۱۱ تیر ۱۳۹۶،‏ ۹:۱۹
کد خبر: 82582884
۰ نفر
صادرات ایران به اروپا و جهش 500 درصدی

تهران- ایرنا- صادرات ایران به اتحادیه اروپا در دوره چهارماهه نخستِ سال جاری میلادی با رشد حدود پنج برابری نسبت به مدت مشابه در سال 2016 به 3.413 میلیارد یورو رسیده است. همچنین، آمار نشان می‌دهد مجموع مبادلات تجاری ایران و 28 عضو این اتحادیه در دوره یاد شده سال 2017 رشد 127 درصدی داشته است.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، عملیاتی سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی از زمان روی كارآمدن دولت یازدهم، در زمره مهمترین عناصر برنامه ریزی و تصمیم گیری مسوولان اجرایی بوده و به همین جهت شاهد گشایش های اقتصادی قابل توجهی همچون افزایش صادرات و رشد صنعتی بوده ایم.
این گزارش بخشی از مهمترین تحلیل رسانه ها و محافل اقتصادی در یك هفته گذشته را در زمینه عملكرد دولت در اجرایی سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی بررسی كرده است كه به مهمترین محورهای آن اشاره می شود.

** توسعه چشمگیر صادرات كشور
یكی از مهمترین اهدافی كه اقتصاد مقاومتی دنبال می كند توسعه صادرات كشور است. صادرات بخش مهمی ‌از اقتصاد كشور است و پیش‌بینی آن می‌تواند برای اقتصاد و فعالان اقتصادی مهم باشد، اما به اعتقاد برخی كارشناسان شرایط صادرات در سال 96 تفاوت چندانی با سال 95 نخواهد داشت. در حال حاضر دولت و فعالان اقتصادی ملزم به رعایت اقتصاد مقاومتی هستند، یعنی تولید باید صادرات‌محور و درون‌زا و برون‌نگر باشد. از این منظر اگر قرار است تولیدی صادرات محور ایجاد شود، باید از كیفیت و نرخ مناسب و مطلوب و از شرایطی برابر نسبت به رقیبان سرسخت خود در دنیا برخوردار باشد.
صادرات غیرنفتی 130 میلیارد دلاری یكی از هدف‌گذاری‌های دولت در برنامه ششم است. نخستین هفته‌های سال‌جاری بود كه «خسروتاج» رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام كرد كه لازم است صادرات غیرنفتی هر سال 20 درصد رشد را تجربه كند تا در پایان برنامه به این رقم برسد. طبق هدف‌گذاری‌های برنامه ششم، برنامه رشد صادرات به دنبال برنامه‌هایی پا به میدان می‌گذارد كه اغلب ناكام ماندند و حالا با برداشتن تحریم‌ها و افق‌های دوردست كه دولت در چشم‌انداز دارد، هرچند هنوز از درآمدهای نفتی دل نكنده‌اما این امیدواری وجود دارد كه با ارقام پیشنهادی در صادرات غیرنفتی بتوان درآمدهای نفتی را نادیده گرفت.
در این میان انتشار برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد كه واردات اتحادیه اروپا از ایران در 4 ماهه نخست 2017 با رشد حدود 5 برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل به 3.413 میلیارد یورو رسیده است. آمار منتشر شده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا(یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و 28 عضو این اتحادیه در 4 ماهه نخست سال‌جاری میلادی رشد 127 درصدی داشته است. براساس این گزارش مبادلات دو طرف از 2.887 میلیارد یورو در 4 ماهه نخست 2016 به 6.557 میلیارد یورو در 4 ماهه نخست امسال رسیده است.
صادرات اتحادیه اروپا به ایران در ماه‌های ژانویه تا آوریل 2017 با رشد 44 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 3.144 میلیارد یورو رسیده است. در 4 ماهه نخست 2016 صادرات اتحادیه اروپا به ایران 2.17 میلیارد یورو اعلام شده بود. واردات اتحادیه اروپا از ایران نیز در 4 ماهه نخست 2017 با رشد حدود 5 برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل به 3.413 میلیارد یورو رسیده است. در 4 ماهه مشابه سال قبل 717 میلیون یورو كالا از ایران وارد شده بود. لغو تحریم نفتی و از سرگیری خرید نفت ایران علت رشد قابل توجه واردات اتحادیه اروپا از ایران در سه ماهه نخست 2017 بوده است.

