ایران در ماه گذشته روزانه حدود 2.2 میلیون بشكه نفت صادر كرد

تهران- ایرنا- كشورهای اروپایی و آسیایی در ماه ژوئن (یازدهم خرداد- نهم تیرماه) روزانه 2 میلیون و 150 هزار بشكه نفت از ایران دریافت كردند.

به گزارش یكشنبه تارنمای وزارت نفت، میانگین صادرات نفت ایران در ماه های سپری شده از سال 2017 میلادی، كمی بیشتر از 2 میلیون و 100 هزار بشكه در روز شد كه مقصد یك میلیون بشكه از نفت صادراتی ایران به مقاصد كشورهای اروپایی بود.
یكی از اهداف وزارت نفت پس از اجرای برجام در بخش صادرات نفت، تنوع بازارهای صادراتی و احیای بازارهای نفت ایران بوده كه توانست به این هدف دست یابد، میزان صادرات نفت ایران به بازار اروپا پس از اجرای برجام، 300 درصد افزایش یافته است.
با افزایش تولید و صادرات نفت، ایران توانست به جایگاه واقعی خود در سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) دست یابد و در جایگاه تصمیم سازان اصلی این سازمان قرار گیرد.
به گزارش ایرنا، میزان تولید نفت خام ایران اكنون به حدود چهار میلیون بشكه در روز رسیده است كه حدود یك میلیوین و 500 هزار تا یك میلیون و 700 هزار بشكه در پالایشگاه های داخل مصرف و بقیه صادر می شود.
ایران علاوه بر نفت خام، روزانه 500 تا 700 هزار بشكه میعانات گازی صادر می كند.
میزان صادرات نفت خام ایران در زمان تحریم روزانه نزدیك به یك میلیون بشكه بود كه پس از اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترك) و رفع تحریم ها، رو به افزایش گذاشته است.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2022*1961* تنظیم: میثم طاهری* انتشار: مریم مسعود