۱۱ تیر ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۴۶
کد خبر: 82583266
۰ نفر
زبان فارسی در 340 دانشگاه دنیا تدریس می شود

تهران - ایرنا - رئیس بنیاد سعدی با بیان اینكه اكنون زبان فارسی در 340 دانشگاه جهان تدریس می شود، گفت: 70 نمایندگی فرهنگی ایران در خارج از كشور نیز دوره های آزاد آموزش زبان فارسی برگزار می كنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، غلامعلی حداد عادل روز یكشنبه در نشست خبری هشتاد و چهارمین دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی اظهار داشت: امسال هم بنیاد سعدی به مدت یك ماه برای فارسی آموزان، دوره آموزش زبان ادبیات فارسی در ایران برگزار می كند.
وی ادامه داد : در این دوره حدود 145 نفر از 44 كشور جهان از 12 تیرماه به مدت یك ماه در ایران حضور داشته و در كلاس هایی كه به همین منظور در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود، شركت خواهند كرد.
به گفته وی فارسی آموزان در مدت اقامت در ایران علاوه بر آموزش زبان فارسی كه روزانه 6 ساعت را به خود اختصاص می دهد از مناطق مختلف شهر تهران بازدید خواهند كرد.
رئیس بنیاد سعدی ادامه داد: این افراد در مدت اقامت همچنین به اصفهان و كاشان سفر كرده و از میراث فرهنگی و جاذبه های گردشگری و تاریخی این دو شهر دیدن می كنند.
حداد عادل مهم ترین تفاوت این دوره از آموزش زبان فارسی را ثبت نام و انجام همه مراحل پذیرش به صورت مجازی عنوان و اضافه كرد: امسال داوطلبان قبل از پذیرش در یك امتحان اینترنتی شركت كردند و ما برای پذیرش، حداقلی از دانش زبان فارسی را شرط قراردادیم و سعی كردیم افرادی كه در مرحله مقدماتی آموزش زبان هستند در این دوره شركت نكنند.
وی خاطرنشان كرد: تصمیم بر آن شد كه شركت كنندگان در این دوره، مقدمات آموزش زبان فارسی را در كشور خود فرا گیرند و این دوره مخصوص كسانی باشد كه در دوره متوسطه و پیشرفته قرار دارند.

** 452 نفر متقاضی شركت در دوره شدند
رئیس بنیاد سعدی با بیان اینكه تعداد پذیرفته شدگان در هشتاد و چهارمین دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی، 25 درصد كمتر از سال گذشته است، افزود: دلیل این امر آن است كه حدنصابی از نظر نمره برای پذیرش داوطلبان قائل شدیم.
به گفته وی پس از اعلام فراخوان،هزار و 298 نفر برای حضور در این دوره آموزشی ثبت نام كردند و نهایتا 452 نفر از آنها متقاضی شركت در دوره شدند كه 60 درصد آنها زن و 40 درصد مرد و میانگین سن آنها بین 20 تا 30 سال است.
حداد عاددل تصریح كرد : 34 درصد از متقاضیان حضور در این دوره آموزشی، یا دانشجوی زبان فارسی یا مترجمی زبان فارسی هستند، 30 درصد آنها در رشته های مرتبط با ادبیات فارسی تحصیل می كنند و چند 11 درصد دانشجویان در رشته های ایران شناسی مشغول به تحصیل هستند.
حداد عادل با یادآوری اینكه بنیاد سعدی پنجمین سال تاسیس خود را پشت سر می گذارد، گفت: این بنیاد مسئول گسترش زبان فارسی در جهان است و اكنون در 340 دانشگاه جهان، زبان فارسی تدریس می شود كه در بعضی از این دانشگاه ها آموزش زبان به دریافت مدرك كارشناسی ارشد و دكتری می انجامد.
به گفته وی در تعدادی از این دانشگاه ها، آموزش زبان فارسی الزامی بوده و در برخی دیگر جزء درس های اختیاری است.
رئیس بنیاد سعدی گفت: در شهر لاهور پاكستان و دانشگاه های اطراف بیش از 150 هزار د انشجو زبان فارسی را به اختیار انتخاب می كنند.
حداد عادل با اشاره به حمایت بنیاد سعدی از همه این دانشگاه ها اظهار كرد: در برخی كشورها مثل لبنان، صربستان، ارمنستان، تاجیكستان و قرقیزاقستان، زبان فارسی در سطح دبیرستان تدریس می شود.
وی تاكید كرد: تلاش های زیادی برای فرزندان ایرانیان خارج از كشور نیز شده تا دوره های زبان فارسی در مدارس كشورهایی همچون آمریكا، استرالیا، انگلیس و اتریش برگزار شود.
رئیس بنیاد سعدی افزود: در تعدادی از كشورها نیز زبان فارسی در مدارس دینی تدریس می شود به طوری كه اكنون حدود 350 مدرس و معلم بومی با حمایت این بنیاد به كار تدریس مشغول هستند.

