آبشار رودمعجن، بهشت گردشگری تربت حیدریه

تربت حیدریه- ایرنا- آبشار دل انگیز رودمعجن، از جلوه های زیبای خدادادی در تربت حیدریه است كه دیدن آن، بخصوص در گرمای تابستان، می تواند جان و دل هر رهگذری را جلا داده و او را مسحور زیبایی خود كند.

به گزارش ایرنا، اگر از كشتزارهای یاقوت رنگ و معطر زعفران تربت حیدریه دل كنده و به سوی بخش بایگ ادامه مسیر دهید، پس از ساعتی به روستای گردشگری رودمعجن رسیده و چشمتان به جلوه گری این آبشار زیبا روشن می شود.
رودمعجن، یكی از 10 روستای گردشگری تربت حیدریه، از توابع بخش بایگ در 48 كیلومتری ‌غرب این شهرستان، جاده‌ ای كوهستانی و پیچ در پیچ دارد و سالانه هزاران نفر را برای دیدن مناظر زیبای حاشیه رودخانه خود جذب می كند.
چهار كیلومتر آنسوتر از روستا، آبشاری زیبا به ارتفاع 28 متر نغمه گری می كند كه از سلسله جبال چهل تن در 54 كیلومتری غرب شهرستان سرچشمه گرفته و پس از فروریختن از كوه، مزارع و باغ های آبادی را مشروب كرده و وارد رودخانه حصارچه می شود.
وجود باغ های بادام، آلبالو، سیب، گلابی، آلو و هلو و نیز تولیدات صنایع دستی ساكنان این روستای كوهستانی، از جمله ‌گلیم، قالی و قالیچه از دیگر جاذبه های این خطه است.
بنابر آمار ارائه شده از سوی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه، سالانه حدود 300 هزار نفر برای دیدن آبشار و چشم اندازهای زیبا و دل انگیز رودمعجن به این منطقه سفر می كنند.
برخی گردشگران با اشاره به زیبایی های طبیعی و طبیعت بكر خدادادی این روستای گردشگری از وجود برخی كاستی ها در این منطقه گلایه كرده و خواستار رفع آن از سوی نهادهای مسئول هستند.
یك گردشگر كه از مشهد به این منطقه سفر كرده، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از مناسب نبودن سرویس های بهداشتی و نبود برخی اقلام مورد نیاز مسافران در محل به عنوان مشكلات این روستای گردشگری یاد می كند.
علی اعظمی می گوید: به عنوان مثال عدم عرضه زغال، ژل آتش زنه و چوب برای پخت غذا، سبب می شود گردشگران به جمع آوری چوب از باغ های مجاور و بعضا شكستن سرشاخه های درختان روی آورند كه گاه به درگیری با باغداران می انجامد.
وی می افزاید: متولیان گردشگاه می توانند با افزایش حق ورودی 50 هزار ریالی كه از هر خودرو دریافت می كنند، نسبت به ساماندهی محل اقدام كرده و شرایط مناسب تری را برای پذیرش گردشگران فراهم آورند.
محمد منصوری، گردشگر دیگری است كه تقاضا دارد مسئولان بر اساس مطالعه و نظرسنجی، نیاز گردشگران منطقه را شناسایی و با كمك بخش خصوصی اقدام به رفع آن كنند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه با بیان اینكه برنامه ای برای افزایش مبلغ ورودی دریافتی وجود ندارد، گفت: برنامه ما برمحور فرهنگ سازی و مشاركت مردم در ارائه خدمت بهتر به گردشگران مبتنی است تا مردم طعم اقتصاد گردشگری را بهتر بچشند.
علی محمدی در خصوص عرضه نیازمندی های خاص گردشگران گفت: با دعوت از بخش خصوصی، تسهیلات لازم را برای سرمایه گذاران در نظر گرفته و در عین حال پیشنهاد تامین این گونه نیازمندی ها را به مالكان محلی و بخش خصوصی داده ایم كه طرح های آن در حال پیگیری است.
وی به برخی طرح های در دست اقدام اشاره و بیان كرد: پیشنهاد تخصیص سه میلیارد ریال اعتبار با هماهنگی فرماندار و نماینده شهرستان در مجلس برای ایجاد زیرساختهای اولیه گردشگری مانند سرویس های بهداشتی در بالادست، برق رسانی و ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در خانه های قدیمی روستا داده شده است.
محمدی افزود: با ایجاد زیرساخت های اولیه، زمینه لازم برای فروش محصولات دامی، غذایی و نیز صنایع دستی منطقه و رونق اقتصاد این روستای گردشگری نیز فراهم خواهد شد.
وی گفت: ایجاد سكو و آلاچیق در مكان های مختلف، برگزاری جشنواره های مختلف در حوزه گردشگری و همچنین دعوت تورگردان های استان به منطقه كه بزودی صورت خواهد گرفت، از دیگر برنامه های ما است.
بخشدار بایگ نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در كنار تمامی كمبودها باید به نبود تابلوی در مسیر جاده مشهد - تربت حیدریه برای معرفی و راهنمایی مسافران و زائران عبوری و ترغیب آنان برای سفر به روستای رودمعجن اشاره كرد.
حسین خوش طینت افزود: البته نباید فراموش كرد كه گردشگری و اقتصاد وابسته به آن هنوز در ایران و به خصوص منطقه ما به یك باور عمومی تبدیل نشده و همین بزرگترین مانع برای انجام و اجرای برنامه ریزی است.
وی كه سه ماه است مسئولیت بخشداری بایگ را عهده دار شده، گفت: در این مدت طرح جامعی را تدوین كرده ایم كه در صورت تصویب و تخصیص اعتبار، به تدریج موزه كانی ها و نیز حیات وحش در منطقه دایر شده و مسیر توسعه صنعت گردشگری در منطقه هموارتر شود.
شهرستان تربت حیدریه دارای چهار بخش مركزی، جلگه رخ، كدكن و بایگ، چهار شهر، هشت دهستان و 136 آبادی با جمعیت 69 هزار و 974 نفر است كه از این تعداد 121 روستا بالای 20 خانوار هستند.
شهر بایگ دارای هشت روستا، هزار و 105 خانوار و نزدیك به پنج هزار و 500نفر جمعیت است.
مركز شهرستان 250 هزار نفری تربت حیدریه در 150 كیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
6121/5132
خبرنگار: علیرضا حسینی مقدم ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی