وزير دفاع قطر: دولت‌هاي تحريم كننده دوحه درصدد سرنگوني امير كشور هستند

تهران – ايرنا - «خالد العطيه» وزير دفاع قطر بامداد دوشنبه با بيان اين كه كشورش آمادگي كامل براي دفاع از خود را دارد، افزود: كشورهاي محاصره كننده قطر، براي سرنگوني «تميم بن حمد آل ثاني» امير كشور، برنامه ريزي مي‌كنند.

به گزارش ايرنا، العطيه در گفت‌و‌گوي اختصاصي با شبكه «اسكاي نيوز» انگليس با اشاره به اينكه، اميدواريم بحران به وجود آمده در كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس به مرحله دخالت نظامي نينجامد، تاكيد كرد: البته دوحه هميشه براي دفاع از كشورش، آمادگي كامل دارد.
وزير دفاع قطر با بيان اين كه تاريخ ثابت كرده است كه قطر كشوري نيست كه بتوان به آساني آن را به زير سلطه خود درآورد، افزود: خواسته‌هاي كشورهاي چهارگانه نقض حاكميت قطر است.
العطيه گفت، دوحه تصور مي‌كند كه دوستانش از پشت به قطر خنجر زده‌اند.
وي يادآور شد: تلاش براي كودتا در قطر بارها صورت گرفته است كه از آن جمله مي‌توان به تلاش‌هايي اشاره كرد كه در سال 1996 و 2014 انجام گرفت.
وزيرامورخارجه پيشين قطر ضمن رد اتهام عربستان و هم پيمانانش در مورد حمايت قطر از تروريسم و رفتارهاي دوگانه اين كشور افزود: برخي از كشورها اكنون نيز تلاش مي‌كنند تا به كودتاي نرم در قطر دست بزنند.
اظهارات عطيه درحالي است كه يكشنبه شب «محمد بن عبدالرحمن» وزير امورخارجه قطر گفت: ما در منطقه‌اي امن و باثبات قرار داريم، درخواست‌هاي عربستان را انجام نمي‌دهيم و از مداخله نظامي سعودي نيز نمي هراسيم.
عربستان، امارات، بحرين و مصر 15 خردادماه 96 با متهم كردن دوحه به حمايت از تروريسم و افراط گرايي، روابط ديپلماتيك خود را با قطر قطع كردند و مرزهاي زميني، دريايي و هوايي خود را به روي اين كشور بستند.
عربستان و متحدانش فهرستي از خواسته‌هاي خود را براي برقراري روابط مجدد با دوحه از طريق كويت به قطر اعلام كرده‌اند.
بر اساس اعلام رسانه‌ها، از جمله خواسته‌هاي كشورهاي تحريم كننده، تعطيلي شبكه خبري الجزيره، بسته شدن پايگاه نظامي تركيه در قطر، توقف همكاري نظامي آنكارا با دوحه، كاهش روابط ديپلماتيك دوحه با تهران، قطع روابط با اخوان المسلمين، حزب الله لبنان و آنچه ارتباط با گروه‌هاي تروريستي القاعده و داعش عنوان شده است، به شمار مي‌رود.
همزمان با آخرين ساعت مهلت 10 روزه قطر براي پاسخگويي به كشورهاي تحريم كننده اين كشور، دولت كويت بامداد دوشنبه در بيانيه‌اي اعلام كرد،‌ كويت به تمديد 48 ساعته مهلت كشورهاي چهارگانه به قطر براي پاسخ به درخواست‌هاي 13 گانه اين كشورها، چشم دوخته است.
شبس**9363*1613*مترجم: محمد تدو*انتشار دهنده: عبدالله غفاري