۱۳ تیر ۱۳۹۶، ۱۴:۴۴
کد خبر: 82586256
T T
۰ نفر
مجارستان براي جلوگيري از گذر پناهجويان از حصار مرزي با صربستان جريان برق عبور داد

بلگراد - ايرنا - مجارستان كه از سال 2015 مرزهاي خود با صربستان را براي ممانعت از ورود مهاجرين حصار كشي كرده، اكنون از اين حصارها جريان برق عبور داده است.

به گزارش ايرنا به نقل از رسانه هاي خبري صربستان، دولت مجارستان اعلام كرد: حصار جديد 'هوشمند' در مرز با صربستان را به صورت آزمايشي راه اندازي شده و از اين حصارها برق با ولتاژ پايين (900 ولت) عبور داده شده است كه به طور جدي نمي تواند صدمه اي به افراد وارد كند.
هدف دولت مجارستان از گذراندن جريان برق با ولتاژ پايين از حصارهاي مرزي با صربستان، اين است كه هر گونه تماس با حصار و يا تلاش براي عبور از خط مرزي به مراكز پليس مجارستان گزارش داده شود.
مجارستان دومين رديف حصار در مرزهاي خود با صربستان را براي تشديد اقدام هاي جلوگيري از ورود مهاجران و پناهجويان از اوايل سال جاري ميلادي (2017) شروع و در ماه مه به پايان رساند كه از ابتداي ساخت عنوان 'هوشمند' به آن داده شده بود.
رديف دوم حصار در مرزهاي مجارستان با صربستان به اين علت هوشمند نام گرفته است، كه علاوه بر سيم هاي خاردار، به دوربين هاي تصويربرداري حرارتي، دستگاه هاي ديد در شب و ثبت هر گونه تلاش براي عبور غير قانوني مجهز شده است و انتظار مي رود كه با اجراي چنين اقدامي تعداد نيروهاي پليس و ارتش كه در امتداد 175مرز كيلومتري اين كشور با صربستان گشت زني مي كنند، كاهش يابد.
پليس مجارستان با صدور اطلاعيه اي اعلام كرد كه در هفته گذشته 166 مهاجر را كه تلاش داشتند بطور غيرقانوني از مرزها عبور كنند و بيشتر آنها در مرز با صربستان بودند، دستگير كرده است.
مجارستان كه شديدا با ورود مهاجران غير قانوني مبارزه مي كند، مرزهاي خود با صربستان و كرواسي را از سال 2015 حصار كشي كرده است.
مجارستان با كشيدن سيم خاردار در نوار مرزي با كرواسي از سال 2015 اين بخش از مرزهاي خود را علاوه بر صربستان، بر روي آوارگان جنگي و مهاجراني كه قصد عبور از اين كشور براي رفتن به ديگر كشورهاي بزرگ اتحاديه اروپا را داشتند، بست.
پس از مسدود شدن تمامي راه هاي غيرقانوني براي ورود به مجارستان، تنها راه ورود پناهجويان به مجارستان، گذرگاه هاي رسمي است.
مجارستان با اين اقدام قصد دارد افزون بر تامين امنيت در مرزهاي خود، ورود آوارگان را به خاك اين كشور ثبت كند.
كشورهاي بالكان بخصوص يونان، بلغارستان، مقدونيه، صربستان، كرواسي كه محل عبور آوارگان جنگي براي رسيدن به كشورهاي بزرگ اتحاديه اروپا از جمله آلمان، هلند، سوئد و انگليس هستند با بحران بزرگي مواجه هستند و در اين رابطه مقام هاي صربستان و كرواسي و ديگر كشورهاي بالكان با درخواست كمك مالي از اتحاديه اروپا خواستار يافتن راه حل مشتركي براي حل و فصل پايدار اين مساله شده اند.
كارشناسان امنيتي منطقه بالكان بر اين باورند كه اگر بحران آوارگان و پناهجويان حل و فصل نشود، اروپا و بخصوص منطقه بالكان غربي با مشكلات اقتصادي و سياسي بيشتري مواجه خواهد شد.
اروپام**436**1486**انتشار: محسن شريفي**
۰ نفر