رییس مركز اسلامی شمال كشور: برادران اهل سنت و تشیع درسایه وحدت از بركات نظام اسلامی بهره مند هستند

گرگان - ایرنا - رییس مركز بزرگ اسلامی شمال كشور گفت: برادران اهل سنت و اهل تشیع در سایه وحدت از بركات نظام اسلامی بهره مند بوده و همكاری و انسجام خوبی بین آنان وجود دارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، حجت الاسلام علی خیرخواه در نشست روحانیون اهل سنت گلستان با جمعی از روحانیون عراقی كه در جامعه المصطفی العالمیه گرگان برگزار شد، افزود: استان گلستان در وحدت، همدلی و انسجام زبانزد كشور است و در سایه این اتحاد برادران اهل تسنن مانند اهل تشیع از مدارس علوم دینی و مساجد زیادی برخوردار هستند.
به گفته وی؛ در بین مردم گلستان با وجود تنوع قومی و مذهبی وحدت كامل برقرار است.
وی با بیان اینكه روحانیون اهل سنت گلستان از نظر سطح علمی در كشور ممتازهستند، اظهار داشت: وجود یكهزار و 500مسجد اهل سنت، 104 مدرسه علوم دینی و 6 هزار روحانی، طلبه و مدرس قرآن كریم از بركات و ثمرات جمهوری اسلامی است.
رییس مركز بزرگ اسلامی شمال كشور با تاكید بر اینكه اهل سنت گلستان دارای ائمه جمعه و جماعت هستند، گفت: همچنین در راستای خدمت رسانی بیشتر و طبق دستور مقام معظم رهبری دفتر امور اهل سنت در این منطقه فعالیت می كند.
وی با اشاره به تحصیل برخی طلاب اهل سنت گلستان در جامعه المصطفی العالمیه گرگان تصریح كرد: از خدمات ویژه در این چند سال اخیر تخصصی شدن آموزش ها و اعطای مدرك كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا به روحانیون اهل سنت استان بوده است.

* معارف قرآن و سنت نبوی منبع آموزش در جامعه المصطفی العالمیه
معاون آموزشی جامعه المصطفی گرگان نیز گفت: منبع آموزش در این دانشگاه علوم دینی، معارف ناب قرآنی و سنت نبوی است.
حجت الاسلام مظفر قنبری با بیان اینكه جامعه المصطفی گرگان یكی از نمایندگی های هشت گانه این دانشگاه در ایران اسلامی است، افزود: فراگیران این مركز ازمذاهب حنفی، شافعی، مالكی و شیعه بوده و از 20 كشور و از قاره های مختلف هستند.
وی جامعه المصطفی را تلفیقی از دانشگاه و سنت حوزوی بیان كرد و گفت كه 420 طلبه در گرگان مشغول تحصیل هستند.
به گفته وی؛ جامعه المصطفی یك مجتمع تقریب مذاهب است كه اساتید آن از مذاهب مختلف بوده و در رشته های فقه اصول، علوم قرآن و حدیث، حقوق فلسفه و عرفان و ادبیات فارسی در مقاطع مختلف تحصیلی درحوزه علوم انسانی و دینی تدریس و فعالیت می كنند.
مدرس حوزه علمیه نعمانیه انبارالوم از توابع گلستان نیز به نمایندگی از روحانیون اهل سنت استان گفت: ثمرات و بركات دین مبین اسلام است كه ما را به هم وصل كرده و از آن خرسندیم كه شاهد برگزاری چنین نشست هایی هستیم.
الله قلی آخوند توماج افزود: بعد از انقلاب اسلامی خدمات زیادی از لحاظ دینی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی به اهل سنت ارائه و عدالت در خدمات بین برادران سنی و شیعه رعایت شده است.
وی تصریح كرد: در نتیجه این خدمات امروزه در كنار هم در وحدت و انسجام و آرامش زندگی می كنیم.
آخوند توماج با بیان اینكه، تحصیل دانشجویان و طلاب اهل سنت در جامعه المصطفی گرگان نمونه بارز وحدت و همدلی در این استان است، اظهار داشت: از جمله كارهای نظام مقدس ایران اسلامی، استقلال حوزه های علمیه اهل سنت و خواندن نمازهای جمعه و عیدین است.
3014/1648
خبرنگار: مجید میهن دوست ** انتشار: پری سالارنیا