** تالیف چندین كتاب آموزشی توسط بنیاد سعدی
حداد عادل اضافه كرد: بنیاد سعدی طی سال های اخیر چندین كتاب آموزش را برای فارسی آموزان خارج از كشور تالیف كرده است كه از آن جمله می توان به كتاب هایی با موضوعات مهارت‌های چهارگانه خواندن، نوشتن، سخن گفتن و درك مطلب اشاره كرد.
وی با بیان اینكه به جز دوره های یك ماهه، دوره های كوتاه مدت به مدت یك یا دو هفته برای فارسی آموزان برگزار می شود، افزود: برای فارسی آموزانی كه از یك كشور خاص به ایران سفر می كنند تعداد این دوره ها حدود 20 جلسه است.
به گفته حداد عادل، المپیادهای زبان فارسی در هر كشور به عنوان یكی از فعالیت های بنیاد سعدی در چارچوب های استاندارد برای فارسی آموزان برگزار می شود.
رئیس بنیاد سعدی با بیان اینكه آموزش زبان دوم مستلزم استاندارد شدن از حیث امتحان، تهیه سوالات و تعیین سطح داوطلبان است، گفت: بنیاد سعدی موفق شده آموزش زبان فارسی را استاندارد كند.
وی یكی دیگر از فعالیت های بنیاد سعدی را برگزاری دوره های متعدد تربیت مدرس زبان فارسی عنوان و اضافه كرد: 12 دوره آموزش مدرس زبان فارسی را در سال 95 برگزار كردیم كه 170 نفر در آن شركت كردند.
به گفته رییس بنیاد سعدی، حداقل تحصیلات این افراد كارشناسی ارشد در رشته های زبان فارسی، زبان شناسی و آموزش زبان های خارجی است.

** كتاب های تالیفی معرف فرهنگ جمهوری اسلامی
حداد عادل با بیان اینكه پیام بنیاد سعدی اطمینان دادن به مردم و مسئولان به تلاش در جهت آموزش زبان فارسی بر پایه علمی است، ادامه داد: این بنیاد به صورت تخصصی زبان فارسی را به غیر فارسی زبانان در سطوح مختلف آموزش می دهد، هرچند كتاب هایی را هم به چاپ رسانده كه علاوه بر جذابیت علمی از نظر ظاهری هم جالب توجه است به این دلیل كه معرف فرهنگ و جایگاه جمهوری اسلامی است.
وی ابراز امیدواری كرد با اهتمام دولت به گسترش زبان فارسی بتوان برای زبان فارسی یك شان جهانی درخور فرهنگ اسلامی ایرانی را ایجاد كنیم.
به گفته حداد عادل، هر جا زبان فارسی حضور داشته باشد، ایران نیز حضور دارد از این رو تلاش برای حضور هرچه گسترده تر آن ادامه دارد.

