گمرك ایران از كنترل هوشمند محموله های وارداتی خبرداد

تهران - ایرنا - گمرك ایران اعلام كرد: كنترل هوشمند محموله های وارداتی از طریق اطلاعات ثبت سفارش و بارنامه به صورت الكترونیكی انجام می شود.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از روابط عمومی گمرك ایران، هوشمند سازی تطبیق اطلاعات اظهارنامه با ثبت سفارش در سامانه جامع گمركی و پنجره واحد تجارت فرامرزی آغاز شده است .
همزمان با برنامه های تكمیلی گمرك الكترونیك پس از اجرای موفق ثبت منشا ارز با همكاری بانك مركزی، الكترونیكی كردن فاكتور كالا ، عدل بندی الكترونیك و الكترونیكی شدن بارنامه ها در اقدامی تطبیق اطلاعات ثبت سفارش كالا و اظهار نامه اجرایی شد.
با اجرایی شدن تطبیق هوشمند اطلاعات ثبت سفارش با اظهار كالا در صورتی كه اطلاعات ورودی با اطلاعات ثبت سفارش مغایرت داشته باشد، سامانه جامع گمركی به صورت هوشمند اجازه اظهار را نمی دهد و به صورت خودكار قفل می شود.
پیش از این و با هوشمند سازی اطلاعات بارنامه و راه اندازی بارنامه الكترونیك، امكان تطبیق هوشمند اطلاعات اظهار با بارنامه الكترونیك فراهم شده بود تا در صورت نبود تطبیق اطلاعات اظهاری با بارنامه اجازه ادامه كار داده نشود و روی بارنامه اصطلاحا قفل شود.
بارنامه سندی است كه توسط حمل كننده یا نماینده او امضا می شود و بیانگر این است كه كالاهایی كه نوع، كمیت و شرایط آن ذكر شده است، برای حمل دریافت شده اند و یا بر روی كشتی كه عازم مقصد مشخصی است بارگیری شده اند. بارنامه به عنوان قرارداد حمل، سند مالكیت و رسید كالا محسوب می شود.
تمامی كالاهای ورودی موظف به اخذ مجوز ورود كالا از وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان توسعه تجارت) هستند و بر همین اساس تنها كالاهای مندرج در اسناد ثبت سفارش اجازه ورود به داخل كشور را داشته و لذا آنچه كه در اطلاعات بارنامه درج می شود لزوماً مجاز به ورود نخواهد بود.
نكته حائز اهمیت آنكه تخصیص ارز نیز بر اساس اطلاعات مندرج در ثبت سفارش و كالای اظهاری در سند مذكور انجام شده و لذا صاحبان كالا موظف هستند نسبت به ورود صرفاً كالاهایی كه قبلا مجوز ثبت سفارش آنها صادر شده است، اقدام كنند و در صورت ترخیص كالا خارج از فهرست مندرج در مجوز ثبت سفارش مراتب به عنوان تخلف محسوب می شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2025**تنظیم: لیلا جودی**انتشار:مرضیه فاتحی