ابتكار: هیچ طرحی بدون ارزیابی زیست محیطی در دولت یازدهم اجازه اجرا نگرفته است

شهركرد- ایرنا- معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به هیچ طرحی بدون ارزیابی زیست محیطی در دولت یازدهم اجازه اجرا داده نشده است.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتكار روز سه شنبه در دومین كنفرانس ملی هیدرولوژی آب ایران در دانشگاه شهركرد تصریح كرد: البته درخواست هایی برای اجرای طرح های زیست محیطی در استانها بوده، اما چون مشكلاتی ایجاد كرده است، اجازه اجرا داده نشد.
وی همچنین با تاكید بر تغییر نگرش در مدیریت منابع آب گفت: از آنجا كه قیمت آب در كشور مجانی است، مصرف كننده قدر آن را بخوبی نمی داند از همین رو ضروری است تا بحث قیمت گذاری آب در كشور مطرح شود.
وی افزود: با تاسف باید گفت الگوی مصرف در حوزه آب و انرژی در كشور صحیح نیست و باید با قیمت گذاری های جدید مبتنی بر واقعیت های موجود در حفظ منابع آب بیش از پیش كوشید.
وی با بیان اینكه آب امروزه به یكی از مهمترین مباحث جهان، ملی، منطقه ای و محلی تبدیل شده است، تصریح كرد: مساله آب به دنبال تغییرات اقلیمی و تغییر نوع بارش ها در بسیاری از نقاط جهان چالش هایی ایجاد كرده و همین موضوع مجامع جهانی را به همفكری و هم گرایی واداشته تا بتوان این وضعیت را به درستی مدیریت كرد.
ابتكار ادامه داد: براساس یافته های پژوهشی محققان، مداخله بشر در طبیعت منجر به تولید گازهای گلخانه ای و وقوع تغییرات اقلیمی شده و چنانچه بشر به روند برداشت های بی رویه خود از منابع آب و سایر منابع طبیعی ادامه دهد، آینده بشریت به شدت در خطر افتاده و امكان زندگی بر روی كره زمین سخت می شود.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به پیامدهای ناشی از بحران آب گفت: بحرانهای اقتصادی در پی تعطیلی فعالیت های بشر، تنش های قومی و منطقه ای و بحران های اجتماعی و به خطر افتادن امنیت انسان ها بخشی از پیامدهای بحران آب است كه ضروری است برای مقابله با آن چاره جویی شود.
ابتكار با بیان اینكه نگاه غیراصولی و غیرمنطقی به منابع آب منجر به بحران آفرینی در این حوزه شده است، اظهار كرد: با روی كار آمدن دولت یازدهم شاهد چرخش نگاه به مسائل آب و محیط زیست بودیم و اقدامات بسیار موثری در این حوزه انجام گرفت.
وی افزود: با توجه به توان و اراده مدیریتی دولت یازدهم و تداوم آن در دولت دوازدهم احیای دریاچه ارومیه و تالاب های خشك شده كشور دور از انتظار نیست و محقق خواهد شد.
ابتكار، تصویب قانون حفاظت از تالاب های ایران، احیای شورای عالی آب، احیای شورای حفاظت از محیط زیست و اجرای قانون ارزیابی دقیق محیط زیستی را از مهمترین اقدامات دولت یازدهم در حوزه حفاظت از محیط زیست برشمرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ابتكار با بیان اینكه سازمان محیط زیست مخالف توسعه صنعت و یا گسترش فعالیت های كشاورزی نیست، افزود: ما خواهان تحقق توسعه پایدار هستیم و این توسعه پایدار جز با نگاه متعادل به همه بخش ها و تخصیص درست منابع آب امكانپذیر نخواهد شد.
وی، اصلاح الگوی مصرف در بخش كشاورزی را یكی از ضروریات دانست و گفت: هنوز در بسیاری از نقاط كشور كشاورزان با روش های سنتی به كشت محصولاتی می پردازند كه نه تنها توجیه اقتصادی ندارد بلكه منجر به هدررفت بخشی بسیاری از منابع آب می شود كه باید در این خصوص تحولات بزرگی شكل گیرد.
وی با اشاره به اینكه توسعه باید خود را با محیط زیست انطباق دهد، خاطرنشان كرد: در همین راستا نباید در مناطقی كه با بحران آب مواجه است، صنعت فولاد ایجاد كرد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین به بحث هدررفت آب در ضایعات بخش كشاورزی و محصولات غذایی اشاره كرد و گفت: از مزرعه تا سر سفره مردم سالانه 27 میلیارد مترمكعب آب هدر می رود كه اگر بتوان با روش های صحیح بسته بندی و حمل و نقل و رعایت الگوی مصرف از سوی مردم باشیم از هدر رفت آب در این حوزه تا حد زیادی جلوگیری می شود.
ابتكار، فعالیت های دولت یازدهم در حوزه حفاظت از محیط زیست را مطلوب ارزیابی كرد و افزود: به زودی كارنامه دولت در این بخش منتشر می شود.
وی در پایان خاطرنشان كرد: حفظ و حراست از محیط زیست از سطح سیاستگذاری تا سطوح پایین تر نیازمند همراهی دولت، مجلس، بخش خصوصی، مردم و سایر نهادهاست تا از این طریق شاهد رشد و توسعه پایدار كشور باشیم.
همچنین در این كنفرانس از سه كتاب «آتش سوزی» با محوریت بررسی پدیده آتش سوزی در منابع طبیعی، «صفر تا سبز» حاوی 100 نكته برای ساكنان زمین و كتاب «ریزگرد» بررسی پدیده ریزگرد با حضور معاون رییس جمهوری و استاندار چهارمحال و بختیاری رونمایی شد.
دومین كنفرانس ملی هیدرولوژی آب ایران صبح سه شنبه با حضور معصومه ابتكار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دانشگاه شهركرد آغاز به كار كرد.
این كنفرانس به همت انجمن علمی هیدرولوژی ایران و با همكاری دانشگاه تهران، مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، پایگاه استنادی جهان اسلام، استانداری چهارمحال و بختیاری، شركت آب منطقه ای، اداره كل منابع طبیعی، جهاد كشاورزی، شركت آب منطقه ای و آب و فاضلاب و سازمان محیط زیست استان روزهای 20 و 21 تیرماه در دانشگاه شهركرد برگزار می شود.
خبرنگار: خاطره حسین زاده**انتشار: جهانبخش صفری
7363/6021