** كوشش بی دریغ دولت برای اشتغالزایی
بند نخست ابلاغیه سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی بر تأمین شرایط و فعال‌سازی كلیه امكانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی كشور به منظور توسعه كارآفرینی و به حداكثر رساندن مشاركت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی با تسهیل و تشویق همكاری‌های جمعی و تأكید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات كم‌درآمد و متوسط تاكید دارد.
معاون اول رئیس‌جمهوری و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی «برنامه اشتغال فراگیر در سال 1396» را به كلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ كرد. در ابلاغیه اسحاق جهانگیری، اهداف اشتغال‌زایی به تفكیك دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مربوطه مشخص شده است. این برنامه در نظر دارد در سال جاری 971 هزار و 700 شغل جدید در بازار كار ایران به‌وجود بیاورد. بخش‌های اقتصادی بار اصلی این طرح را به دوش خواهند كشید. بخش صنعت و معدن بازیگر اصلی بخش‌های اقتصادی خواهد بود. وظیفه ایجاد حدود 24 درصد از تعداد شغل‌های جدید امسال بر عهده طرح‌های اشتغال‌زایی خواهد بود.
برنامه اشتغال فراگیر با هدف ایجاد 971 هزار شغل در سال 96 ابلاغ شد. براساس اهداف كمی كه در این برنامه تعیین شده، بخش صنعت و معدن موتور اصلی تولید شغل در سال‌جاری با سهم 26 درصدی است. طرح كارورزی فارغ‌التحصیلان و بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز به ترتیب مسوول تامین 10 و 9 درصد از شغل‌های جدید سال 96 خواهند بود. در این بخشنامه تامین 93 درصد از كل منابع مالی مورد نیاز ایجاد شغل در سال‌جاری، بر دوش شبكه بانكی است.

**رونق صنایع و تولید داخلی
یكی از مقوله های مهم اقتصاد مقاومتی تكیه بر ظرفیت‌های داخلی و رونق تولید است. در این زمینه انجمن جهانی فولاد در تازه‌ترین گزارش خود اعلام كرد، تولید فولاد خام ایران در ماه مه 2017 (11 اردیبهشت تا 10 خرداد ماه ) نسبت به ماه قبل از آن (آوریل) 8.8 درصد رشد داشته كه از میانگین رشد پنج درصدی تولید دنیا، پیشی گرفته است.
برپایه این بررسی، عملكرد تولید فولاد خام ایران نسبت به رشد تولید تجمعی 2017 كه رشد 13.1 درصدی است، اندكی كاهش نشان می ‌دهد، اما رشد تولید فولاد خام ایران یكی از سریع‌ترین‌ها در سطح دنیا ارزیابی می‌شود. ایران در افق 1404 دستیابی به ظرفیت 55 میلیون تن فولاد خام را در برنامه دارد كه در پایان سال گذشته ظرفیت این بخش به بیش از 27 میلیون تن رسید و انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی لازم در دوره 1404 - 1396 به این مهم برسد.
براساس آمارهای انجمن جهانی فولاد، تركیه رقیب منطقه‌ای ایران نیز در ماه می ‌میلادی رشد تولید 9.7 درصدی داشت و پیش‌بینی شده، تداوم این رشد منجر به تقویت قیمت قراضه در بازارهای جهانی خواهد شد. میزان تولید فولاد خام در سال 1391 پیش از شروع به كار دولت یازدهم رقم 14 میلیون و 361 هزار تن بود و در سال 1392 به 15 میلیون و 627 هزار تن رسید و برای سال 1395 بالغ بر 18 میلیون و 466 هزار تن اعلام شد.

** كاهش قابل توجه قاچاق كالا
واردات غیر رسمی كالا به كشور موجب بی رونقی تولید داخل می شود. با افزایش ورود میوه های داخلی به بازار، فروش نمونه های وارداتی آن ها كه به صورت قاچاق وارد كشور می شوند به شدت كاهش یافته است.
«حسین مهاجران» رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار، در خصوص قیمت میوه تابستانی در بازار اظهار كرد: از آنجایی كه تقریبا همه جاهای كشور محصولاتشان به بازار رسیده است قیمت ها متعادل شده است و دو نوع میوه ای كه قیمت بالاتری دارد به خاطر هزینه برداشت این محصولات است.
رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در خصوص میوه های قاچاق در بازار تشریح كرد: چهار نوع میوه وارداتی قاچاق در كشور وجود دارد كه با شروع فصل تابستان و تولید مكفی داخلی مردم كمتر به سراغ آنها می روند. انگور شیلی كه كیلویی 35 هزار تومان بود در حال حاضر با 15 هزار تومان هم دیگر خریده نمی شود و دلیل آن توزیع انگور یاقوتی به بازار است كه محصول داخلی فروش انگور وارداتی را به صفر رساند.

پژوهشم**458**9279**خبرنگار: محمد ستاری**انتشاردهنده: سیدمحمد موسی كاظمی
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.