ایران و ارمنستان برای تشكیل كارگروه اقتصادی توافق كردند

مسكو - ایرنا - مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و هوانس عزیزیان معاون وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان برای تشكیل كارگروه مشترك اقتصادی توافق كردند.

به گزارش ایرنا، در این مذاكرات كه عصر چهارشنبه در ایروان برگزار شد، دامنه همكاری ها و راههای روان شدن گسترش مناسبات اقتصادی و صنعتی در حوزه های مرتبط بین ایران و ارمنستان بررسی شد.
در این نشست، خسروتاج رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت بر اهمیت اجرای برنامه های پیش بینی شده در زمینه گسترش مناسبات تاكید كرد.
وی با اشاره به وجود برخی مشكلات برای بازرگانان دو كشور بر اهمیت تلاش متقابل مسئولین با هدف برطرف كردن موانع با تشكیل كارگروه مشترك پیگیری امور و رفع نارسایی ها در برابر شركت ها و فعالان اقتصادی با همكاری سفارتخانه های دو كشور، سازمان صنعت، معدن و تجارت ایران و وزارت اقتصاد ارمنستان تاكید كرد.
خسروتاج این پیشنهاد را ساز و كار مناسبی برای تسهیل مبادلات تجاری و ارتقای همكاری های اقتصادی دو كشور ارزیابی كرد.
عزیزیان معاون وزارت توسعه اقتصادی ارمنستان هم با استقبال از این پیشنهاد بر لزوم برنامه ریزی برای رسیدن به هدف اجرای برنامه های توسعه همكاری ها با ایران تاكید كرد.
در مذاكرات مقام های ایرانی و ارمنستانی نیز توافق شد، نمایندگان سفارت خانه، سازمان صنعت، معدن و تجارت و دو كارشناس وزارت اقتصاد ارمنستان به عنوان اعضای كارگروه هرماه دو جلسه مشترك برای بررسی مسائل و مشكلات مورد نظر، تجزیه و تحلیل اطلاعات برگزار و نتیجه را به مسئولان مرتبط اعلام كنند.
خسروتاج رئیس هیات ایرانی در دو روز گذشته با سورن كارایان وزیر توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری جمهوری ارمنستان دیدار و مذاكره كرد و همچنین در نشست ایران-اوراسیا و ارمنستان با حضور واچه گابریلیان معاون نخست وزیر این كشور و هیاتی از این اتحادیه برنامه های همكاری های اقتصادی را بررسی كرد.
پس از سفر دی ماه سال گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ایروان و مذاكره با سرژ سركیسیان رئیس جمهوری ارمنستان، مذاكرات اعضای هیات عالی همراه با همتایان و سپس رفت و آمد متقابل هیات های مختلف، برنامه ها و زمینه های فراوانی برای توسعه همكاری های دو كشور فراهم شده است.
ارمنستان با حدود 30 هزار كیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز كه پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با تركیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران هم مرز است.
از سوی دیگر، ارمنستان كه تنها عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا دارای مرز زمینی با ایران است، همراه روسیه، قزاقستان، بلاروس و قرقیزستان دیگر اعضای این تشكل و ایران برنامه ریزی های گسترده ای را برای تشكیل منطقه آزاد تجاری تدارك دیده اند.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا كه با ایران برنامه همكاری های گسترده تجاری و اقتصادی را تنظیم كرده است، جمعیتی معادل 180 میلیون نفر را در برمی‌گیرد.
اروپام 1516 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا