تروریست های فراری در شهر مراوی فیلیپین اعدام می شوند

كوالالامپور- ایرنا - تارنمای روزنامه 'فیل استار' روز سه شنبه از درگیری بین رهبران و اعضای گروه تروریستی 'مائوته' مرتبط با داعش در شهر 'مراوی' خبر داد و اعلام كرد سركردگان این گروه تروریستی افرادی را كه می خواهند تسلیم شوند، اعدام می كنند.

به گزارش ایرنا، ارتش فیلیپین به مناسبت عید فطر آتش بس 8 ساعته اعلام و پس از پایان آتش بس بار دیگر بمباران مناطق تحت اشغال تروریست ها را در این شهر در جزیره میندانائو در جنوب این كشور آغاز كرد.
'فیل استار' به نقل از ارتش فیلیپین اعلام كرد نیروهای دولتی حملات را برای سركوب پیروان 'عمر خیام مائوته' و 'عبدالله مائوته' سركردگان گروه مائوته و 'ایسنیلون هاپیلون' سركرده 'ابوسیاف' در شهر مراوی از سرگرفتند.
نیروهای مسلح فیلیپین اعلام كرد گزارش ها كه 'هاپیلیون' سركرده گروه ابوسیاف در شهر مراوی نیروهای تروریست خود را رها كرده باعث سقوط رهبری در این گروه ترویستی شده است.
در مورد سرنوشت سركرده گروه تروریستی ابوسیاف كه نبردهای مراوی به خاطر دستگیری وی آغاز شد طی چند ماه گذشته خبرهای متناقضی منتشر شده است. ارتش و 'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری فیلیپین تاكنون چند بار از زخمی و كشته شدن این رهبر تروریست های این كشور خبر دادند كه داعش خواستار پیوستن تروریست های منطقه جنوب شرق آسیا به وی شده اند.
به نوشته تارنمای 'فیل استار'، گزارش غیرنظامیان نجات یافته و اعضای دستگیر شده مائوته و شنود تروریست ها در منطقه جنگی نشان می دهد 'ایسنیلون هاپیلون' منطقه را رها كرده است.
سرهنگ دوم 'جوآرا هررا' یك سخنگوی نظامی فیلیپین در مراوی، گفت كه تاكنون مشخص نشده است هاپیلون كه گفته می شود به عنوان امیر دولت به اصطلاح اسلامی در فیلیپین تعیین شده، فرار كرده است.
مقامات گفتند اگر اطلاعات در مورد درگیری میان تروریست ها درست باشد نشان دهنده برنده بودن نیروهای دولتی در جنگ است و بحران مراوی به زودی پایان خواهد یافت.
'دیوید ادگار آیرالو' از مقامات فیلیپین گفت: پیروزی غیرقابل اجتناب است، تنها موضوع زمان است تا ما مأموریت خود را تكمیل كنیم.
گفته می شود برخی تروریست های مائوته پست هایشان را ترك كرده اند و می خواهند تسلیم شوند، اما توسط دیگر تروریست ها اعدام شده اند.
با وجودی كه نیروهای امنیتی دولتی به آرامی دو باره به شهر مراوی وارد می شوند، حدود 150 تا 200 غیرنظامی توسط تروریست ها به گروگان گرفته شده و یا در مناطق جنگ زده به دام افتاده اند.
آیرالو گفت كه هنوز دستكم 120 تروریست باقی مانده اند و پاكسازی توسط ارتش در حال انجام است.
یك سخنگوی نظامی فیلیپین نیز گفت كه بمب ها و دیگر مواد منفجره كه توسط تروریست ها در منطقه جنگی نصب شده حركت ارتش را به طور كلی آهسته كرده است.
ژنرال 'كارلیتو گالویز جونیور' فرمانده فرماندهی غرب میندانائو نیز پیشتر گزارش داده بود گروه های مائوته و ابوسیاف از گروگان ها به عنوان سپر انسانی و جنگنده های ساختگی برای جلب نظر نیروهای دولتی استفاده می كنند.
درگیری نظامیان دولت فیلیپین با گروه های تروریستی مائوته و ابوسیاف از 23 مه (دوم خرداد) پس از یورش نظامیان به مخفیگاه تروریست ها آغاز و این گروه های مرتبط با داعش بخشی از شهر مراوی را اشغال كردند.
در این درگیری ها تاكنون دستكم 268 تروریست، 66 نظامی دولتی و 26 غیرنظامی كشته شده اند.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی