برهم كنش اینترنت اشیا و 5G انقلابی جدید را رقم می زند

تهران- ایرنا- كارشناس حوزه شبكه های رایانه ای با اشاره به توسعه تدریجی اینترنت اشیا/IOT و نسل پنجم اینترنت بی سیم/ 5G گفت: بر هم كنش این دو پدیده فضای كلی زندگی را تغییر می دهد و انقلابی جدید را رقم می زند.

مهران محرمیان در حاشیه برگزاری اولین همایش ملی مراكز داده، زیرساخت و سرویس ها در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، افزود: همانطور كه برهم كنش نسل چهارم اینترنت بی سیم /4G و تلفن های همراه هوشمند، انقلابی را در میزان نفوذ فناوری اطلاعات و ارتباطات در زندگی مردم به وجود آورد و به افزایش استفاده از شبكه های اجتماعی منجر شد، برهم كنش اینترنت اشیا و 5G نیز در آینده نه چندان دور فضای كلی زندگی ما را تغییر می دهد و انقلابی جدید در حوزه فنآوری تولید داده ایجاد می كند.
وی در توضیح بیشتر در مورد اینترنت اشیا گفت: اینترنت فعلی، افراد را به هم وصل می كند؛ اما در اینترنت اشیا، دیگر اشیا كه عمدتا هوشمند خواهند بود به هم وصل می شوند.
این پژوهشگر حوزه آینده پژوهی ادامه داد: برای نمونه در خودروهای هوشمند و متصل به اینترنت، یك خودرو قبل از ترمز كردن به خودروی عقبی علامت می دهد و با این كار خودروها بدون دخالت انسانی به یكدیگر هشدار می دهند. نمونه دیگر این كه یخچال ها در منزل افراد می توانند بر اساس برنامه تعیین كنند كه كدام مواد غذایی باید خریداری شود و كمبودها را به محل خرید تعیین شده سفارش دهند تا این مواد غذایی خریداری و ارسال شود.
محرمیان تاكید كرد: در حوزه اینترنت اشیا، نه تنها میزان پهنای باند مهم است كه تاخیر در شبكه و مهم تر از آن تضمین تاخیر بسیار پایین در ارائه سرویس بسیار مهم خواهد بود؛ زیرا اگر شبكه تاخیر داشته باشد اشكالات زیادی پدید می آورد. ضمن این كه برآورد می شود بیش از 50 میلیارد شیء تا سال 2020 به اینترنت متصل شوند كه 200 برابر بیشتر از انسان ها داده تولید می كنند.

***اینترنت اشیا در مرحله جنینی/ 5G كمی عقب تر
معاون شبكه شركت خدمات انفورماتیك در پاسخ به این كه هم اكنون اینترنت اشیا در چه مرحله ای است گفت: اینترنت اشیا در دنیا در مرحله جنینی است؛ استانداردها هنوز كامل نشده است و شركت های بسیاری می خواهند روی توسعه آن سرمایه گذاری كنند ولی سردرگم هستند.
وی در توضیح 5G نیز اظهار كرد: پیش بینی می شود نسل پنجم اینترنت بی سیم سه تا پنج سال آینده در برخی كشورها به وجود آید و به تدریج به دیگر مناطق هم برسد.
محرمیان در مورد وضعیت اینترنت 5G از نظر توسعه آن توضیح داد: با این كه شركت های زیادی روی 5G كار می كنند؛ از دید من هنوز چالش های زیادی دارند ولی چند سال آینده متولد می شود.
این كارشناس الكترونیك دیجیتال اضافه كرد: از برآیند این دو، حجم گسترده ای از داده متولد می شود كه باید در فضای رایانش ابری مراكز داده ذخیره شود و چنین حجمی از داده قابل ذخیره شدن در گوشی های تلفن همراه و رایانه های شخصی نیست. از تجمیع این حجم عظیم داده و تحلیل آن فضای كاملا جدیدی به وجود می آید كه انقلابی در زندگی ما به وجود خواهد آورد و این همان پیش بینی است كه می توان برای سال های آینده مطرح كرد.

***پیامدهای برهم كنش اینترنت اشیا و 5G انقلابی دیگر در زندگی و فناوری اطلاعات است
وی ادامه داد: غیر از این، احتمالا پیامدهای دیگری هم در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و بین المللی وجود خواهد داشت؛ مثلا محل فیزیكی افراد، رفتار آنها، جزئیات كاری و ارتباطات خانوادگی شان در این شبكه ها ثبت می شود و با ایجاد مراكز داده بسیار بزرگ و تلفیق آنها و كنار هم قرار گرفتن و تحلیل این اطلاعات هر لحظه به آسانی می توان تصویر مشخص و شفافی در مورد افراد به دست آورد كه هم منجر به ایجاد مشاغل تازه می شود و هم حوزه های مختلف فناوری و كسب و كار را تغییر می دهد.
محرمیان در این مورد كه این دو پدیده چطور بر جامعه ایرانی طی سال های پیش رو تاثیر می گذارد، گفت: همانطور كه فناوری های دیگر هم وارد جامعه ما شد این فناوری ها هم وارد می شود، اما مهم این است كه برای این ورود آماده باشیم و به جای این كه موضع تدافعی بگیریم و جلو آن بایستیم به صورت فعال وارد بازی شویم و تلاش كنیم نقشی ‌درخور كشور بزرگ ایران برای خود ایجاد كنیم.

***فعالانه بازی كنیم
این كارشناس حوزه شبكه های رایانه ای افزود: هنوز در كشور عده ای فناوری اطلاعات و فناوری را تهدید می دانند و این جنگی بین مردم و خواسته های آنان و كسانی است كه در برابر این خواسته ها مقاومت می كنند، در حالی كه تجربه نشان داده است كه بازی فعال و نقش آفرین نتیجه به مراتب بهتری از مقاومت منفعلانه دارد.
محرمیان گفت: به نظر نمی رسد برای ورود فناوری نسل پنجم تلفن همراه به كشور/5G مشكل عمده ای وجود داشته باشد. اپراتورهای تلفن همراه در مدت كوتاهی این مهاجرت را می توانند انجام دهند؛ كما این كه در مورد نسل چهارم نیز این اتفاق در فاصله زمانی بسیار كوتاه افتاد.
وی اظهار كرد: مطمئن هستم 5G با فاصله كمی به ایران می آید. ولی در مورد اینترنت اشیا با آن كه رگولاتوری سازمان تنظیم بسیار به این حوزه علاقه مند است؛ فضا هنوز كمی مبهم است و باید بیشتر صبر كرد.
وی پیش بینی كرد: در مجموع می توانم بگویم این دو پدیده در حوزه های مختلف پیامدهای زیادی دارد و فضای كلی زندگی را نسبت به امروزه عوض می كند؛ همانطور كه 4G و تلفن های هوشمند زندگی امروز ما را نسبت به 10 سال قبل تغییر داده اند.
به گزارش ایرنا اولین همایش ملی مراكز داده؛ زیرساخت و سرویس ها از ۱۲ تا ۱۴ تیرماه به همت سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و با حمایت و تایید پایگاه اطلاعاتی تخصصی سیولیكا برگزار شد.
كارشناسان مختلف مراكز داده از شركت های داخلی و خارجی همچون هواوی چین و پژوهشگاه دانش های بنیادی و پژوهشگاه ارتباطات، با برگزاری كارگاه های تخصصی و آموزشی در حوزه های مختلفي از جمله زیرساخت، سرویس ها و مدیریت و استراتژی موضوعات روز و چالش های این حوزه ها را در جهان و ایران بیان كردند.
سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران بازوی فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دارنده اولین مركز داده علمی كشور، وظیفه خدمات دهی به دانشگاه ها را به عهده دارد، همچنین متولی شبكه علمی كشور است و یكی از اركان شبكه ملی اطلاعات (یك شبكه فراگیر مستقل داخلی) به شمار می رود.
مراكز داده (Data Center) به مجموعه ای از سرویسگرهای زیرساخت های ارتباطی و امنیتی و تجهیزات الكترونیكی گفته می شود كه برای ارائه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس های تحت شبكه (اینترنت/ اینتر انت/ اكسترانت) به كار می رود.
علمی**۹۱۵۷**1776
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: لیلا خطیب زاده
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me