اداره زندان هاي اصفهان آماده همكاري با بخش خصوصي براي احداث اردوگاه كار است

اصفهان - ايرنا - مديركل زندان هاي استان اصفهان گفت: اين مجموعه آمادگي دارد تا با بخش خصوصي براي احداث اردوگاه هاي كار براي زندانيان همكاري كند.

به گزارش ايرنا، اسدالله گرجي زاده روز يكشنبه در نشستي خبري افزود: اين مجموعه آماده است تا نيروي كار اردوگاه هاي ساخته شده توسط بخش خصوصي را تامين كند.
وي اضافه كرد: بخش خصوصي و فعالان اقتصادي بر اساس نوع فعاليت خود در راستاي ساخت اردوگاه كاري اقدام مي كنند و اداره كل زندان ها نيز نيروي كار آنان را ضمن نظارت بر فعاليت زندانيان، تامين مي كند.
وي همچنين به ساخت زندان جديد مركزي اصفهان در منطقه زيار اشاره كرد و افزود: زميني به مساحت 80 هكتار براي زندان جديد اصفهان در نظر گرفته شده و براي ساخت آن حدود 360 ميليارد تومان نياز است و پس از احداث، زندان فعلي به مكان جديد منتقل خواهد شد.
مديركل زندان هاي اصفهان اظهار كرد: سرانه استاندارد فضاي يك فرد زنداني 13.5 متر مربع برآورد مي شود كه در حال حاضر اين رقم در استان اصفهان تنها چهار متر مربع است.
وي گفت: هم اكنون سه برابر بيشتر از ظرفيت، زنداني در زندان هاي استان وجود دارد.
مديركل زندان هاي اصفهان خاطرنشان كرد: در سال 95 ميزان ورودي به زندان هاي استان بالغ بر 30 هزار و 500 نفر بود كه اين ميزان نسبت به سال 94 حدود 1.8 درصد كاهش يافت.
به گفته وي، 81 درصد از زندانيان استان در سال قبل فاقد سابقه كيفري بودند و 19 درصد سابقه كيفري داشتند.
مديركل زندان هاي استان اضافه كرد: 96 درصد از اين آمار را مردان و 4 درصد را زنان به خود اختصاص داده اند ضمن اينكه 3 درصد از اين افراد بي سواد و 57 درصد متاهل هستند.
گرجي زاده خاطرنشان كرد: سال قبل 57 هزار و 600 مرخصي براي 10 هزار و 300 زنداني استان درنظر گرفته شد و يكهزار و 734زنداني نيز مورد عفو قرار گرفتند و براي يكهزار و 613 زنداني نيز تقليل مجازات در نظر گرفته شد.
وي اظهار كرد: پارسال پنج هزار و 880 زنداني موفق به اخذ گواهي فني و حرفه ‌اي و شش هزار و 380 زنداني نيز مشغول كار شدند كه حقوق پرداختي به آنان حدود دو ميليارد تومان بود كه نسبت به سال‌هاي قبل 18 درصد بيشتر است.
مديركل زندان‌هاي استان اصفهان تصريح كرد: سال قبل 29 هزار زنداني در استان آزاد شدند و دو هزار و 400 نفر نيز در اين مدت از يك تا سي جز قرآن را حفظ كردند.
به گفته وي، در مدت ياد شده يكهزار و 115 زنداني در استان نيز ادامه تحصيل دادند.
گرجي زاده يادآور شد:سال قبل 601 پرونده در شوراي حل اختلاف زندان بررسي شد و و دو هزار قاضي از زندان‌هاي استان بازديد كرند و در جريان فعاليت هاي آن قرار گرفتند.
وي افزود: هم اكنون سه هزار و 500 خانوار تحت پوشش انجمن حمايت از زندانيان هستند و سال قبل يكهزار و 135 خانواده زندانيان به كميته امداد و بهزيستي معرفي شدند.
به گفته گرجي زاده، از سال 90 تاكنون 930 زنداني با كمك خيران و تامين مبلغ چهار ميليارد تومان از زندان‌هاي استان آزاد شدند و اين در حاليست كه مردم نيكوكار در سال 95 نيز با پرداخت 70 ميليارد تومان 751 زنداني را از بند رها كردند.
گرجي زاده با اشاره به اينكه امسال 57 جشن گلريزان در مناطق مختلف استان برگزار شد، افزود: با برگزاري اين جشن ها و كمك 7ميليارد توماني مردم 430 نفر از محكومان جرائم غيرعمد از زندان آزاد شدند.
وي افزود: همچنين هم استاني ها در برنامه تلويزيوني 'يك شهر يك ضيافت' از شبكه اصفهان، سه ميليارد تومان براي آزادي زندانيان پرداخت كردند.
وي با اشاره به رده بندي جرائم زندانيان گفت: 26 درصد از زندانيان ورودي به زندان‌ هاي استان جرائمي در زمينه مواد مخدر دارند و پس از مواد مخدر 20 درصد بدليل سرقت، 13 درصد بدليل جرائم غيرعمد و 13 درصد نيز بدليل جرايم مالي، گرفتار شده اند.
مديركل زندان هاي استان اصفهان همچنين شائبه اعتصاب غذاي يك زنداني در زندان مركزي اصفهان را رد كرد و گفت: هر نوع اعتصاب غذا، خود يك جُرم به شمار مي رود.
گرجي زاده تصريح كرد: يك زنداني يا خانواده اش را نبايد از جامعه طرد كرد، بهرحال زنداني پس از پايان دوران محكوميت خود نيازمند زندگي و ادامه فعاليت هاي روزمره است.
وي گفت: كمك به زندانيان و خانواده هاي آنان همچون پيشگيري از وقوع جرم، وظيفه همگاني است و توجه و اجراي صحيح قانون، آمار زندانيان را كاهش مي دهد.
ت /6020 /6027 خبرنگار: عليرضا حكيميان* انتشار: شكراللهي

سرخط اخبار استان‌ها