اروپا گوگل را 2.42 میلیارد یورو جریمه كرد

تهران - ایرنا - خبرگزاری فرانسه اعلام كرد: كمیسیون اروپا شركت آمریكایی گوگل را به دلیل سوء استفاده از موقعیت برتر خود برای فروش محصولات این شركت، دومیلیارد و 420 میلیون یورو جریمه كرد كه ركورد جریمه های یك شركت آمریكایی توسط این نهاد به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این حكم كه دیروز (سه شنبه) منتشر شد، می تواند خشم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا را در پی داشته باشد.
ركورد پیشین جریمه شركت های آمریكایی توسط كمیسیون اروپا، مربوط به شركت بزرگ تراشه های رایانه ای اینتل به مبلغ افزون بر یك میلیارد یورو در سال 2009 بود.
كمیسیون اروپا با اعلام اینكه بطور تقریبی موتور جستجوگر گوگل در تمام كشورهای اروپایی 90 درصد این بازار را در اختیار دارد، این شركت آمریكایی را متهم به سوء استفاده از موقعیت برتر خود برای معرفی بخش خرید برخط گوگل (Google Shopping) در جستجوی مقایسه قیمت ها كرده است.
این مجازات بر مبنای ارزش پایه خدماتی محاسبه شده كه گوگل از طریق سرویس مقایسه قیمت ها در 13 كشور اروپایی در بخش خرید برخط (Google Shopping) ارائه می كرده است.
كمیسیونر رقابت های اقتصادی اتحادیه اروپا در همین ارتباط گفت: آنچه گوگل انجام داده بر اساس قوانین رقابت در اتحادیه اروپا غیرقانونی است و مانع از رقابت بر مبنای شایستگی و ابتكار می شود.
«مارگارت وستاگر» افزود: فراتر از این مطلب، اقدام گوگل مانع از آن می شود كه مصرف كنندگان اروپایی از شرایط انتخاب واقعی بهره مند شوند.
كمیسیون اروپا به گوگل 90 روز مهلت داده است تا روند اقداماتی ضد رقابتی خود را تغییر دهد.
كمیسیون اروپا با اشاره به اینكه آغاز تحقیقات در این زمینه با شكایت چند شركت رقیب گوگل آغاز شد، اعلام كرد: به دلیل شكایت های مشابه، این تحریم ها می تواند در دیگر سرویس های خدماتی گوگل همچون عكس و خبر نیز بررسی شود.
كمیسیونر رقابت های اقتصادی اتحادیه اروپا با بیان اینكه تحقیقات در زمینه سوء استفاده از موقعیت برتری در دو حوزه سیستم عامل اندروید و نخستین پلت فرم موسوم به «حس تبلیغ» (AdSense) نیز در جریان است، هشدار داد كه یافته های اولیه نشان می دهد كه گوگل قوانین اتحادیه اروپا را نقض كرده است.
خبرگزاری فرانسه بار دیگر یادآوری كرد كه تصمیم كمیسیونر رقابت های اقتصادی اتحادیه اروپا به احتمال زیاد به افزایش تنش ها میان بروكسل و واشنگتن منجر می شود.
اروپام**2090**1479
مترجم: سعید زارع كندجانی **ناشر:حسن سالك رضائی