۱۸ تیر ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۳۸
کد خبر: 82591853
۰ نفر
یونسكو: شهر تاریخی یزد ثبت جهانی شد

كراكوف - ایرنا - كمیته میراث جهانی یونسكو در چهل و یكمین نشست خود كه دركراكوف لهستان در حال برگزاری است، با اجماع، شهر تاریخی یزد را در فهرست میراث جهانی خود ثبت كرد.

به گزارش روزیكشنبه ایرنا، با ثبت شهر تاریخی یزد، نخستین پرونده یك شهر تاریخی ایران در فهرست جهانی به ثبت می رسد كه بیش از ٧٠٠ هكتار از اراضی شهر قدیمی یزد را در بر میگیرد.
سفیر جمهوری آذربایجان كه كشورش عضو كمیته مذكور است، به عنوان نخستین سخنران این نشست، با برشمردن ویژگی های تاریخی و منحصر به فرد یزد و حیات اجتماعی و فرهنگی این شهر از ثبت این شهر در فهرست جهانی دفاع كرد.
سفیر كویت دومین سفیر حامی ثبت یزد بود. وی نیز با اشاره به ساختار تاریخی و بناهای خشتی شكوهمند این شهر، ثبت این شهر منحصر به فرد در فهرست جهانی یونسكو را امری مسلم دانست.
سفیر تركیه دیگر سخنران این اجلاس بود كه به ویژگی چند فرهنگی یزد و همزیستی مسالمت آمیز و غنا بخش ادیان اسلام، زرتشتی و كلیمی اشاره كرد و یزد را دارای شرایط یك اثر بزرگ میراث ارزشمند جهانی دانست.
در همین چارچوب، كشورهای ویتنام، تونس و لبنان نیز با تاكید مجدد روی ارزش جهانی شهر یزد، بر ثبت این شهر صحه گذاشتند و در نهایت با اجماع اعضاء این كمیته، شهر یزد در فهرست جهانی یونسكو ثبت شد.
اروپام**2090
خبرنگار: سعید زارع كندجانی- انتشاردهنده: محمد حسن دوستارگان