۱۲ تیر ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۱۷
کد خبر: 82584836
۰ نفر
عوارض اشعه فرابنفش

اهواز - ایرنا - متخصصان پوست و چشم در خصوص اثرات منفی اشعه فرابنفش بر سلامتی انسان توضیحاتی ارائه دادند.

یك فوق تخصص چشم پزشكی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: تابش اشعه فرابنفش عوارضی بر تمام سطوح چشم بر جای می گذارد و شایع ترین دلیل شناخته شده برای سرطان های پلك و ملتحمه چشم است.
دكتر غلامرضا خاتمی نیا افزود: ایجاد تومور بر روی پلك و ملتحمه، سوختگی روی سطح قرنیه و ناخنك در چشم از دیگر عوارض اشعه فرابنفش است.
وی ادامه داد: ناخنك ضایعه خوش خیمی است كه تغییراتی بر سطح چشم ایجاد می كند به صورتی كه از ملتحمه شروع شده و قرنیه را می پوشاند و باعث كاهش دید و قرمزی چشم می شود و باید عمل جراحی شود.
خاتمی نیا گفت: خشكی چشم، آب مروارید در سن پایین، عوارض بر روی شبكیه و در نتیجه ایجاد بیماری استحاله در چشم (تخریب لكه زرد)در سن پایین از دیگر اثرات منفی اشعه فرابنفش است.
این فوق تخصص چشم پزشكی اضافه كرد: برای پیشگیری از این عوارض، استفاده از عینك دودی استاندارد، كلاه لبه دار توصیه می شود و افرادی مانند كشاورزان و ماموران پلیس كه به صورت مستمر در معرض آفتاب هستند باید زیر سقف، و یا از اتاقك موقت و یا چتر استفاده كنند.
وی با اشاره به اینكه كودكان و افراد مسن 2 گروه در معرض خطر بیشتر هستند بیان كرد: این گروه ها در زمانی كه تابش آفتاب شدید تر است از ساعت 9 صبح تا پنج بعدازظهر از حضور در محیط های باز خودداری كنند.
یك متخصص پوست نیز در این باره اظهار كرد: اشعه فرابنفش اثرات مفید و مخربی دارد كه اثر مفید آن سنتز ویتامین D است.
دكتر سیما رسایی افزود: سوختگی، قرمزی، خشكی، سوزش، خارش و پوسته پوسته شدن پوست از جمله عوارض اشعه فرابنفش است كه در صورت شدید بودن منجر به تاول، سوختگی و زخم می شود كه با دارو قابل درمان است.
وی بیان كرد: همچنین در موارد شدیدتر اثرات سرطان زایی دارد كه اگر فردی به صورت مكرر در معرض آفتاب باشد در حدی كه با آفتاب سوختگی، قرمزی، خشكی و خارش مداوم همراه باشد ملانوم بدخیم ایجاد می كند كه یك نوع از بدترین سرطان های پوستی است.
رسایی گفت: b.c.c نوع دیگری از سرطان پوستی است و كشاورزان و كارگران ساختمانی كه به واسطه شغل خود به صورت مكرر، مزمن و تدریجی در معرض نور خورشید و اشعه فرابنفش قرار دارند بیشتر در معرض خطر هستند و در این نوع سرطان آفتاب سوختگی و قرمزی و خارش ایجاد نمی شود.
این استادیار دانشگاه علوم پزشكی اهواز ادامه داد: این نوع سرطان گاهی به صورت خال یا زخم به صورت عمده بر روی صورت، اطراف چشم، نزدیك گوش و پلك تحتانی ایجاد می شود كه درمان آن عمل جراحی است و اگر به موقع درمان شود كشنده نیست.
وی افزود: پیری زودرس، خشكی و پوسته پوسته شدن و چین و چروك از دیگر عوارض اشعه فرابنفش است.
بر اساس گزارش اداره كل هواشناسی خوزستان، این اداره كل هم اكنون دستگاهی برای اندازه گیری اشعه فرابنفش ندارد و خریداری دستگاه uv سنج (اندازه گیری اشعه فرابنفش) از برنامه های ششم توسعه است.
اطلاعاتی كه در خصوص اندازه گیری این اشعه در مدت اخیر ارائه شده پایه علمی ندارد و با استفاده از محاسبات ریاضی و تصاویر ماهواره ای انجام شده است.
خوزستان از اواخر فصل بهار با گرمای زودرس روبه رو شد به صورتی كه در برخی روزها دمای هوا به 50 درجه سانتیگراد نیز رسید.
روز پنجشنبه هفته گذشته نیز دمای هوا در اهواز 53.7 درجه سانتیگراد اعلام شد كه گفته شده گرمترین نقطه ایران و جهان در این روز بود.
3004 /6037
خبرنگار: خاطره غفاری ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی

سرخط اخبار جامعه