عده ای فكر می كنند فداكاری صرفا 'جانی' است؛ چه كسی پول سلاح ها را تامین كرد؟

تهران - ایرنا -دكتر حسن روحانی رییس جمهوری گفت : در سخت ترین شرایط اقتصادی، دولت ایران به ملت عراق كمك كرد.برخی فكر می كنند فداكاری صرفا 'جانی' است، چه كسی پول تمام سلاحی كه عراق برای مبارزه با داعش نیاز داشت، تامین كرد؟ پول نیازهای مردم سوریه را در شرایط تحریم چه كسی تامین كرد؟

** نباید از بلندگوها بترسیم
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در جشنواره عمران سلامت ، اظهار داشت: نباید از بلندگوها بترسیم. ما یك ملت بزرگ و ایثارگر هستیم. ملتی هستیم كه نه تنها روی پای خود در برابر مشكلات ایستاده ایم بلكه به كشورهای منطقه هم كمك كردیم.
روحانی گفت: در سخت ترین شرایط اقتصادی دولت به ملت عراق كمك كردیم، وقتی ما می گوییم كمك به ملت عراق، برخی فكر می كنند كه فقط فداكاری جانی است كه البته درست است عده ای با جان فداكاری می كنند، باید از آنها قدردانی كنیم اما حقوق و سلاح آنها را چه كسی تامین می كند.
وی یادآور شد: چه كسی پول تمام سلاحی را كه عراق برای مبارزه با داعش نیاز داشت تامین كرد. نیازهایی كه مردم سوریه داشتند پولش را در شرایط تحریم چه كسی تامین كرد.

**پول موشك هایی كه مراكز تروریستی را هدف قرار داد، دولت و وزارت دفاع دادند

رییس شورای عالی امنیت ملی اظهارداشت: ما می شنویم كه یك موشكی از خاك ایران حركت كرد و مراكز تروریستی را هدف قرار داد، افرادی این موشك را پرتاب كردند و در این راه تلاش كردند، اما این موشك را چه كسی درست كرد؟ سازنده این موشك ،دولت و وزارت دفاع است ،پولش را چه كسی تامین كرد؟ بخش اقتصادی كشور آن را تامین می كند.
روحانی افزود: كار بزرگی در دولت یازدهم انجام شد، وزیر دفاع اعلام كرد سلاح های راهبردی كه در این دولت ساخته شده 80 درصد كل سلاح هایی است كه در دولت های قبل ساخته شده است. این كار بزرگی است اما در بعضی بخش ها نیازی نمی بینیم كه برای مردم توضیح دهیم.

** اگر بنا بود وزیر خارجه با شعار از میدان خارج شود، برجام محقق نمی شد

رییس جمهوری گفت: اگر بنا بود با چهار تا فحش و شعار وزیر خارجه از میدان خارج شود برجامی تحقق پیدا نمی كرد. برخی به وزیر خارجه در سایت ها و روزنامه هایشان توهین كردند، در مراسم 22 بهمن در خیابان های تهران به وزیر خارجه توهین كردند. نباید به خاطر شعار یك عده ای از میدان خدمت خارج شود.
روحانی یادآور شد: امام (ره) گفته بودند فردی كه می خواهد در جامعه خدمت بزرگ انجام دهد خود را باید برای فحش خوردن آماده كند.
وی ادامه داد: اگر كسی مهم نباشد و كارش هم مهم نباشد برای چه به وی فحش بدهند. فحش دادن ها و اهانت كردن عده ای محدود به خاطر تلاش و پوشش مثمر ثمر برای كشور است.
رییس جمهوری تاكید كرد: اگر كسی بخواهد در كشور تحولی ایجاد كند آیا آمریكایی ها و اسراییلی ها آن را آرام می گذارند، برخی كشورهای معاند منطقه آن را آزار نمی دهند؟ ما باید خود را برای سختی ها آماده كنیم. برای ما هدف كشور، ملت، منافع ملی ، نظام جمهوری اسلامی ایران است.
روحانی افزود: ما در داخل و خارج منطقه دشمن داریم، باید باهم حركت كنیم و دست به دست هم دهیم. نباید در برابر عده قلیل كه بلندگوهای بزرگ را متاسفانه در اختیار دارند و به ناحق هم در اختیار دارند از آنها بترسیم.

** بهداشت، بحث اول وزیر بهداشت و درمان

رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود با ابراز خوشحالی از این كه در هفته های پایانی فعالیت و كار دولت یازدهم در این جشنواره مهم در محضر فرهیختگان، اساتید، روسای دانشگاه های علوم پزشكی، مدیریت وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، وزیر و همه خیرین مخلص حضور یافته است، به تشریح شرایط اقتصادی كشور در آغاز دولت یازدهم پرداخت.
وی اظهاركرد: از آغاز دولت یازدهم با توجه به همه سختی و مشكلاتی كه در آغاز دولت با آن مواجه بودیم، شرایط اقتصادی سخت و پیچیده كشور، شرایطی كه برای ركورد تورمی شاهد بودیم، مساله تحریم، وضعیت محیط زیست و نگرانی هایی كه وجود داشت و از جمله مشكلاتی كه در بخش سلامت با آن مواجه بودیم، در شش ماهه دوم سال 92 كه آغاز مسوولیت دولت یازدهم بود تقریبا موفق شدیم برای مسایل مهم و اساسی كشور تصمیم گیری كنیم.
وی افزود: برخی آن تصمیمات به موقع و در چارچوب زمانی كه پیش بینی می كردیم اجرا و عمل شد و برخی با تاخیر اما موردی نبود كه نتوانیم از پیچ و خم ها عبور كنیم.
وی تصریح كرد: اولین قدمی كه لازم بود كشور آن را حل و فصل كند مساله تحریم بود. برخی در مقام شعار ممكن است حرف هایی بزنند ولی عاملی كه حتی برای تجهیزات پزشكی و داروها و مواد اولیه داروسازی با آن مواجه و مشكل روبرو بودیم، فشار تحریم خارجی بر كشور بود كه بی رحمانه نسبت به ملت ایران وضع شده بود.
رئیس دولت یازدهم یادآور شد: فشار تحریم به رغم آنچه كه دنیای غرب ادعا می كرد فشار به دولت نبود، فشار بر مردم بود. وقتی نفت ما تحریم می شود و درآمد كشور كاهش پیدا می كند یعنی تاثیر بر همه خدمات دولت است.
روحانی ادامه داد: خدمات دولت از چه منبعی استفاده می شود یا منبع مالیات یا منبع نفت كه عمدتا این دو منبع است، وقتی نفت نیست رشد اقتصادی نیست، گرفتن مالیات هم بسیار سخت و گاهی ناممكن می شود.
وی یادآور شد: تصمیم ما بر این شد كه در مدت یك سال با مذاكره تحریم را حل كنیم. خیلی حرف ها زده می شد، من به این راه كاملا اطمینان داشتم و می دانستم كه در این مسیر می توانیم موفق شویم.
وی افزود: البته ما به طور موقت در مدت چند ماه در كمتر از 100 روز به توافق موقت دست یافتیم، برای توافق دائم هم ما پیش بینی یك ساله كردیم كه مشكلاتی به وجود آمد این زمان طولانی تر شد.
رییس قوه مجریه یادآور شد: این مساله اول بود كه ملت ایران با قدرت و وحدت و پشتیبانی از دیپلمات ها نشان داد كه در برابر نقشه قدرت های بزرگ جهانی قدرت پیروزی دارد و این قدرت پیروزی خود را به نمایش گذاشت.
وی تصریح كرد: هر وقت بخواهیم در یك امر مهمی پیروز شویم نیاز به حضور، موافقت و حمایت مردم ، هدایت های رهبری و فداكاری كارگزاران داریم.
رییس دولت یازدهم ادامه داد: یكی از قدم هایی كه از ماه های اولیه در دولت یازدهم تصمیم گرفتیم، مسائل مهم بهداشتی و زیست محیطی بود. بحث درمان كه می گوییم همانطور كه آقای دكتر هاشمی اشاره كردند، بحث اول بهداشت است، نباید بگذاریم مردم مریض شوند اگر كسی بیمار شد باید سراغ درمانش برویم.
روحانی خاطرنشان كرد: اولین برنامه ریزی این است، چگونه بیمار را كاهش دهیم، این اولین قدم ما است كه خیلی مهم است كه هم به جسم مردم هم به روح مردم مربوط است.
وی ادامه داد: تنها وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشكی نیست كه این بار سنگین را بر دوش دارد، بسیاری از ارگان ها مسئول هستند؛ موسسه استاندارد، وزارت صنعت، وزارت جهاد كشاورزی مسئول هستند، همه در بخش بهداشت و اینكه تلاش كنیم مردم ما سالم بمانند، مسئول هستند.
رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان كرد:چون به قول علما اصل بر سلامت است اصل بر مریضی نیست.انسانی كه سالم به دنیا آمده، سالم ادامه حیات می دهد، چرا فردی مریض می شود یا حادثه ای رخ می دهد یا ضعف جسمی یا روحی دارد یا بیماری خطرناكی آمده یا ارثی است دلایل مختلف دست به دست می دهد و فرد مریض می شود.
وی با بیان این كه اگر دولت یازدهم برای دریاچه ارومیه به عنوان اولین قدم دولت یازدهم گامی برنداشته بود دریاچه ارومیه از بیش از یك سال پیش به طور كامل خشك شده بود، یادآور شد: یعنی اگر روند گذشته بود و روند طبیعی را مانند سال های قبل رها می كردیم دو هزار میلیارد تومانی كه برای این دریاچه خرج كردیم را نمی كردیم، رودخانه ها را لایروبی نمی كردیم، آب سدها را باز نمی كردیم، كشاروزی را كاهش نمی دادیم، سوبسید به كشاورز پرداخت نمی كردیم. اگر هیچ كاری نمی شد و مثل دولت دهم هم دولت یازدهم بی تفاوت بود بیش از یك سال پیش دریاچه ارومیه به طور كامل خشك شده بود.
روحانی ادامه داد: پس از هر توفانی كه در منطقه رخ می داد، توفان نمك ایجاد می شد ؛بحث استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و قزوین نبود بلكه 14 میلیون نفر از مردم مناطق غرب كشور تحت تاثیر طوفان های نمك دریاچه خشك شده قرار می گرفتند. تمام محصولات كشاورزی غرب كشور از بین می رفت و مردم ناچار به مهاجرت می شدند چطور می توانیم مردم را درمان كنیم یا مواد غذایی را تامین كنیم؟
وی اضافه كرد:در سفرهای استانی برای بررسی وضعیت دریاچه ارومیه به برخی استان ها می رفتم، می گفتند چرا به دریاچه ارومیه اهمیت می دهید، تالاب ها ودریاچه های دیگر هم خشك شده است.
رییس قوه مجریه تصریح كرد: درست می گویند برای آنها هم باید تلاش شود، برای هامون هم تلاش شده و باید این تلاش ها ادامه پیدا كند. برای هورالعظیم هم تلاش شده امروز 80 درصد سطح هور العظیم دارای آب است و باید تلاش ها ادامه پیدا كند اما در عین حال مسئله دریاچه ارومیه یك فاجعه ملی می شد، این تصمیمی بود كه دولت اتخاذ كرد.

