رویدادهای بین المللی گردشگرمحور برای یزد تعریف كنیم

تهران- ایرنا- معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معتقد است: برای استفاده از امتیاز ثبت جهانی یزد، با تعریف رویدادها و برنامه های بین المللی در این شهر، به افزایش قدرت تصمیم گیری گردشگران فرهنگی جهانی برای انتخاب مقصد ایران و یزد كمك كنیم.

مرتضی رحمانی موحد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره عواید و امتیازات ثبت جهانی یزد برای گردشگری كشور گفت: ثبت جهانی بافت تاریخی یزد یك دستاورد فرهنگی و میراثی برای كشور است.
وی افزود: به مردم عزیز یزد كه پاسدار و نگهبان تاریخ و فرهنگ این سرزمین هستند و از دیروز مسئولیت مضاعفی برای این پاسداری به دوش دارند، تبریك می گویم.
رحمانی ادامه داد: اماكن و بناهای تاریخی فرهنگی كشور كه در استانداردهای جهانی ثبت و مطرح می شوند، مورد حمایت موسسات بین المللی تخصصی مثل سازمان جهانی گردشگری قرار می گیرند كه این یك امتیاز، موفقیت و دستاورد برای كشور ما می شود و نتیجه تلاش همكاران ما در سازمان میراث فرهنگی هم ستودنی است.
معاون گردشگری كشور گفت: با ثبت جهانی شهر یزد، پنجره بازتری به روی گردشگری آن نیز باز می شود كه شایسته است در این فرصت مغتنم، علاوه بر مسئولیت حفظ و نگهداری، معرفی ترویج و جذب گردشگر با نگاه فرهنگی و تاریخی را نیز در دستور كار قرار دهیم.
وی تاكید كرد: مدیریت عالی استان باید نظارت و مراقبت ها را برای بافت تاریخی یزد دوچندان كند و از نظر بودجه و مدیریت ساختاری توجه ویژه ای داشته باشد تا انشاءالله با این نگاه و اعتبار بین المللی بتوانیم جایگاه یزد را بیش از گذشته نزد جهانیان معرفی كنیم و از این رهگذر، رضایتمندی جامعه محلی را با اجرای گردشگری مسئولانه كه به تقویت اقتصاد استان و ااشتغالزایی منتج می شود، فراهم كنیم.
رحمانی افزود: این دستاورد غیر قابل انكار این است و مسئولیت ما را برای ارائه خدمات خوب و با كیفیت، ساماندهی و مدیریت گردشگری در این شهر افزون می كند و مدیریت شهر و استان یزد دیگر مسئول و امانتدار ملی و بین المللی هستند.
به اعتقاد وی، این ثبت جهانی علاوه بر مزیت دقت بیشتر در ماندگاری و پاسداری از بافت و آثار تاریخی این شهر، سبب رونق اقتصادی، اشتغال و رضایت‌مندی جامعه محلی خواهد شد.
در جریان چهل‌و‌یكمین اجلاس كمیته میراث‌جهانی، روز گذشته، 18 تیرماه شهر تاریخی یزد با اجماع 21 عضو كمیته این اجلاس جهانی در فهرست میراث‌جهانی یونسكو ثبت شد.
این اجلاس ‌جهانی از 11 تا 21 تیرماه سال جاری در شهر كراكوف لهستان درحال برگزاری است.
كمیته میراث جهانی، 21 عضو از میان كشورهای عضو كنوانسیون 1972 میراث‌جهانی دارد كه اجلاس مجمع عمومی كنوانسیون مزبور، این افراد را برای یك دوره چهارساله انتخاب می‌كنند.
اكنون كشورهای آنگولا، آذربایجان، بوركینافاسو، كرواسی، كوبا، اندونزی، جامائیكا، قزاقستان، كویت، لبنان، پرو، فیلیپین، فنلاند، لهستان، پرتغال، كره جنوبی، تونس، تركیه، تانزانیا، ویتنام و زیمبابوه 21 عضو اصلی این كمیته را تشكیل می‌دهند.
فراهنگ**3079**1055**
خبرنگار: علی اسدی** انتشار: زینب كارگر