۱۴ تیر ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۱۶
کد خبر: 82587402
۰ نفر
بایدها و نبایدهای یك روز مانده به كنكور

تهران- ایرنا- مدیر گروه روانشناسی تربیتی و تحولی دانشگاه شهید بهشتی به داوطلبان كنكور سراسری توصیه كرد باورهای غلط و نگرانی های ناشناخته پیش از آزمون را كنار بگذارند و استرس خود را مدیریت كنند.

جلیل فتح آبادی روز چهارشنبه و درحالیكه كمتر از یك شبانه روز به آغاز كنكور 96 مانده است، در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا اظهار داشت: كنكور، مصداق روشن یك آزمون سرنوشت ساز است كه موفقیت و ناكامی در آن تاثیر بسزایی در جهت‌گیری زندگی و آینده شغلی دانش آموزان دارد.
وی افزود: بر همین اساس اغلب دانش آموزان، استرس بی مانندی را در روزهای قبل از آزمون سراسری تجربه می كنند و این اضطراب به عوامل مختلفی بستگی دارد كه در این گفتار كوتاه مجال پرداختن به آنها نیست، به همین دلیل با وجود تفاوت های فردی زیاد داوطلبان، بایدها و نبایدهایی را می توان در مورد تمام افراد صادق دانست.
فتح آبادی با بیان اینكه روزهای منتهی به آزمون، زمان مطالعه و یادگیری نیست، بیان داشت: افرادی كه به هر دلیل تاكنون مطالعه كافی نداشته اند از طریق ورق زدن كتاب‌هایی كه بخش عمده ای از مطالب آن را نمی دانند به استرس خود می افزایند.
دانشیار روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: استراحت و كسب آمادگی ذهنی می تواند گزینه مناسب تری برای این افراد باشد.
وی خاطرنشان كرد: داوطلبان نباید از اینكه همزمان همه مطالب در ذهن آنها نیست، آشفته شوند چراكه این موضوع، كاملا طبیعی است و كسانی كه قبلا یادگیری و تثبیت راه به شكل مناسب انجام داده اند، سرنخ های لازم را برای یادآوری مطالب در جلسه آزمون در اختیار خواهند داشت.
فتح آبادی تصریح كرد: اگر داوطلبان با دوستان خود مطالعه مشترك دارند، بهتر است در روزها و ساعت های آخر از پرسش و پاسخ با یكدیگر اجتناب كنند.
وی اظهار داشت: گاهی نداشتن حضور ذهنی در پاسخ دادن به تنها یك یا چند سوال مطرح شده توسط دوستان می تواند استرس و عدم اعتماد به نفس زیادی را ایجاد كند كه تا روز آزمون ادامه یابد.
فتح آبادی به داوطلبان توصیه كرد از انجام هر عملی كه روال عادی زندگی آنها را دگرگون می سازد، در روزهای نزدیك به كنكور بپرهیزند و افزود: تغییر در برنامه های عادی زندگی از سوی فرد و خانواده می تواند حالت «گوش به زنگی» و تحریك ذهنی ایجاد كند كه به خستگی بیشتر روانی دامن بزند.
دانشیار روانشناسی و مدیر گروه روانشناسی تربیتی و تحولی دانشگاه شهید بهشتی از خانواده ها نیز خواست از اجرای تصمیمات خاص در روزهای حساس قبل از كنكور خودداری كنند تا فرزندان آنها احساس كنند كه روزهای عادی را می گذرانند.
وی تصریح كرد: داوطلبان به خاطر داشته باشند كه توصیه های مشاوران تحصیلی، موسسات و روانشناسان، وحی منزل نیست و آنها مستلزم نیستند كه توصیه ها را مو به مو پیاده كنند.
این استاد دانشگاه تاكید كرد: تفاوت های فردی داوطلبان انعطاف پذیری را ناگزیر می سازد و براساس همین تفاوتها، برخی از آنها می توانند مطالب درسی را در ساعت‌های پایانی مهلت مطالعه هم مرور كنند و انجام این كار برای برخی دیگر ایجاد اضطراب و نگرانی می كند.
فتح آبادی یادآور شد: داوطلبان بهتر است لوازم التحریر و كارت ورود به جلسه را روز قبل آماده كنند و درصورت امكان، یكی دیگر از اعضای خانواده این وسایل را چك كند و در هنگام عزیمت به جلسه امتحان به داوطلب تحویل دهند.
وی ادامه داد: فراموش شدن كارت و مداد و دیگر وسایل مجاز می تواند استرس زیادی تولید كند، بر همین اساس بهتر است مسیر دسترسی به محل آزمون از یك روز قبل بررسی و وسیله نقلیه مناسب انتخاب شود.
مدیر گروه روانشناسی تربیتی و تحولی دانشگاه شهید بهشتی اظهار كرد: در روزهای منتهی به آزمون، انجام فعالیت‌های ورزشی سبك می تواند در تنظیم خواب و بیداری و تخلیه استرس دانش آموزان مفید باشد و بهتر است این كار با همراهی و هم صحبتی فرد دیگری انجام شود تا از اندیشه‌پردازی استرس‌زا درباره مطالعه و امتحان پیشگیری شود.
فتح آبادی افزود: با اینكه توصیه‌های زیادی برای تغذیه روزهای قبل از كنكور می شود ولی داوطلبان بهتر است برنامه های تغذیه خود را داشته باشند، از مصرف غذاهای سنگین و فست فودها خودداری كنند و با توجه به اینكه كربوهیدرات ها می توانند مدت طولانی تری انرژی برای بدن فراهم كنند، خوردن فرآورده های غلات و سیب زمینی در روز آخر و صبح روز امتحان توصیه می شود.
وی از داوطلبان خواست زیاد درباره لذت‌های موفقیت و عواقب شكست در كنكور فكر نكنند و این جمله را با خود تكرار كنند كه «من تلاش خود را كرده ام و بقیه امور در اختیار من نیست».
این روانشناس خطاب به داوطلبان كنكور خاطرنشان كرد: در ساعت های باقیمانده، به هیچ عنوان خود را به خواندن مطالب جدید مشغول نكنید و بهترین روش برای مرور مطالب هم نگاه كردن به سوال های استاندارد كنكور سال‌های قبل است.
فتح آبادی افزود: با این وجود اگر هنگام مرور سوالات به مطالبی برخوردید كه آن را یاد نگرفته اید، از مطالعه و ورق زدن كتاب ها اجتناب كنید و به خود بقبولانید كه دانستن و یا ندانستن یك مطلب، علت موفقیت و یا شكست شما نیست.
آزمون عمومی و اختصاصی داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی در صبح پنجشنبه 15 تیرماه، داوطلبان گروه آزمایشی هنر در بعدازظهر پنجشنبه 15 تیرماه، داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی در صبح جمعه 16 تیرماه و داوطلبان گروه آزمایشی زبان های خارجی در بعدازظهر جمعه 16 تیرماه در 372 شهرستان و بخش مختلف كشور برگزار خواهد شد.
بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش كشور، 930 هزار و 208 نفر برای رقابت در كنكور 96 ثبت نام كرده اند كه از این تعداد 548 هزار و 434 نفر زن و 381 هزار و 774 نفر مرد هستند.
فراهنگ ** 9187 **1055
خبرنگار: حمیدرضا بازگشا *انتشار:‌ زینب كارگر