**صندوق درست كرده بودیم كه در روزهای سختی سراغ آن برویم، در روزهای سختی هم ناچار شدیم پول در آن بریزیم
روحانی یكی از تصمیمات مهم كه دولت زمستان 92 اتخاذ كرد را طرح تحول سلامت عنوان كرد كه این طرح هم از اوایل 93 اجرایی و عملیاتی شد.
وی افزود: درسال 93 تا آمدیم یك ذره تنفس كنیم و شرایط را رو به راه كنیم با كاهش بی سابقه قیمت نفت مواجه شدیم ، هنوز هم تحت فشاریم. قیمت نفت 120 دلار بود و در حال حاضر 44 دلار است، همین الان هم قیمت نفت یك سوم گذشته است.
رییس جمهوری یادآور شد: با كاهش قیمت نفت همه كشورهای نفت خیز دچار مشكل شده اند حتی كشورهایی مثل عربستان اما در عین حال دولت توانست با همه این مشكلات روبروشود در حالی كه از صندوق توسعه ملی هم استفاده نكرد.
منتخب مردم در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت:در شرایط بحران در دولت یازدهم 40 میلیارد دلار پول به صندوق توسعه ملی واریز كردیم، این هم از عجایب تاریخ ایران است ما صندوق درست كرده بودیم كه در روزهای سختی سراغ آن برویم زمانی كه قیمت نفت بالاست پول بریزیم روزهای سختی پول برداریم در روزهای سختی هم ناچار شدیم در آن صندوق پول بریزیم.
رییس جمهوری خاطرنشان كرد:ما در شرایط تحریم در دولت یازدهم 40میلیارد دلار پول به صندوق توسعه ملی ریختیم بیش از پولی كه دولت های قبلی به این صندوق ریخته اند در عین حال توانستیم تورم را هم مهار كنیم و به رشد اقتصادی برسیم.
وی با بیان اینكه رشد اقتصادی سال 95 رشد اقتصادی فوق العاده بود اظهاركرد: به هر حال رشد اقتصادی 8.3 كه مركز آمار اعلام كرده و بانك مركزی 12 و نیم، مبدا سال هایی كه معیار قرار می دهند متفاوت است، رشد اقتصادی داشتیم و طرح تحول را هم با هر سختی و مشكلی كه دولت داشته ادامه یافته است.
روحانی ادامه داد: البته مشكلاتی وجود دارد، طبیعی است همانطور كه اشاره شد بودجه جاری كشور كه می گویند، بالا رفته و بودجه عمرانی كم و زیاد شده است ، بخش بزرگ بودجه عمرانی به بخش رفاه، حقوق بازنشستگان ، بخش های مختلفی كه ما نیازمند كمك به اقشار محروم هستیم پرداخت می شود
وی تصریح كرد: دومین بخش های پرهزینه آموزش، بهداشت و دفاع است، این كه گفته می شود بودجه جاری كم یا اضافه شده است ، طرح تحول سلامت، آموزش و پرورش و آموزش و دفاعی یكی از آنها است، در عین حال نگذاشتیم این طرح متوقف شود.

