 6 و 20 دقيقه و 45 ثانيه در عمق 10 كيلومتري زمين رخ داد.
براساس اين گزارش موقعيت جغرافيايي اين زلزله در عرض شمالي 37.475 و در طول شرقي 56.581 ثبت شده است.
قاضي از شهرهاي استان خراسان شمالي است، اين شهر از توابع شهرستان مانه و سملقان است.
به گزارش ايرنا، زلزله اي 23 ارديبهشت امسال با قدرت 5.7 ريشتري ساعت 22و 30 دقيقه و 58 ثانيه در خراسان شمالي رخ داد كه مركز كانوني آن در شهر پيش قلعه حدفاصل2 شهرستان بجنورد و مانه و سلمقان بود.
اين زلزله بيش از 560 مصدوم و 2 كشته داشت.
استان خراسان شمالي شامل نواحي شمال خاوري ايران است كه از ديدگاه زمين شناسي در پهنه ساختاري، رسوبي كپه داغ قرار دارد.
اين منطقه از ديدگاه لرزه زمين ساختي در زون كپه داغ قرار مي گيرد كه در اين زون گسل هاي فعال و مهمي وجود دارد، اين گسل ها برخي مواقع با حركاتي كه انجام مي دهند موجب وقوع زمين لرزه هاي مخرب مي شوند.
مهم ترين گسل هاي خراسان شمالي گسل اسفراين است كه اين گسل با درازاي حدود 170 كيلومتر و راستاي شمال باختري- جنوب خاوري واقع شده كه از حاشيه شمال خاوري شهر اسفراين گذر مي كند. گسل باغان- گرماب نيز گسلي است با درازاي 55 تا50 كيلومتر و راستاي شمال، شمال باختري – جنوب، جنوب خاوري واقع است.
براساس آمارهاي موجود درسده اخير 13 زمين لرزه با قدرت بيش از 5.5 ريشتر در خراسان شمالي رخ داده است كه آخرين آن با قدرت 6.2 درجه درمقياس امواج دروني زمين ريشتر بهمن سال 1375 بود كه خسارات جاني و مالي فراواني به دنبال داشت.
* سايت خبرگزاري جمهوري اسلامي خراسان شمالي به نشاني http://www.irna.ir/nkhorasan و كانال تلگرامي اين خبرگزاري به نشاني https://t.me/irnabojnurd در دسترس افراد براي اطلاع از آخرين اخبار و رويدادهاي استان است.
نشاني ايرناي خراسان شمالي در اينستاگرام هم https://www.instagram.com/irnabojnurd است.
همچنين مردم مي توانند ديدگاه ها و پيشنهادهاي خود را به نشاني https://t.me/irnaBOJ تگرام كنند.
3007/1744 خبرنگار: ربابه صانعي ** انتشاردهنده: علي اصغر افتاده