رییس سازمان بورس: حقوق سهامداران كنتورسازی را پیگیری می كنیم

تهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از برخورد با تارنماهای اینترنتی و تلگرامی كه درصدد انحراف سرمایه گذاران بودند، خبر داد و گفت: به موازات پیگیری های قضایی، راهكارهای دیگری برای كمك به حل مشكل سهامداران و شركت كنتورسازی ایران در حال پیگیری است.

به گزارش یكشنبه وزارت امور اقتصادی و دارایی، «شاپور محمدی» این موضوع را با اشاره به نامه وزیر اموراقتصادی و دارایی برای حل و فصل مشكلات برخی شركت ها بیان كرد.
محمدی به اقدام هایی برای حل مشكل وقفه نماد برخی شركت ها برای افزایش سرمایه، برگزاری مجمع و... و همچنین برخی شركت های خارج از بازار سرمایه اشاره كرد و گفت: دستور صادر شده است حقوق همه شركت هایی كه به دلیل برگزاری مجمع یا تصمیم هیات مدیره آسیب و خسارتی به سهامداران آن رسیده است احقاق شود.
وی ادامه داد: بر این اساس، شركت كنتورسازی مورد توجه ویژه است و افزون بر اقدام های سازمان بورس برای احقاق حقوق سهامداران، فرایند قضایی آن نیز در حال پیگیری است.
محمدی افزود: در این مسیر، از همه ظرفیت ها بهره گیری می شود. بر حسب پیگیری های به عمل آمده، دستگاه قضایی نیز از حل مشكلات سهامداران كنتورسازی استقبال كرده است.

** معاملات به سبك ثبت سفارش (بوك بیلدینگ)
درباره 14 اقدام سازمان بورس و اوراق بهادار برای شفاف سازی بازار سرمایه، بیان داشت: انجام معاملات به سبك ثبت سفارش (بوك بیلدینگ) یكی از دغدغه های اصلی قیمتگذاری سهام در عرضه های اولیه است.
به گفته وی، بوك بیلدینگ فرصت های برابری برای همه سرمایه گذاران فراهم كرد و با تقویت آن، به نیاز فعالان بازار سرمایه پاسخ داده شد.
وی به الزام افشای ماهانه آمار تولید و فروش اشاره كرد و گفت: پیش از این بخشی از اطلاعات افشا می شد اما بر اساس این الزام، مبنا و پایه اطلاعات شركت ها از حدس و گمان و مفروضات به اطلاعات واقعی هدایت شد.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام دیگر سازمان بورس در یك سال گذشته را اصلاح دستورالعمل توقف و بازگشایی نمادها خواند و گفت: یكی از دغدغه های فعالان بازار روند و چگونگی توقف و بازگشایی نمادها بود كه دستورالعمل جدید آن تكمیل شد و حداكثر تا یك ماه آینده در هیات مدیره تصویب و در زمان بندی مشخص اجرا می شود.

** برخورد با تارنماها و شبكه های اجتماعی مخل سرمایه گذاری
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به برخورد با تارنماها و صفحه های برخی شبكه های اجتماعی كه به انحراف سرمایه گذاران اقدام كرده بودند اشاره كرد و گفت: برخی از شبكه ها، سایت های اینترنتی و تلگرامی درصدد انحراف سرمایه گذاران بودند كه با آنها برخورد شد.
وی تصریح كرد: برخورد با سایت هایی كه قیمت ها را منحرف یا جهت دهی می كردند، موجب ناراحتی برخی سرمایه گذاران شد اما نسبت به 10 میلیون سهامدار و انتظاراتی كه بیشتر سرمایه گذاران در بازار داشتند، این اقدام جدی و قاطع همسو با منافع عموم سرمایه گذاران بود.
به گزارش ایرنا، شركت كنتورسازی چندی پیش به انتشار گزارش ها و اطلاعات غیرواقعی دست زد كه افزایش قیمت سهام این شركت را به دنبال داشت. پس از افشای غیرواقعی بودن این اطلاعات، سهامداران این شركت با خسارت هایی روبرو شدند.
اكنون به دلیل توقف نماد كنتورسازی امكان خرید و فروش سهام این شركت وجود ندارد.
سهامداران كنتورسازی كه همچنان نسبت به زیان خود، بلاتكلیفی و نبود نظارت نهادهای مسوول معترضند، در هفته های گذشته در تالار معاملات بورس تهران تجمع كردند.
پیش از این «جعفر جلالی» معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار گفته بود: پیگیری های قضایی برای حفظ حقوق سهامداران این شركت در حال انجام است و رسیدگی به عملكرد غیرشفاف شركت كنتورسازی ایران، به صدور چند فقره رای انضباطی توسط هیات رسیدگی به تخلفات این سازمان درباره اتهام های «خودداری از ارایه اطلاعات مهم به سازمان بورس و اوراق بهادار» و «خودداری از ارایه اطلاعات درخواست شده سازمان بورس و اوراق بهادار» منجر شده است.
همچنین به گفته «محمدعلی شیری زاده» مدیر امورحقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار، خودداری از ارایه اطلاعات، بی توجهی به رعایت ماده 16 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی، ارایه اطلاعات خلاف واقع به سازمان بورس و اوراق بهادار و تخلف در تهیه صورت های مالی چهار عنوان شكایت سازمان بورس و اوراق بهادار از مسوولان شركت كنتورسازی است.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2022*1961* تنظیم: میثم طاهری* انتشار: مریم مسعود