معاهده جدید ممنوعیت سلاح هسته‌ای به تصویب رسید

نیویورك - ایرنا - نمایندگان كشورهای مخالف سلاح هسته ای از جمله ایران در پی سه هفته نشست و گفتگو، معاهده ای را در مقر سازمان ملل به تصویب رساندند كه ساخت، آزمایش، تولید، اكتساب، تملك، انباشت، انتقال، استفاده و تهدید به استفاده از سلاح هسته ای تحت هر شرایطی را ممنوع می شمارد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، طبق این معاهده كشوری كه دارنده سلاح هسته ای است و به عضویت این معاهده در می آید، باید زرادخانه هسته ای و تمامی تاسیسات مرتبط با آن را طی یك مهلت زمانی مشخص منهدم كند.
هدف اصلی معاهده ممنوعیت سلاح هسته ای، ایجاد هنجار حقوقی برای بدنام كردن دارندگان سلاح هسته ای و اعمال فشار سیاسی برای اجرای تعهدات خلع سلاح هسته ای است.
مذاكره و تدوین این معاهده بیانگر نارضایتی عمیق و گسترده كشورهای غیر هسته ای عضو «ان.پی.تی» از وضعیت تبعیض آمیز حاكم آن به ویژه اجرای نكردن تعهدات خلع سلاح هسته ای است.
كشورهای دارنده سلاح هسته ای عضو ان پی تی كه داشتن سلاح هسته ای و استفاده یا تهدید به استفاده از آن را حق قانونی خود می دانند، با هر گونه تلاش و حركتی برای ممنوعیت عام و غیر تبعیض آمیز سلاح هسته ای یا خلع سلاح هسته ای مخالف هستند و به همین دلیل این دسته از كشورها حضور در این مذاكرات را تحریم كردند.
اكثر دول عضو ناتو و دیگر كشورهایی كه تحت چتر هسته ای آمریكا هستند به خاطر فشار و دستور آمریكا، در این مذاكرات غایب بودند.
تصویب این معاهده جدید تحول بین المللی بسیار مهمی محسوب می شود، زیرا این معاهده نتیجه فرآیندی است كه طی آن اكثریت كشورهای غیر هسته ای تصمیم گرفته اند به سازوكار و دستوركاری كه قدرت های بزرگ هسته ای طی نیم قرن اخیر با هدف حفظ منافع و تسلیحات هسته ای شان در سطح بین المللی تعریف و پیاده كرده بودند، نه بگویند و هنجار سازی در مورد ممنوعیت سلاح هسته ای و استفاده از چنین تسلیحاتی را خود به دست بگیرند.
قرار است این معاهده در 29 شهریورماه سال جاری با آغاز نشست عالیرتبه مجمع عمومی سازمان ملل برای امضا در نیویورك مفتوح گردد.
دفتر ژنو سازمان ملل نیز در توئیتی اعلام كرد كه پیش نویس سند پیمان منع سلاح هسته ای امروز (جمعه) در مقر سازمان ملل در نیویورك به تصویب رسید. در توئیت سازمان ملل آمده است كه این سند «در یك رای گیری تاریخی» به تصویب رسید.
همچنین روزنامه گاردین نوشت 122 كشور از این پیمان حمایت كرده و آن را تصویب كردند.
به نوشته روزنامه نیویورك تایمز، قرار است كشورهای عضو سازمان ملل 20 سپتامبر (29 شهریور) در جریان مجمع عمومی سالانه سازمان ملل به آن رای دهند. مذاكره كنندگان بیش از 130 كشور هفته جاری در مقر سازمان ملل در نیویورك این پیمان 10 صفحه ای را نهایی كردند.
روزنامه نیویورك تایمز نوشت برای اولین بار در تلاش ها برای جلوگیری از جنگ هسته ای، یك پیمان جهانی تدوین شده كه به گفته حامیان آن، اگر این معاهده موفقیت آمیز باشد به نابودی تمام تسلیحات هسته ای منجر خواهد شد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت همه كشورهای دارنده سلاح هسته ای از جمله آمریكا این نشست را تحریم كرده بودند.
'الاین وایت گومز' سفیر كاستاریكا در دفتر ژنو سازمان ملل كه ریاست كنفرانس هسته ای نیویورك را بر عهده داشت در تماسی تلفنی به نیویورك تایمز گفت كه وی 'به طرز خوشحال كننده ای غافلگیر' شده كه پیش نویس این پیمان به این سرعت مورد توافق قرار گرفت.
این روزنامه آمریكایی نوشت منتقدان این پیمان از جمله آمریكا آن را اقدامی منحرف و ساده انگارانه می دانند؛ به ویژه هنگامی كه كره شمالی آمریكا را تهدید به حمله هسته ای می كند.
نیكی هیلی سفیر دائم آمریكا در سازمان ملل گفت: باید واقع بین باشیم. آیا كسی هست كه فكر كند كره شمالی از سلاح های هسته ای دست بر می دارد؟
گروه های حامی خلع سلاح و سایر هواداران این پیمان می گویند كه هرگز انتظار نداشتند كه كشورهای دارای سلاح هسته ای در اولین گام این پیمان را امضا كنند.
'بئاتریس فیهن' مدیر 'كمپین بین المللی نابودی تسلیحات هسته ای' گفت: این پیمان تاكیدی بر ممنوعیت سلاح هسته ای است كه خود ریشه در قوانین انساندوستانه دارد.
سلاح های بیولوژیك، شیمیایی، مین های زمینی و بمب های خوشه ای در ابتدا مقبولیت فراوانی داشت، اما بر اساس پیمان هایی منع شد.
طبق پیمان منع اشاعه سلاح هسته ای 1968 كه تقریبا تمام كشورهای هسته ای آن را امضا كرده اند، همه كشورها موظف هستند 'پیگیر مذاكرات' برای پیشبرد خلع سلاح هسته ای باشند.
شبد**9423**1379
انتشار دهنده: هادی افتخاری

سرخط اخبار جهان