** بنیاد از ابتدا با محدودیت های مالی مواجه بود
رییس بنیاد سعدی با بیان اینكه این بنیاد از ابتدای آغاز بكار با محدودیت های مالی روبرو بود، گفت: بودجه به اندازه ای كه نیاز به آن است، در اختیار نداریم، هرچند به خاطر صرفه جویی ها، بنیاد تاكنون عملكردی موفق داشته است.
وی بودجه بنیاد سعدی را با بودجه موسسات خارجی در برخی كشورها غیر قابل مقایسه دانست و گفت: تا رسیدن به وضع مطلوب راه درازی در پیش داریم.
حداد عادل با بیان اینكه در فضای مجازی حرف و حاشیه های زیادی درباره بودجه این بنیاد وجود دارد، اضافه كرد: خوب است واقع بین باشیم و از پرداختن به حاشیه ها دوری كنیم تا مبادا اصل كار فراموش شود، حاشیه سازی آفت كار خبر است.
وی یادآور شد: بنیاد سعدی با بودجه موجود تلاش می كند حداكثر بهره وری را داشته باشد.

** بازار كار فارسی آموزان متنوع است
رییس بنیاد سعدی با توصیه به صاحبان كار و فعالان اقتصادی برای جذب فارسی آموزان خارجی گفت: فضای كار برای این افراد متنوع است، برخی آنها در رایزنی های فرهنگی در كشور خود و برخی دیگر در سفارتخانه های خود همكاری دارند، تعدادی هم فعالیت اقتصادی می كنند.
به گفته وی، هر جا كه با یك خارجی سرو كاری وجود دارد، نیاز به زبان خارجی احساس می شود.

** آشنایی با ادبیات ایران محدود به هیچ دوره ای نیست
حداد عادل با بیان اینكه ادبیات گسترده زبان و ادبیات فارسی محدود به یك دوره نمی شود، گفت: در كتاب های تالیفی بنیاد، ادبیات دوران پس از انقلاب و دفاع مقدس مورد توجه قرار گرفته، هرچند كتاب های هوشنگ مرادی كرمانی نیز كه یكی از آنها در اختیار فارسی آموزان است، به ادبیات معاصر توجه شده است.

** بودجه بنیاد 5.5 میلیارد تومان است
معاون اداری مالی بنیاد سعدی نیز توضیحی كوتاه درباره بودجه و فضاسازی های رسانه ای در این باره ارائه كرد.
سید باقر سخایی با بیان اینكه بنیاد سعدی با مشكلات فراوان بودجه از آغاز تاكنون مواجه بوده، افزود: سال گذشته بودجه این بنیاد هفت میلیارد تومان بوده در حالیكه پس از دریافت 82 درصد آن، این میزان به 5.5 میلیارد تومان رسید.

** 80درصد منابع درسی تالیف بنیاد است
معاون آموزش بنیاد سعدی نیز درباره كتاب های تالیفی توضیحاتی ارائه كرد و گفت: امسال بعد از گذشت چهار سال از آغاز بكار بنیاد سعدی موفق شده ایم، 80 درصد منابع مورد نیاز آموزش فارسی زبانان را خودمان تالیف كنیم.
رضا مراد صحرایی از مجموعه دو جلدی آموزش كاربردی واژه به عنوان یكی از این منابع یاد كرد و افزود: این كتاب بر مبنای سیلابس مهارتی تهیه و دانشگاه علامه طباطبایی آن را منتشر كرده است.
كتاب«گام اول»، «مینا»، « درخت زنده » و مجله آموزشی «فانوس» از دیگر منابعی بود كه صحرایی از آنها به عنوان منابع درسی فارسی زبانان یاد كرد.
به گفته وی، همه این منابع دارای نسخه صوتی هم هستند.
صحرایی گفت: كتاب های «لذت خواندن» و «ایران شناسی» دو كتاب از منابع آموزشی این دوره هستند.
فراهنگ **1085** 1880**1055 خبرنگار: پروین اروجی * انتشار: زینب كارگر