۱۳ تیر ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۰۱
کد خبر: 82586023
۰ نفر
فومنی: بازگشت توتال پیروزی دیپلماسی ایران بر آمریكا بود

تهران- ایرنا- دبیركل حزب مردمی اصلاحات تصریح كرد: قراداد روز گذشته دولت با كمپانی توتال نشان داد كه تهدیدهای آمریكا، عربستان و برخی كشورهای عربی راه به جایی نبرده است. بازگشت توتال پیروزی دیپلماسی ایران بر آمریكا و متحدان منطقه ای اش بود.

محمد زارع فومنی روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: حضور صریح فرانسه در اقتصاد ایران، كل بازار مالی كشور را از دیروز تحت تاثیر مثبت خود قرار داده است. كافی است نگاهی به آمار و ارقام بورس كنید تا صحت این ادعا را دریابید.
وی ادامه داد: این قرارداد حتما تنها قرارداد كلان اروپاییان با ما نخواهد بود و دیگر كشورهای اروپایی نیز به سمت عقد قراداد با ایران سوق داده خواهند شد. حتی آمریكا نیز چشم داشتی به رقبای اروپایی خود دارد. ترامپ فرد دلال مسلكی است و در آینده قطعا خواهان سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی ایران خواهد شد.
فومنی اضافه كرد: نكته مهم دیگر این است كه قرارداد روز گذشته ایران و توتال می تواند برجام 2 باشد. یعنی بعد از معاهده برجام، دیروز یك بازی برد - برد بین ایران و فرانسه آغاز شد كه سود آن نصیب هر دو كشور خواهد شد. باید این پیروزی دیپلماتیك را به مقام معظم رهبری، رییس جمهور، وزیر نفت و تمام دولتمردان و مسوولان دستگاه های مرتبط تبریك گفت.
توتال فرانسه روز گذشته قرارداد گازی توسعه فاز 11 پارس جنوبی را كه بزرگ ترین میدان گازی جهان به شمار می رود، امضا كرد و نخستین سرمایه گذاری بزرگ غربی ها در ایران را پس از لغو تحریم ها رقم زدند.
در این قرارداد توتال با سهام 50.1 درصد در این پروژه فعالیت می كند و شركت سینوپك چین از طریق یكی از شعباتش 30 درصد و شركت پتروپارس 19.9 درصد سهام دارد. هزینه مرحله نخست توسعه پارس جنوبی حدود دو میلیارد دلار برآورد شد.
وی با اشاره به انتقادات مخالفان دولت اظهار داشت: البته آنها به هر كار مثبتی كه دولت انجام دهد ایراد می گیرند و توتال یك استثنا نیست.آنها نمی خواهد دولت روی خوش ببیند. تمام توان خود را هم بر سقوط دولت روحانی گذاشته اند و در این راستا سعی دارند تا این دولت را ناكارآمد نشان دهند. آنها قصدشان این است كه دولتمردان عصبانی شده و وقتشان را با پاسخگویی به ایرادات آنها سپری كنند.
دبیركل حزب مردمی اصلاحات با اشاره به مطرح شدن بحث آتش بس از سوی یكی از اصولگرایان گفت: اینكه مخالفان دولت آتش بس دهند را می شود به فال نیك گرفت. اما بعید می دانم آنها واقعا چنین قصدی داشته باشند. دیدیم كه خود آقای زاكانی روز گذشته آتش بس را نقض كرد و درباره توتال بار دیگر به دولت تاخت.
وی تصریح كرد: مخالفان دولت اگر عزمی بر آتش بس داشتند كارشكنی علیه آقای روحانی را متوقف می كردند. آتش بس خوب است به شرطی كه دو طرف خود را متعهد به رعایت آن بدانند نه اینكه شخصی كه آنرا برای بار اول مطرح كرده است خود در شكستن آن پیشقدم شود.
فومنی گفت: با این وجود امیدواریم دوستان از ایجاد دولت سایه منصرف شوند و اتاق های فكری را كه برای تخریب دولت تشكیل داده اند، تعطیل كنند.
میزگرد3081*1436* خبرنگار: ناصر غضنفری*انتشار: داود پورصحت*