سازمان ملل خواستار اعطای حق شهروندی به روهینگیایی های مسلمان میانمار شد

كوالالامپور - ایرنا- رئیس كمیساریای پناهندگان سازمان ملل از دولت میانمار خواست به روهینگیایی ها، اقلیت مسلمان بدون تابعیت در این كشور جنوب شرق آسیا كه از سال 2012 ده ها هزار نفر از آنها به دلیل خشونت های فرقه ای آواره شده اند، تابعیت و حق شهروندی اعطا كند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، 'فیلیپو گراندی' كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل طی دو روز گذشته در نخستین سفر رسمی خود به جنوب شرق آسیا در شهرهای 'سیتو' و ' مائونگداو' در ایالت راخین میانمار با روهینگیایی های مسلمانان ملاقات كرد.
به نوشته تارنمای شبكه خبر آسیا، وی همچنین با 'آنگ سان سوچی' وزیر امور خارجه و مشاور دولت كه عملا رهبری میانمار را بر عهده دارد، دیدار كرد.
ایالت راخین در غرب میانمار طی سال های گذشته شاهد خشونت بودائیان افراطی علیه مسلمانان روهینگیا بوده است كه در آن صدها نفر از مسلمانان كشته و بیش از 140 هزار نفر در ناآرامی ها در سال 2012 آواره شدند.
تنش در این منطقه میانمار پس از كشته شدن چند تن از بزرگان روستا دو باره در روزهای اخیر افزایش یافته است.
كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در بانكوك پایتخت تایلند در گفت وگو با خبرنگاران، اعطای تابعیت به روهینگیایی ها را به جامعه مسلمانان میانمار كه از حق شهروندی برای سال های بسیار محروم بوده اند، با اهمیت دانست.
دولت میانمار حدود یك میلیون روهینگیایی را مهاجران غیر قانونی می داند كه از كشور بنگلادش به این كشور آمده و شهروندی آنها را انكار می كند، حتی اگر خانواده روهینگیایی برای چند نسل در میانمار زندگی كرده باشند.
'فیلیپو گراندی' دیپلمات ایتالیایی كه حدود دو سال است به عنوان كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل منصوب شده است، روز جمعه در بانكوك همچنین گفت كه سرمایه گذاری بیشتر در منطقه (راخین میانمار) مورد نیاز است.
وی گفت: میانمار یكی از فقیرترین كشورهای اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) است و نیاز فوری به سرمایه گذاری برای توسعه دارد كه این باید شامل دو جامعه (مسلمانان و بودایی ها) شود.
گروهی از روهینگیایی های مسلح اكتبر سال گذشته حمله مرگباری را علیه پست های نگهبانی در نزدیكی مرز بنگلادش به راه انداختند كه باعث تحریك نظامیان میانمار و سركوب نظامی مسلمانان روهینگیا شد. براساس آمار سازمان ملل در سركوب نظامیان میانمار صدها نفر كشته شدند، بیش از یكهزار خانه به آتش كشیده شد و حدود 75 هزار روهینگیا به بنگلادش فرار كردند.
سازمان ملل متحد اعلام كرد یك هیات حقیقت یاب را برای بررسی این كشتار و شكنجه توسط نظامیان میانمار كه جنایت علیه بشریت است اعزام می كند، اما میانمار با ورود این هیات مخالفت كرده است.
دولت 'سوچی' اتهامات را رد می كند و مخالف این ماموریت است.
در آخرین ناآرامی در منطقه زمانی كه بودایی های تندرو به گروهی از مسلمانان روهینگیا در هفته جاری در راخین حمله كردند، یك مرد روهینگیایی مسلمان كشته شد و 6 تن دیگر زخمی شدند.
بیش از 102 هزار پناهنده از میانمار در تایلند و در 9 اردوگاه در امتداد مرز تایلند - میانمار زندگی می كنند.
'فیلیپو گراندی' كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل قرار است امروز شنبه به بنگلادش پرواز كند.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

سرخط اخبار جهان