موزه هنرهای معاصر باید محور اتفاقات  بخش تجسمی باشد

تهران-ایرنا- معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خیلی خوشحالم كه موزه هنرهای معاصر به جایگاه خود كه معرفی مفاخر فرهنگی و هنری است می رسد ، این موزه باید محور اتفاقات مهم هنرهای تجسمی باشد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ، علی مرادخانی عصر یكشنبه در آیین افتتاحیه نمایشگاه پرویز تناولی و شیرهای ایران در موزه هنرهای معاصر اظهار داشت: این موزه در چند سال اخیر كارهای نمادین خوبی در حوزه تجسمی انجام داده همچنین سینما تك موزه بسیار فعال شده است.
معاون وزیر ارشاد با اشاره به انتقال آثار موزه هنرهای معاصر به برلین و رم گفت: امیدوارم این كار انجام شود چون نشان می دهد كه ایران در عرصه هنرهای معاصر چه كارهایی انجام داده و در عرصه معرفی مفاخر كشور نیز به جایگاه بهتری خواهیم رسید كه با سعه صدر هنرمندان به انجام خواهد رسید.
مرادخانی درباره نمایشگاه پرویز تناولی گفت: دو سال است كه روی شكل گیری این نمایشگاه كار كردیم تناولی توانسته با زبان خودش فرهنگ و هنر ایران را معرفی كند.اساسا هنرهای تجسمی ما شایستگی جهانی شدن را دارند چون ایران صاحب داشته هایی است كه بسیاری از جوامع از آنها محرومند همین نمایشگاه تناولی به تنهایی توانایی معرفی شدن به دنیا را دارد.
معاون هنری وزیر ارشاد ادامه داد: خوشبختانه هنرمندان تجسمی و بزرگان مكتب سقاخانه كارهای مهمی انجام داده اند و ما وظیفه داریم به عنوان حامی این فعالیت ها را پشتیبانی كنیم تا هنر تجسمی جایگاه خود را مانند موسیقی و تئاتر و سینما بدست آورد.
دبیر نمایشگاه پرویز تناولی و شیرهای ایران نیز در این نشست اظهار داشت: در آستانه دیدن یك نمایشگاه بسیار بزرگ از پرویز تناولی هستیم. موزه هنرهای معاصر بعد از 15 سال كه زمانی طولانی است نمایشگاهی از این هنرمند برگزار كرد.
بهزاد حاتم ادامه داد: فردوسی ، لئوناردو داوینچی و پابلو پیكاسو خیلی شبیه تناولی هستند چون وی فرهنگ فراموش شده و دور ریخته شده را جمع آوری كرده و از آن به عنوان یك مایه هنری استفاده و این نمایشگاه را برپا كرده است ، از این جهت شبیه فردوسی است و مانند یك پالایشگاه فرهنگی عمل كرده است.
حاتم ادامه داد: تناولی به عنوان هنرمندی كه فقط كار هنری می كند و توانایی های بسیاری دارد كه غیر از مجسمه سازی ، مجموعه طرح های فرش و نقاشی وی فراتر از یك مجسمه ساز است از این منظر شباهت به داوینچی دارد.
وی در ادامه با تشبیه تناولی به پیكاسو گفت: تناولی مكتب سقاخانه را دارد در یك محدوده متوقف نمی شود با شیوه ها و احساسات و تكنیك های مختلف كار می كند كه از لحاظ گستردگی بسیار شبیه پیكاسو است همانطور كه پیكاسو در یك محدوده كار نمی كند.
در ادامه پرویز تناولی گفت: این نمایشگاه حاصل 40 سال زحمت است ، البته 40 سالی كه مداوم نبوده و علاقه من از آن زمان كه با قالیچه های شیر و زندگی عشایری گره خورد آنها را به آثار خودم منتقل كردم.
وی ادامه داد: شیر نماد ایران است كه متاسفانه نسل شیر در ایران منقرض شده ولی آثار زیادی از خود به جای گذاشته است و من تلاش كرده ام منعكس كننده شیر در زمان خودم باشم.
در ادامه فیلم پرویز تناولی نمایش داده شد و با حضور مجید ملانوروزی مدیركل هنرهای تجسمی و علی محمد زارع رییس موزه هنرهای معاصر ، معاون هنری وزیر ارشاد، رییس موزه ملی و جمعی از هنرمندان و اساتید این نمایشگاه افتتاح شد.
این نمایشگاه تا هفتم شهریورماه در موزه هنرهای معاصر در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.

فراهنگ**9338**1540**1823
خبرنگار: صدیقه بهارلو * انتشار: طاهره نبی اللهی

سرخط اخبار فرهنگ