۵ تیر ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۵۹
کد خبر: 82578355
۰ نفر
اختلال تیروئید و كاهش باروری

تهران-ایرنا-عضومركز فوق تخصصی درمان ناباروری پژوهشگاه ابن سینا گفت:اختلال تیروئید اعم از پركاری یا كم كاری در زنان به اختلال در تخمك گذاری آنان منجر می شود و می تواند میزان باروری زنان را كاهش دهد.

غده تیروئید پروانه ‌ای‌شكل بوده و در قسمت بالایی حنجره، در جلوی گلو قرار دارد. این غده دارای چهار عملكرد اصلی است كه شامل جذب و انتقال ید، ساخت و ترشح تیروگلوبین، اتصال ید به تیروگلوبین به منظور ساخت هورمون‌های تیروئیدی و ترشح هورمون تیروئید به دستگاه گردش خون است.
به نظر پزشكان اختلالات تیروئید از شایع ترین اختلالات غدد به ویژه در زنان است و سبب عوارضی از جمله ناباروری می شود. اختلالات غده تیروئید در مردان نیز در سنین بلوغ سبب كوتاهی قد یا تاخیر بلوغ و در جوانی سبب ناتوانی های جنسی می شود.
دكتر سیمین ظفردوست روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینكه كنترل اختلال تیروئید در دوران بارداری بسیار مهم است، افزود: اگر این بیماری در دوران بارداری كنترل نشود می تواند اثرات بسیار نامطلوبی برروی جنین و مادر داشته باشد.
این جراح و متخصص زنان و زایمان اظهار كرد: سقط جنین، مرده زایی و مرگ داخل رحمی، تولد زودرس كودك و حتی فشارخون بارداری و كم خونی در زنانی كه در دوران بارداری دچار اختلال تیروئیدی می شوند، بیشتر از سایر مادران است.
ظفردوست به زنانی كه تمایل به بارداری دارند توصیه كرد عملكرد تیروئید خود را قبل از بارداری كنترل كنند.
وی ادامه داد: اختلال در كاركرد تیروئید علاوه بر احتمال ناباروی می تواند با علائم متفاوتی مانند تغییر در وضع بدن، تمركز فكر، اختلال در چربی خون، ضربان قلب و دمای بدن، خود را نشان دهد.

** اختلال تیروئید در زنان 4 تا 5 برابر شایع تر از مردان
وی به شیوع اختلال تیروئید در زنان اشاره كرد و گفت: اختلال تیروئید در زنان 4 تا 5 برابر شایع تر از مردان است كه یكی از علل ‌این موضوع، بیشتر بودن اختلالات خود ایمنی در زنان می باشد
فلوشیپ ناباروری با اشاره به اینكه مصرف داروهایی مانند مولتی ویتامین های و مكمل های كلسیم و آهن در دوران بارداری با جذب داروی لووتیروكسین ( قرص تیروئید) تداخل ایجاد می كند، گفت: بهتر است زنان بارداری كه قرص كم كاری تیروئید و مولتی ویتامین استفاده می كنند بین استفاده این داروها حداقل 3 تا 4 ساعت فاصله بگذارند.
ظفردوست بیان كرد: زنانی كه به كم كاری تیروئیدی مبتلا هستند، در دروران بارداری باید تیروئید خود را تحت كنترل داشته باشند و ممكن است میزان دوز داروی آنها در این دوران افزایش پیدا كند.

** كم كاری تیروئید احتمال سقط جنین را افزایش می دهد
وی، كم كاری را یكی از مشكلات عمده تیروئید دانست و اظهار كرد: كم كاری تیروئید در دورن بارداری می تواند به سقط جنین منجر شود و این بیماری احتمال سقط جنین را افزایش می دهد.
ظفردوست افزود: اگر كم كاری تیروئید قبل از سن بلوغ در دختران بوجود آید سبب تاخیر در تكامل جنسی آنان می تواند شود و حتی در مواردی می تواند بلوغ زودرس را این دختران ایجاد كند.
وی شایع ترین علت كم كاری تیروئید در زنان سنین باروری را بیماری های خود ایمنی دانست و گفت: در بدن آنها آنتی بادی هایی علیه تیروئید ساخته می شود كه این كار سبب كم كاری تیروئید می شود.
جراح و متخصص زنان و زایمان، یكی دیگر از اختلالات شایع تیروئید را پركاری اعلام كرد و گفت: اختلال پركاری تیروید می تواند با اختلال در تخمك گذاری زنان همراه باشد كه این موارد سبب كاهش باروری این افراد می شود.
وی ادامه داد: شیوع پركاری تیروئید در جمعیت عادی 1.5 درصد است اما در زنانی كه مبتلا به ناباروری هستند این مقدار به 2.3 درصد می رسد. این آمار هم نشان می دهد كه پركاری تیرویئد روی باروری تاثیرگذار است.
ظفردوست با اشاره به اینكه در زنان باردار نیاز به هورمون های تیروئیدی افزایش می بابد، گفت: نیاز به هرمون های تیروئید در زنان باردار 30 تا 50 درصد افزایش پیدا می كند.
براساس اعلام وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشكی، یكی از مشكلات جدی زوج‌های جوان ناباروری است به طوری كه حدود سه میلیون زوج نابارور در كشور وجود دارد كه باید خدمات درمانی لازم به آنها ارائه شود و در مجموع 15درصد ازدواج ‌های كشور با ناباروری همراه است.
علمی ** 1201 ** 1440** خبرنگار: عبدالكریم جبارپور** انتشار: گلشن