بانك جهاني: جنگ سوريه 226 ميليارد دلار به اقتصاد اين كشور خسارت زد

تهران- ايرنا- بانك جهاني درگزارشي خسارت وارده به اقتصاد سوريه بر اثر جنگ مداوم كه از شش سال پيش آغاز و تا كنون با هزاران كشته و زخمي و تخريب زير ساخت ها همچنان ادامه دارد 226 ميليارد دلار ارزيابي كرد.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاري فرانسه، بانك جهاني در گزارش روزگذشته دوشنبه خود به عنوان ' خسارت هاي جنگ؛ آثار اقتصادي و اجتماعي درگيري در سوريه' اعلام كرد: جنگ مداوم از سال 2011 تاكنون خسارتي بالغ بر 226 ميليارد دلار به توليد ناخالص داخلي يعني چهار برابر توليد ناخالص داخلي سال 2010 داشته است.
براساس گزارش ديده بان حقوق بشر، از آغاز جنگ سوريه تاكنون زيرساخت هاي زيادي در اين كشور ويران و بيش از 320 هزارتن كشته و بيس از نيمي از ساكنان داخلي و خارجي آن آواره شده اند اما بانك جهاني مي گويد خسارت ها بيش از اين است.
حافظ غانم معاون رئيس بانك جهاني در امور خاورميانه و شمال آفريقا گفت : جنگ در سوريه بافت اجتماعي و اقتصادي كشور را از بين برده است.
وي افزود: جنگ علاوه بر شمار زياد قربانيان، سازمان ها و نهادهايي را كه جامعه براي انجام وظايف به آنها نياز دارند از بين برده است و بازسازي آنها با چالشي بزرگ تر از بازسازي زير ساخت ها مواجه خواهد بود زيرا اين چالش با تداوم جنگ بزرگ تر مي شود.
سوريه از مارس(اسفند) 2011 تاكنون به دليل ورود تروريست هاي خارجي به اين كشور با بحران مواجه است.
خاورم** 1453 ** 1064
مترجم: آمنه دهقان ** انتشار دهنده : فرشاد محسن زاده