چسب گیاهی راه حل مخترع ایرانی برای معضل گردوغبار

تهران- ایرنا- مخترع ایرانی از ساخت نوعی چسب با پایه گیاهی به عنوان جایگزین مالچ نفتی برای حل معضل گردوغبار شهری خبر داد.

خلیل نظری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: ماده یادشده چسبی با پایه گیاهی (به اسم اختصاری HL) مناسب حل معضل ریزگردهای شهری و جایگزینی برای مالچ نفتی و حل بحران گرد و غبار و ریزگردهای شهری به شمار می آید.
وی افزود: امروزه برای مقابله با پدیده هجوم ریزگرد از روش پاشیدن مالچ نفتی روی اراضی مستعد گرد و غبارزایی استفاده می شود. مالچ نفتی ماده‌ای است كه از پسماند‌های نفت خام در برج تقطیر پالایشگاه‌ها به دست می‌آید.
نظری ادامه داد: این ماده به صورت لایه نازك و قابل انعطاف روی تپه‌های ماسه‌ای پاشیده شده و موجب تثبیت موقت این تپه‌ها می‌شود. اما مالچ نفتی علاوه بر این كه گران و باارزش است، زمین را سیاه می كند، بدبو است و حرارت منطقه را بالا می برد و باعث می شود بادهای آن منطقه گرم و بدبو باشد. همچنین باعث نابودی موجودات و گیاهان و تخریب شدید محیط زیست می شود.
این كارشناس شیمی تاكید كرد: اما ماده اختراعی حاضر یك ماده جدید گیاهی جایگزین مالچ نفتی برای پاشیدن روی اراضی شن خیز و حل معضل گرد و غبار و شن های روان شهرهاست كه بر پایه مواد كاملا گیاهی ساخته و فراوری و در تمام انواع خاك و شن ها در تونل باد شده و نتیجه مطلوب داشته است.
وی افزود: این اختراع در رویداد علمی اینپكس 2017/INPEX، توانست مدال افتحار/ Merit Award را كسب كند.
به گزارش ایرنا ، رویداد علمی اینپكس/INPEX (Invention and New Product Exposition بزرگ ترین نمایشگاه اختراعات است كه هر ساله در ماه ژوئن (خرداد/تیر) توسط گروه اینونت هلپ/Inventhelp در شهر پیتزبورگ ایالت پنسیلوانیای آمریكا برگزار می شود.
در این نمایشگاه اختراعات كه امسال 13 تا 15 ژوئن (23 تا 25 خرداد) برگزار شد، همچنین رقابت بین مخترعان در دو سطح ملی و بین المللی، برگزاری سمینار و كارگاه های آموزشی برای تجار حاضر و مخترعان نیز صورت می گیرد.
به گفته نظری، استفاده از ماده جدید به عنوان جایگزین مالچ نفتی برای مقابله با پدیده ریزگردها این مزایا را دارد؛ گیاهی بوده و كاملا سازگار با محیط زیست، قیمت آن از مالچ نفت ارزان تر، در برابر باد و شرایط جوی و UV مقاوم، در هنگام پاشیدن خنك بوده به حشرات و موجودات زنده محیط آسیب نمی رساند، بی بو و بی رنگ است، آب های زیرزمینی را آلوده نمی كند و اشتعال پذیر نیست.
علمی**9157
تنظیم: منصوره شوشتری**انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me