۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۲
کد خبر 82591058
۰ نفر
هجوم بی‌سابقه ملخ‌ها به مراتع كوهرنگ

شهركرد- ایرنا- مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از هجوم بی سابقه ملخ ها به مراتع كرفس خیز شهرستان كوهرنگ خبر داد.

علی محمدی مقدم روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 500 هكتار از مراتعی كه به رویشگاه جمع آوری بذر كرفس به ویژه در منطقه سرآقا سید این شهرستان در معرض هجوم ملخ قرار گرفته است.
وی ادامه داد: ملخ ها با جویدن ساقه كرفس ها سبب از بین رفتن بذر این گونه گیاهی می شوند و بدین ترتیب اگر به موقع طغیان این ملخ ها كنترل نشود، خسارت های زیادی به این رویشگاه های ارزشمند وارد می شود.
محمدی مقدم، مشاركت مردم محلی منطقه را بهترین راهكار كنترل ملخ ها دانست و گفت: از آنجا كه این منطقه سخت گذر است و سم پاشی با سختی و هزینه های زیست محیطی انجام می گیرد و ممكن است به مراتع آسیب برساند، جمع آوری ملخ ها بصورت دستی موثر و كارسازتر است.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری تصریح كرد: جمع آوری دستی ملخ ها برای مردم محلی توجیه اقتصادی نیز دارد و می توان این ملخ ها را به شیلات و مرغداری ها عرضه كرد.
محمدی مقدم، هجوم ملخ ها به مراتع این شهرستان را بی سابقه دانست و افزود: با تدابیر به كار گرفته شده برای جلوگیری از پیشروی این آفت، عملیات مقابله با آن در سریع ترین زمان ممكن انجام می شود.
به گزارش ایرنا، كرفس كوهی (كلوس) گونه گیاهی خاص و منحصر به فردی است كه با شماره 338 در فهرست میراث طبیعی كشور ثبت شده است، اما در دهه های اخیر به سبب برداشت غیراصولی در خطر انقراض قرار گرفته است.
به تازگی با كمك بنیاد فرهنگی فاطمه الزاهرا (س) و مشاركت اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، بذر كرفس در بین جوامع محلی توزیع شده تا هم از انقراض این گونه گیاهی با ارزش جلوگیری شود و هم مردم محلی از مزایای اقتصادی آن بهره مند شوند.
خبرنگار: خاطره حسین زاده **انتشار: مجید ملازاده
7363/6021/1772