نوبخت: تولید نفت از سه میلیون و ٩٠١ هزار بشكه در روز فراتر رفت

تهران - ایرنا - سخنگوی دولت گفت: براساس آمار عملكرد خرداد ماه 96، تولید نفت برای نخستین بار بعد از رفع تحریم ها از سه میلیون و ٩٠١ هزار بشكه فراتر رفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری افزود: تولید میعانات گازی نیز روزانه ٦٩٢هزار بشكه به ثبت رسید.
وی ادامه داد: گاز طبیعی هم روزانه ٨٥٢ میلیون متر مكعب تولید شد.
سخنگوی دولت اضافه كرد: ایران به رغم اعمال تحریم ها، پس از برجام موفق شد باردیگر تولید خود را به مقطع قبل از تحریم ها با سرعت برگرداند.
نوبخت به قرارداد پنج میلیارد دلاری در حوزه میادین مشترك گازی پارس جنوبی اشاره كرد و گفت: این قرارداد بین توتال فرانسه، چین و پترو پارس برای تولید گاز ترش دو میلیارد فوت مكعب در روز است.
وی افزود: این قرارداد ٢٠ ساله و برای تولید ٣٣٥ میلیارد متر مكعب گاز طبیعی غنی ترش به ارزش تقریبی ٨٤ میلیارد دلاور تنظیم شد.
سخنگوی دولت تصریح كرد: اهمیت این قرارداد برای آن است كه اولین قراردادی است كه پس از رفع تحریم ها و اجرایی شدن برجام رخ داد كه نشان می دهد اراده ای شكل گرفته برای نااطمینانی در جمهوری اسلامی ایران بی اثر بوده است.
نوبخت در بخش دیگری از گزارش عملكرد دولت یادآورشد: ستاد اقتصاد مقاومتی شاخص های تثبیت اقتصادی را به ثبت رساند و 12 برنامه را تعریف كرد كه در آن 56 طرح و200 پروژه تعریف شده است.
وی همچنین گفت: در زمینه خودكفایی گندم نیز تا یازدهم تیرماه امسال مجموعا پنج میلیون و180 هزار تن به ارزش شش هزار و 770 میلیارد تومان گندم از كشاورزان خریداری شد كه سه هزار و200 میلیارد تومان آن پرداخت شده است ومابقی در دست اجرا می باشد.
سخنگوی دولت افزود: برای سال جاری خرید تضمینی 11 میلیون و500 هزار تن گندم در نظر گرفته شده كه ارزش ریالی آن بالغ بر 15 هزار و 252 میلیارد تومان است.
نوبخت در خصوص عملكرد دولت نسبت به خودروهای فرسوده نیز اظهاركرد: تا تاریخ 16 تیرماه سال جاری 50 هزار و997 دستگاه خودرو تاكسی از ناوگان حمل و نقل خارج و استقاط شده و پرداخت تسهیلات به واحد های تولیدی نیز برای 25 هزار و 351 واحد تولیدی 17 هزار و819 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است .
سیام**1053**1336 خبرنگار: حمید شریفی كیا**انتشار:مهرنوش خانزائی