قاسمی: تاكید ایران به از سرگیری مذاكرات برای حل مناقشه قبرس/ایران از یكپارچگی قبرس حمایت می كند

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان این كه ایران به از سرگیری مذاكرات برای حل مناقشه قبرس تاكید دارد، گفت: رویكرد جمهوری اسلامی ایران در قبال مساله قبرس از ابتدا تاكنون بر اساس یك موضع اصولی و ثابت بوده و از یكپارچگی آن حمایت كرده است.

به گزارش ایرنا از مركز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی روز دوشنبه اظهاركرد: در همین چارچوب، دوره اخیر و دو ساله مذاكرات با علاقه و امید به ثمر بخش بودن، به دقت رصد شده و در فرصت های مقتضی ضمن شنیدن مواضع طرفین، دیدگاه های مشورتی به آنها ارائه شده است.
وی تاكید كرد: پیشنهاد سال گذشته برای میزبانی مذاكرات در تهران در این چارچوب ارایه شد كه مورد استقبال طرفین قرار گرفت.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن قدردانی از اهتمام دو ساله رهبران طرفین، دبیركل سازمان ملل و مقامات ارشد اتحادیه اروپا از پایان بی نتیجه مذاكرات كران مونتانو ابراز تاسف كرده و معتقد است توافقات طرفین در محورهای مختلف مورد مذاكره كه طی دو سال گذشته به دست آمده است از ظرفیت كافی برای ادامه مذاكرات تا دست یابی به توافق كامل برخوردار است و نباید نادیده گرفته شود.
قاسمی با یادآوری مسوولیت طرفین خاطرنشان كرد: سه كشور ضامن و جامعه جهانی برای كمك به صلح و ثبات در منطقه از طریق ادامه تلاش برای دست یابی به توافق در مساله قبرس، موكدا توصیه به از سرگیری مذاكرات می كند.
وی افزود: راه حل نهایی این معضل قدیمی باید بر اساس مبانی شناخته شده بین المللی و توافق طرفین بوده و ضمن احترام به تنوع فرهنگی جزیره، تامین كننده حقوق همه شهروندان باشد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: بدون تردید تعامل خلاقانه همه اطراف مساله برای تاسیس یك ساختار سیاسی و امنیتی متناسب با تحولات روابط بین المللی موجب حل و فصل هرچه سریع تر مساله خواهد بود.
قاسمی بار دیگر آمادگی ایران را برای كمك و ارایه مشورت اعلام و تاكید كرد: گفت وگو با معیار برد - برد، بهترین راه برای حل این گونه مسایل است.
سیام**1751**1336 تنظیم: خسرو محمدی**انتشار: مهرنوش خانزائی