الگوی مصرف مواد مخدر 4 بار تغییر كرد/متوسط سن اعتیاد كاهش یافت

تهران - ایرنا - رئیس مركز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور گفت: الگوی مصرف مواد در ایران خیلی تغییر می كند بطور مثال طی 10 سال گذشته الگوی مصرف مواد در ایران چهار بار تغییر كرده است.

فرید براتی سده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: الگوی مصرف مواد در ایران طی 10 سال گذشته از مصرف تریاك به سمت مصرف هروئین و كراك و از آن به سمت مواد محرك (شیشه) رفته و اكنون به سمت مصرف گل و تریاك می رود.
وی تصریح كرد: در حال حاضر مصرف تك ماده كم داریم و مصرف كننده ها معمولا مواد تركیبی مصرف می كنند.
وی ادامه داد: طبق آمار اعلام شده از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، هروئین، تریاك و كراك همچنان در صدر مواد مصرفی كشور قرار دارند اما باید به این نكته توجه داشت كه هرچند درمان هروئین و اینگونه مواد راحت تر از سایر مواد است اما وقتی كه مصرف هروئین زیاد شود، تعداد مرگ و میر معتادان افزایش می یابد.
رئیس مركز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور تصریح كرد: بطورمثال مرگ و میر بین معتادان بین شیشه كم است هرچند كه گاهی آنها دست به كشتن دیگران می زنند اما مرگ و میر خودشان كم است.
براتی سده یادآور شد: طبق آخرین آمار اعلام شده، مرگ و میر بین معتادان 6.2 درصد افزایش یافته كه به دلیل مصرف هروئین، اوردوز و آلودگی مواد است.
وی تاكید كرد: بنابراین لازم است فعالیت های كاهش آسیب را تقویت كنیم و باید مرگ و میر بین معتادان را كاهش دهیم كه در این زمینه ، برنامه ریزی های لازم انجام شده و دولت از این برنامه ها حمایت می كند.
وی خاطرنشان كرد : الگوی مصرف مواد در كشور تابع شرایط مختلفی است چراكه افغانستان بزرگ ترین انبار مواد مخدر به شمار می رود و از این طریق ، هروئین وارد كشور می شود.

**متوسط سن مصرف مواد كاهش یافت
رئیس مركز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور اظهار داشت: متاسفانه طی چند سال گذشته ، متوسط سن شروع اعتیاد در دختران و پسران كمتر شده است و هرچند كه سن شروع اعتیاد در زنان در گذشته مشخص نبوده و باید منتظر مطالعات بعدی بود تا این آمار بطور دقیق اعلام شود اما می دانیم كه سن مصرف مواد اعتیادآور در زنان كمتر شده است.
براتی سده درباره افزایش تعداد زنان معتاد و كاهش سن مصرف آنان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: ممكن است اعتیاد زنان قبلا هم به همین اندازه بوده اما به دلایل مختلف مانند انگ اجتماعی یا نبود امكانات و مراكز درمانی، مراجعه نمی كردند اما اكنون زنان نیز به مراكز اعتیاد بیشتر مراجعه می كنند.
وی گفت: ممكن است زنان فكر كنند برخی مواد، اعتیادآور نیست و بطورمثال روانگردان مصرف كنند ؛ برخی كارشناسان نیز معتقدند زنان به این دلیل به اعتیاد رو می آورند كه می خواهند كمبودهایشان را جبران كنند و بگویند كه آنان نیز می توانند كارهای مردان را انجام دهند و در اینجا بحث هویتی مطرح است.
وی ادامه داد: حفظ زیبایی و لاغری نیز از دیگر عللی است كه زنان به سمت مصرف مواد محرك می روند بنابراین وظیفه دستگاه های مربوطه این است كه توجه خود را به سمت كانون هایی مانند باشگاه ها و آرایشگاه های زنانه معطوف كنند كه احتمال مصرف مواد در آنجا وجود دارد.

**آمار اعتیاد دو برابر نشده است
رئیس مركز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كشور گفت: بررسی ها نشان دهنده آن است كه دو میلیون و 802 هزار نفر معتاد در كشور ما وجود دارند و با توجه به آمار قبلی (یك میلیون و 325 هزار نفر) در كشور زیاد نشده است چراكه آمار قبل كه بخواهیم با آن مقایسه كنیم دقیق نبوده است.
براتی سده افزود: علاوه برآن دو تحقیق احصای آمار معتادان با روش های مختلف انجام شده و قابل قیاس با یكدیگر نیست.
وی تصریح كرد: آمار وجود دو میلیون و 80 هزار معتاد را در كشور می پذیریم اما اینكه آمار معتادان ، دو برابر شده است را نمی دانم.
وی ادامه داد: هماهنگی های لازم در حال انجام است تا طی هفته های آتی ، جزئیات آمار مربوط به اعتیاد در كشور اعلام شود ؛ اینكه چرا مصرف شیشه بین معتادان رتبه چهارم و مصرف حشیش رتبه دوم دارد جای بحث و بررسی خواهد داشت.
گفتنی است طبق آمار اعلام شده از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ، دو میلیون و 802 هزار نفر معتاد در كشور ما وجود دارند.
همچنین در سال 95 سه هزار و 190 نفر به دلیل سوء مصرف مواد فوت كرده‌اند كه با توجه به آمار سال گذشته با رشد 6.2 درصدی رشد داشته است كه از بین آنها، 343 نفر زن و دو هزار و 847 نفر نیز مرد بوده‌اند. همچنین یكهزار و 882 نفر از این تعداد به دلیل مسمومیت حاد با مواد فوت كرده‌اند.
اجتمام**9185**1569 **مصاحبه كننده: سادات حسینی خواه ** انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej