لابی عربستان در واشنگتن قطر را به حمایت از تروریسم متهم كرد

تهران - ایرنا - در حالی كه آل سعود از حامیان اصلی گروه های تروریستی در منطقه است، 'سلمان الانصاری' رئیس كمیته امور روابط عمومی آمریكا - عربستان (ساپراك) موسوم به لابی سعودی ، قطر را متهم به حمایت از تروریسم كرد.

به گزارش ایرنا، الانصاری امروز (یكشنبه) در صفحه توئیترخود با اعلام خبر راه اندازی نسخه عربی شبكه مجازی ' قطر اینسایدر' كه بر علیه دولت دوحه فعالیت می كند، تاكید كرد: حمایت قطر از گروه های تروریستی حقیقتی غیرقابل انكار است و جهان دوحه را به خاطر این حمایت ها تنها خواهد گذاشت.
وی پیشتر تاكید كرده بود كه اعطای صدها میلیون دلار به یك گروه تروریستی در سوریه برای آزادی 26 تن از گروگان های خود، از دیگر اقدامات قطر در حمایت از تروریسم است.
بر اساس این گزارش، این مقام سعودی جزئیات بیشتری از مراحل ساخت این مستند تلویزیونی و صحت اطلاعات فیلمنامه آن ارائه نكرد.
روز جمعه (5 خرداد) امیر قطر در سخنانی ایران را قدرت منطقه دانست و خواستار تعامل جهان عرب با تهران شد و همچنین حمایت خود را از دو گروه مقاومت حزب الله و حماس اعلام كرد.
این سخنان امیر قطر با واكنش مقامات سعودی مواجه شد و روز دوشنبه (15 خرداد) عربستان به دلیل این كه دوحه از سیاست های ریاض در منطقه پیروی نمی كند، قطع رابطه خود را با قطر اعلام كرد؛ در همین حین دولت های امارات، بحرین، مصر، موریتانی و جزایر مالدیو و همچنین دولت خودخوانده شرق لیبی و رئیس جمهوری فراری و مستعفی یمن حمایت خود را از سیاست های آل سعود علیه قطر اعلام و روابط سیاسی و دیپلماتیك خود را با دوحه قطع كردند.
كمیته امور روابط عمومی آمریكا - عربستان (ساپراك)، سازمانی در ظاهر مردم نهاد مستقر در واشنگتن آمریكا است كه با هدف تحكیم روابط سیاسی و اقتصادی میان دوكشور فعالیت می كند.
شبس**9377*1488* مترجم: حمید اوضح*انتشاردهنده: بهمن بامداد **