** در طرح تحول سلامت توانستیم تحول بزرگی در بخش پزشكی ایجاد كنیم
رییس جمهوری با تاكیدبر این كه در عین حال بحث طرح تحول سلامت بحث پول و اراده دولت نیست، تاكید كرد:اینها قدم های اولیه است، اساس طرح تحول سلامت به پزشكان عزیز و پرستاران پرتلاش ،به مسئولین بیمارستان ها و به روسای دانشگاه ها و دانشكده های پزشكی به تلاش نیروی انسانی برمی گردد.
روحانی تصریح كرد: ما جایی موفق می شویم كه نیروی انسانی پای كار باشد، وگرنه با پول درست نمی شود، پول یكی ازمقدمات و لوازم است، اگر خود آقای هاشمی در این طرح تلاش مضاعف نمی كرد، موفق نمی شد.
وی وزیر بهداشت را جزو پركارترین اعضای دولت یازدهم و جزو پرسفر ترین وزرا توصیف كرد و گفت: در طول هفته می دیدیم ایشان شنبه شرق كشور و یكشنبه غرب كشور و دائم در حال حركت است، برای این كه طرح ها را دنبال نقص ها رابرطرف كند.
وی با بیان این كه حضور افراد بالای سر كار خیلی تاثیرگذار است اظهار كرد: به بعضی استان ها می رویم گزارش می دهند و می گویند فلان كار ناقص بوده شما می خواستید بیایید، شب های آخر تا صبح كار كردند حال یكی از آثار سفر هم همین است وقتی سفری انجام می شود اگر كار ناقصی هست زودتر تكمیل شود.
رییس جمهوری اضافه كرد: این سفرها برای پیش رفتن كارها بسیار تاثیر گذار بود، همراهی كادر پزشكی درمانی در سراسر كشور، تلاش و ایثار پزشكان در سراسر كشور و در نقاط محروم بسیار مهم بود، اگر حركت ها انجام نمی شد این طرح به ثمر نمی رسید.
روحانی اضافه كرد:از لحاظ زیر ساختی و تجهیزات توانستیم تحول بزرگ و خوبی در بخش پزشكی ایجاد كنیم البته نیروی مجرب را داشتیم اما اساس آن پزشك و جراح،پرستار و كادر درمانی است وگرنه بهترین ساختمان و بهترین تجهیزات هم داشته باشید،به جایی نمی رسد اینها در صورتی است كه نیروی انسانی ماهر باشد.
وی یادآور شد:بحمدالله نیروی مجرب داریم و خواهیم داشت این سرمایه بزرگ كشور است امروز نیازی نمی بینیم بیماران بسیار سخت ما از كشور خارج شوند به بیمارستان كشور غربی مراجعه كنند، ایران مرجع و ملجاء برای ایرانیانی كه در خارج از كشور زندگی می كنند، شده است.
رییس جمهوری همچنین گفت:این باعث افتخار ما است كار بزرگ انجام گرفته در عین حال اگر نیروی انسانی داشته باشیم تجهیزات نداشته باشیم، زمان بوعلی سینا نیست كه پزشكان با نبض بیماری را تشخیص دهند، بعضی حكما با نگاه به چشم و زبان بیمار بیماری را تشخیص می دادند، حال آن دوره نیست، وسیله تشخیص هم پیشرفت كرده و هم پزشكان به وسایل تشخیص دقیق و بیمارستان به تجهیزات نیاز دارند.

**راه تحول سلامت را ادامه خواهیم داد
روحانی در ادامه با بیان این ما امروز تجهیزات و بیمارستان نیاز داریم، گفت: در این بخش حركت خوبی به وجود آمده است و از ابتدای این دولت 21 هزار تخت بیمارستانی تجهیز و تكمیل شد كه تا روزهای آخر این تعداد به 25 هزار تخت می رسد كه رقم بسیار بزرگ و كار بسیار مهمی است.
روحانی با یادآوری این مطلب كه برخی تردید داشتند كه بتوان این تعداد تخت آماده شود، گفت: یك چهارم تخت بیمارستانی تاریخ كشور را در یك دوره چهارساله تجهیزكردن، كار بسیار سخت و سنگینی بود، البته بخش های دیگر كار كردند.
وی افزود: وزارت راه و شهرسازی، خیرین، مردم، علما و استاندارها و همه آنهایی كه در جمع خیرین در این جا حضور دارند، تلاش و كوشش كردند كه ما بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم و امروز به این آمار و ارقام بسیار خوب برسیم كه جای تقدیر دارد.
رییس جمهوری تاكید كرد: راه تحول سلامت را ادامه خواهیم داد. سلامت به عنوان یك اصل مهم برای دولت یازدهم بود و به عنوان یك اصل مهم برای دولت دوازدهم هم خواهد بود.
روحانی گفت: همه آنهایی كه به دولت یازدهم برای این امر مهم كمك كردند از آنها می خواهم با آمادگی و اخلاص و انرژی بیشتر خودشان را برای خدمت در دولت یازدهم آماده كنند.
وی خدمات پزشكی و سلامتی را بسیار ارزشمند عنوان كرد و گفت: طبابت شغل بسیار بزرگ و مقدسی است تا جایی كه امیرالمومنین(ع)، پیغمبر (ص) را به طبیب تشبیه می كند.

** نشاط چیز بد و حرام نیست
رییس جمهوری همچنین گفت: منابع دولت و كشور محدود است بنابراین در مدیریت بخش درمان باید كوتاه ترین و ارزان ترین راه برای درمان بیمار و كاهش مخارج بیمارستان و بیمه گر پیدا كنیم كه البته نمی دانم این كارشدنی است یا نه؟ كه من قادر به قضاوت نیستم و نیاز به كار كارشناسی دارد و متخصصین كار باید برای آن راه حل پیدا كنند.
روحانی ادامه داد: البته كارهای كارشناسی بسیار زیادی در سال های گذشته در این زمینه انجام شده و در حال حاضر هم انجام می شود. باید از كمك خیرین، سازمان های مردم نهاد برای طرح تحول سلامت بیشتر استفاده كنیم چرا كه نقش بسیار ارزشمندی را در بخش سلامت دارند. بخشی از سلامت به فرهنگ و سبك زندگی مردم وابستگی دارد.
وی همچنین گفت: بسیاری كارها باید كنار هم انجام شود تا ما جامعه سالم و پرنشاط داشته باشیم البته اگر بعضی ها بگذارند مردم ما نشاط داشته باشند.
وی افزود: برای این دوستان هم باید كار فرهنگی انجام دهیم كه نشاط چیز بد و حرام نیست.
رییس جمهوری یادآور شد: بعضی ها هر روز صبح كه از خواب بلند می شوند جزو وظایف خود می دانند در روزنامه ها و سایت ها و رسانه هایشان بذر یاس بپاشند. چرا؟ چرا كنار هم و متحد نباشیم. چرا وحدت نداشته باشیم . چرا مردم ما نشاط نداشته باشند.
وی اضافه كرد: چرا لبخند رو صورت مردم ما را خوشحال نكند. چرا به آینده امیدوار نباشیم. یك احتمالی كه وجود دارد برای یكسال دیگر و یا دوسال دیگر، مشكلات همیشه وجود دارد ما كه غیب گو نیستیم و نمی دانیم آینده چه می شود؟ باید تلاش كنیم و به آینده امیدوار باشیم. نباید مردم را مایوس كنیم . امید و نشاط و سلامت جسم مردم می تواند جامعه سالمی را برای ما بسازد كه به اهداف بلند دستمان یابیم.
روحانی گفت: هرچه می خواهند بگویند امروز شرایط كشور از دیروز به مراتب بهتر است. گوش مردم ما بدهكار بعضی از سخنان و حرف های غیردقیق نباشد. كشور ما امروز از دیروز بهتر است و فردا از امروز بهتر خواهد بود.
رییس جمهوری تاكید كرد: طرح تحول سلامت زنده است، راه خودش را ادامه می دهد و دولت دوازدهم با همه تلاش و با كمك همه مردم این راه را ادامه خواهد داد و شاهد جامعه ای پرنشاط تر خواهیم بود.
سیام**2021**1058 **1336 خبرنگاران: داود مرادپور**محمدافضلی**انتشار: مهرنوش خانزائی

سرخط اخبار سیاست