اختصاص 70 میلیارد ریال تسهیلات 4 درصد به عشایر آذربایجان غربی

ارومیه- ایرنا- مدیركل امور عشایری آذربایجان غربی با اشاره به اینكه سال گذشته میزان 48 میلیارد ریال تسهیلات به عشایر این استان اعطا شده است، گفت: امسال نیز 70 میلیارد ریال اعتبار بانكی برای اعطای تسهیلات 4 درصدی به عشایر این استان اختصاص یافته است.

به گزارش ایرنا، بهرام زینال زاده روز سه شنبه در آئین تجلیل از عشایر خوی افزود: عشایر در دولت تدبیر و امید مورد توجه ویژه قرار گرفته و مشكلات این قشر در سطوح مختلف كشوری از جمله در شورای عشایر كشور، استان و شهرستان ها بررسی شده است.
وی با بیان اینكه عشایر با كم ترین امكانات و هزینه به چرخه تولید كشور كمك می كنند، افزود: موضوع های توسعه شاخص سواد آموزی، بیمه های اجتماعی، استفاده از تسهیلات كم بهره از سیاست های حمایتی دولت از این قشر است.
وی افزود: با توجه به نقش مهم زنان در جامعه عشایری و در راستای حمایت از آنان، صندوق های خرد زنان عشایر با همكاری خودشان تشكیل شده است.
به گفته وی در خوی نیز تعداد 2 صندوق ایجاد شده است كه با كمك بلاعوض دولت به این صندوق ها، میزان 250 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه به زنان عشایر اعطا می كند.
زینالی در ادامه با اشاره به برنامه های آتی دولت برای حمایت از عشایر تصریح كرد: سال گذشته طرح آزمایشی پانل خورشیدی برای تامین انرژی برق مناطق ییلاقی در برخی مناطق استان اجرا شد و فانوس های خورشیدی برای تأمین روشنایی و برق مناطق ییلاقی طی چهار سال آینده در بین 5 هزار خانوار عشایری این استان توزیع می شود.
علی محمدی ایروانلو، سرپرست فرمانداری خوی نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت و جایگاه عشایر اظهار كرد: عشایر و مرزنشینان در طول تاریخ همواره یكی از پایه های اصلی اقتصاد كشور بودند .
وی با تاكید بر سیاست های حمایتی از مرزنشینان و عشایر، افزود: نقش عشایر علاوه بر توسعه اقتصادی كشور در دفاع از انقلاب اسلامی نیز بسیار مهم است.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی سومین استان كشور از نظر جمعیت عشایری است و بر اساس سرشماری سال 87، 15 هزار و 599 خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر 104 هزار نفر در این استان زندگی می كنند.
عشایر استان 12 ایل و 21 طایفه مستقل هستند و 16 شهرستان استان دارای عشایر و 336 روستا نیز ویژه عشایر است.
7133/3072
** خبرنگار: سعید فرجی ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی