۱۸ تیر ۱۳۹۶،‏ ۱۸:۴۱
کد خبر: 82592418
۰ نفر
حمید بقایی بازداشت شد

تهران- ایرنا - حمید بقایی معاون اجرایی دولت دهم امروز یكشنبه در پی احضار به دادگاه بازداشت شده است.

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، درشبكه های مجازی خبری با این عنوان «حمید بقایی پس از حضور در دادسرای رسانه بازداشت شد!» امروز منتشر شد، به همین منظور خبرنگار ایرنا برای تایید صحت و سقم این خبر با دو وكیل حمید بقایی تماس گرفت كه می توان گفت بی نتیجه بود.
علی اكبر جوانفكر، مشاور رسانه ای محمود احمدی نژاد درمصاحبه با دولت بهار گفت: به دلیل عدم توانایی تامین وثیقه 50 میلیاردتومانی، حمید بقایی بازداشت شد.
وی افزود:حمید بقایی با شكایت دولت یازدهم بازداشت و درحالی كه با توجه به موضوع شكایت هیچ نیازی به بازداشت ایشان نبود، اما متاسفانه به مدت 225 روز بقایی را در زندان در بازداشت نگه داشتند كه بخش عمده آن در زندان انفرادی بوده است و سرانجام بدون كیفرخواست و بدون وثیقه و بر اساس دستور یك مقام عالی نظام ، فقط با قید كفالت آزاد شدند.
وی در ادامه گفت: اكنون قریب یك سال و نیم از آزادی بقایی سپری شده است و امروز به دستورهمان بازپرس، نامبرده را با همراهی ماموران اعزامی از سوی دستگاه قضایی، از مقابل منزل بازداشت و به دادسرا بردند. در آنجا به وی گفتند كه شما را احضار كرده ایم ولی در بازپرسی حاضر نشده اید.
«بقایی پاسخ داده اند كه این احضاریه به دست بنده نرسیده است. بازپرس گفته است كه آدرس شما را پیدا نكردیم. بقایی پاسخ دادند كه منزل من همانجایی بوده است كه ماموران دستگاه قضایی قبلا آنجا را بازرسی كردند و امروز هم بنده را از همان جا بازداشت كردند. ضمنا بنده دو وكیل و دو كفیل معرفی كرده ام . باید احضاریه را به آنها ابلاغ می كردید.»
مشاوره رسانه ای دولت دهم ادامه داد: به هر تقدیر بازپرس پرونده با ادعای اینكه ممكن است حمید بقایی را احضار كنند ولی در دادسرا حاضر نشوند، قرار كفالت را تغییر داده و برای نامبرده یك وثیقه 50 میلیارد تومانی صادر كرده است كه تامین چنین وثیقه ای برای بقایی غیرممكن است و به همین دلیل بازپرس مربوطه بار دیگر حكم به بازداشت وی داده است.
به گفته جوانفكر، این سئوال همچنان باقی است كه چرا مراحل تحقیقات قضایی در باره یك پرونده بیش از دو سال به طول انجامیده است؟ آیا حمید بقایی باید بیگناهی خود را به دستگاه قضایی ثابت كند یا بازپرس پرونده باید مستند به ادله روشن تفهیم اتهام و به فوریت به این مساله رسیدگی نماید؟ روشن است كه مفتوح بودن طولانی‌مدت یك پرونده، نقطه ضعف متهم محسوب نمی شود بلكه اگر قرار باشد ضعفی بر این مساله عنوان گردد، این ضعف به دستگاه قضایی مربوط می‌شود كه به هر دلیلی نتوانسته است مانع از اطاله دادرسی شود.
«به موجب قوانین جاری كشور ، بازپرس موظف است ادله كافی برای تفهیم اتهام را گردآوری و سپس اقدام به احضار متهم نماید اما در مورد بقایی قانون نقض شده و بازپرس در دوره بازداشت حمید بقایی در صدد جمع آوری ادله بوده است».
جوانفكر افزود: بازداشت مجدد و غیرقابل توجیه حمید بقایی درهفته بزرگداشت قوه قضاییه بسیار عجیب و حیرت انگیز به نظر می رسد و انتظار می رود با دخالت مقامات ارشد قضایی به این روند غیرقانونی خاتمه داده شود.
به گزارش ایرنا،‌ غلامحسین محسنی اژه ای روز 27 فررودین ماه سال جاری در یكصد و دهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه درباره وضعیت پرونده حمید بقائی معاون اجرایی دولت دهم گفت: پرونده بقائی مفتوح و درحال رسیدگی است.
وی تصریح كرد: هنوز بیگناهی یا گناه كار بودن بقائی ثابت نشده است.
اجتمام/1724/